deneme buğday tarlalarından kareler

Ynt: deneme buğday tarlalarından kareler

umut hocam, bu ürünün benzeri vardı bir de. ayçiçekte çok iyi sonuçlar veriyormuş. bu yaz bir tanıdık bahsetmişti. yunanistana gittiğinde yanında getirmiş, gübre bulgaristan kaynaklı yine. belki bunla aynı firma olabilir bile.. bu ayçiçek özel gübresinin ismini biliyor musun? söylemişti ama inanmadığım için pek oralı olmadım. o yüzden aklımda değil ismi. ayçiçeğinde de sonuç senin bu buğdaylar gibiymiş.. aynı tarlada denenmiş gübre, atılan yerde kafalar tava gibi, yağ oranına da olumlu etki yapıyormuş. demekki aslı var

GÜRKAN link=topic=72709.msg844659#msg844659 date=1392065234' Alıntı:
umut hocam, bu ürünün benzeri vardı bir de. ayçiçekte çok iyi sonuçlar veriyormuş. bu yaz bir tanıdık bahsetmişti. yunanistana gittiğinde yanında getirmiş, gübre bulgaristan kaynaklı yine. belki bunla aynı firma olabilir bile.. bu ayçiçek özel gübresinin ismini biliyor musun? söylemişti ama inanmadığım için pek oralı olmadım. o yüzden aklımda değil ismi. ayçiçeğinde de sonuç senin bu buğdaylar gibiymiş.. aynı tarlada denenmiş gübre, atılan yerde kafalar tava gibi, yağ oranına da olumlu etki yapıyormuş. demekki aslı var
Adamlar burnumuzun dibinde nasıl imlankar ile çiftçilik yapıyorlar.
Çok uzağa değil gidip oraları incelemek lazım , yada bulgarca , yünanca öğrenip onların forumlarına takılmak lazım.
Ne ilaçlar ve besinler varmış adamlarda.

GÜRKAN link=topic=72709.msg844659#msg844659 date=1392065234' Alıntı:
evet firmanın ayçiçek içinde gübresi var.ismide yine yanlış yazmayayım ama astrosun olmalı.verime ve özellikle yağ oranlarını yükselttiğini duydum ama fiyatı ucuz oluncaa banada pek inandırıcı gelmedi.bu sene alıp en az 1-2 yerde deneme yapmayı düşünüyorum

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=72709.msg844665#msg844665 date=1392065399' Alıntı:
İkisi arasında büyük fark var.sadece gübre ise bu farka neden olan herkesin oturup bidaha yaptığı uygulamaları düşünmesi gerekiyor.
Eline sağlık guzel paylaşım
evet fark çok büyük.fark tamamen gübreden.demekki toprak tahlili çok gerekli.ben gelişigüzel kullandım ama toprağın ihtiyacı varmış ürün iyi şuan

Aslında en güzeli , ilgili bağlantıları ve programı hazırlayıp bir gezi düzenlemek buralara.
Organizsyon için bağlantı bulmak gerekli , Önder çiftçi vb kuruluşlardan yardım alınabilir.
Hakikaten mesafe çok yakın olmasına rağmen ülkeler arasında muazzam farklar var verim konusunda , tohumculuk konusunda.
Şu an piyasadaki çoğu buğday tohumu doğu bloku ülkeleri orjinli.

ufukk link=topic=72709.msg844674#msg844674 date=1392065684' Alıntı:
Aslında en güzeli , ilgili bağlantıları ve programı hazırlayıp bir gezi düzenlemek buralara.
Organizsyon için bağlantı bulmak gerekli , Önder çiftçi vb kuruluşlardan yardım alınabilir.
Hakikaten mesafe çok yakın olmasına rağmen ülkeler arasında muazzam farklar var verim konusunda , tohumculuk konusunda.
evet ufuk abi haklısın.sınırımızda bile bizden daha farklı bu işi yapıyorlar.geçen sene yunanistana gittiğimizde ayçiçek tarlalarını gördüm sulamada değil ama orman gibi birbirlerine girmişti kafalar.bu gezi işleri siteye aynı zamanda renk katar :)

Umut hocam denemeler için teşekkürler.Sağ tarafta gözle görülür fark var.Sıvı gübre ve aysan olayı bitirmiş.Biçtikten sonra verim kıyaslamanıda bekliyoruz.Menşei bulgar demişsiniz aklıma sahte kanola tohumları geliyor huylanıyorum bu bulgarlardan :D

umutmalkoc link=topic=72709.msg844678#msg844678 date=1392065876' Alıntı:
evet ufuk abi haklısın.sınırımızda bile bizden daha farklı bu işi yapıyorlar.geçen sene yunanistana gittiğimizde ayçiçek tarlalarını gördüm sulamada değil ama orman gibi birbirlerine girmişti kafalar.bu gezi işleri siteye aynı zamanda renk katar :)
biri gönüllü olsa.dil biliyor olsa.ve organize etse.
bknz:GÜRKAN ;D

alper4u link=topic=72709.msg844680#msg844680 date=1392065924' Alıntı:
Umut hocam denemeler için teşekkürler.Sağ tarafta gözle görülür fark var.Sıvı gübre ve aysan olayı bitirmiş.Biçtikten sonra verim kıyaslamanıda bekliyoruz.Menşei bulgar demişsiniz aklıma sahte kanola tohumları geliyor huylanıyorum bu bulgarlardan :D
Şimdi Alper hocam Bulgar var Bulgaarrr var :)
Onlarında iyisi var , kötüsü var.
İnşallah sonuda ii olur Umut hocanın tarlasının , iyi başlamış sezona , inşallah iyi gider.
Bakalım biçim nasıl olacak? , verim nasıl olacak?

ufukk link=topic=72709.msg844674#msg844674 date=1392065684' Alıntı:

katılıyorum. kesinlikle bu konuya değinilmeli. ciddi farklar var aramızda. mesela Önder Çiftçinin getirdiği BC İnstitut çeşitleri muazzam sonuçlar veriyor. Hepsi macar kökenli çeşitler. bu yıl ilk defa bc lira ektim gidişat gerçekten çok farklı. macar çeşitleri trakya koşullarına uyum sağladı. ayrıca mesela valbom isimli mısır çeşidi dünya rekoruna sahip sanırım. Önder çiftçi bu işe el atmalı.

alper4u link=topic=72709.msg844680#msg844680 date=1392065924' Alıntı:
saol Alper.biçerkende ayrı biçp verim ve randımanı kıyaslaycam.aslında çok haklısın kanola işinden sonra bende fazla güvenemiyorum ama dedim ya adı üstünde deneme tarlası :)
Mahmutt link=topic=72709.msg844686#msg844686 date=1392066110' Alıntı:
Maşallah Umut Hocam, sizin bu gübre doping etkisi yapmış gibi. :) Bereketli olsun..
çok saol Mahmut.gerçekten buğdayları azdırmışki biçerken ne olacak gerçi mevsim kurak geçiyor ama bakalım

toros gübre , ege gübre,bağfaş, gübretaş, igsas resimlere bakın kandırıyormusunuz bizi
birde bu bulgar gübresi toprak dostudur çoraklaşma yapmıyordur bunla gibi .. toros gübre , ege gübre,bağfaş, gübretaş, igsas vb.....

gokhanozkan link=topic=72709.msg844690#msg844690 date=1392066182' Alıntı:
biri gönüllü olsa.dil biliyor olsa.ve organize etse.
bknz:GÜRKAN ;D

bulgarca bende yok sayılır, ingilizce konuşsam anlamazlar, almanca çok az, biraz italyanca, ortaya karışık yapsam gene olmaz, söz gümüşse sükut altındır derim susarım ben :D

ufukk link=topic=72709.msg844698#msg844698 date=1392066322' Alıntı:
Peki hocam,
PAsaportu ve vizesi olan arkadaşlarımız kimler?
Bende yok :)
beni listenin başına yazabilirsin Ufuk abi schengenimiz hazır :)
GÜRKAN link=topic=72709.msg844695#msg844695 date=1392066233' Alıntı:
katılıyorum. kesinlikle bu konuya değinilmeli. ciddi farklar var aramızda. mesela Önder Çiftçinin getirdiği BC İnstitut çeşitleri muazzam sonuçlar veriyor. Hepsi macar kökenli çeşitler. bu yıl ilk defa bc lira ektim gidişat gerçekten çok farklı. macar çeşitleri trakya koşullarına uyum sağladı. ayrıca mesela valbom isimli mısır çeşidi dünya rekoruna sahip sanırım. Önder çiftçi bu işe el atmalı.
evet hocam katılıyorum balkanlar ile bizim trakya çok uyuşuyor

GÜRKAN link=topic=72709.msg844706#msg844706 date=1392066578' Alıntı:
bulgarca bende yok sayılır, ingilizce konuşsam anlamazlar, almanca çok az, biraz italyanca, ortaya karışık yapsam gene olmaz, söz gümüşse sükut altındır derim susarım ben :D
bende biraz Türkçe biliyorum,birazda tatarca.sen susarsan ben susuzluktan ölürüm ;D

GÜRKAN link=topic=72709.msg844706#msg844706 date=1392066578' Alıntı:
ve bereket tv nın 4. yası kutlu olsun :D :d :D