***Dereler, Göller, Su Havzaları Özelleştiriliyor***

Şeker fabrikalarından sonra su kaynakları da özelleştiriliyor!
DSİ Kanunu'nda değişiklik yapılarak su kaynaklarının DSİ tarafından kişilere ya da şirketlere tahsisine olanak sağlayan maddesi kabul edildi. Buna göre DSİ, halen sulama birlikleri tarafından işletilen sulama tesislerini hizmet alımı veya işletme hakkı devri yöntemiyle özel şirketlere devredebilecek.

TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu'nda görüşülen DSİ Kanunu'nda değişiklik öngören tasarının su kaynaklarının DSİ tarafından kişilere ya da şirketlere tahsisine olanak sağlayan maddesi kabul edildi.

Komisyonda görüşülen tasarı ile getirilen düzenlemeler şöyle:

Üreticilerin kullandığı su kaynakları özelleştirme yoluyla kişi veya şirketlere devredilecek. Özel şirketler hiçbir sınırlama olmaksızın su bedelini ve tahsis zamanını belirleyebilecek.

Bir ya da birden fazla havzadaki suların tamamı ya da bir kısmı DSİ'nin alacağı kararla tek bir şirkete verilebilecek.

Sulama birlikleri meclis yönetim kurulu ile denetim kurulunun lağvedilmesi sonucu, DSİ tüm yönetim ve denetim yetkilerini devralacak.

ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI DSİ'YE BIRAKILDI

Tasarıdaki en önemli düzenlemelerden birisi de, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen arazi toplulaştırması çalışmalarının DSİ'ye bırakılması. Bu amaçla, DSİ bünyesinde bir birim oluşturularak Tarım Reformu Genel Müdürlüğü'ne bağlı personel ve veriler bu birime aktarılacak.

https://www.tarimdanhaber.com/haber...indan-sonra-su-kaynaklari-da-ozellestiriliyor

• Beğen
Tepkiler: Akifİnanç68
Şeker fabrikalarından sonra su kaynakları da özelleştiriliyor!
DSİ Kanunu'nda değişiklik yapılarak su kaynaklarının DSİ tarafından kişilere ya da şirketlere tahsisine olanak sağlayan maddesi kabul edildi. Buna göre DSİ, halen sulama birlikleri tarafından işletilen sulama tesislerini hizmet alımı veya işletme hakkı devri yöntemiyle özel şirketlere devredebilecek.

TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu'nda görüşülen DSİ Kanunu'nda değişiklik öngören tasarının su kaynaklarının DSİ tarafından kişilere ya da şirketlere tahsisine olanak sağlayan maddesi kabul edildi.

Komisyonda görüşülen tasarı ile getirilen düzenlemeler şöyle:

Üreticilerin kullandığı su kaynakları özelleştirme yoluyla kişi veya şirketlere devredilecek. Özel şirketler hiçbir sınırlama olmaksızın su bedelini ve tahsis zamanını belirleyebilecek.

Bir ya da birden fazla havzadaki suların tamamı ya da bir kısmı DSİ'nin alacağı kararla tek bir şirkete verilebilecek.

Sulama birlikleri meclis yönetim kurulu ile denetim kurulunun lağvedilmesi sonucu, DSİ tüm yönetim ve denetim yetkilerini devralacak.

ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI DSİ'YE BIRAKILDI

Tasarıdaki en önemli düzenlemelerden birisi de, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen arazi toplulaştırması çalışmalarının DSİ'ye bırakılması. Bu amaçla, DSİ bünyesinde bir birim oluşturularak Tarım Reformu Genel Müdürlüğü'ne bağlı personel ve veriler bu birime aktarılacak.

https://www.tarimdanhaber.com/haber...indan-sonra-su-kaynaklari-da-ozellestiriliyor

Tigemler de satılsın tam olsun bence

Ne kadar saçma değil mi?

70 li yıllarda köyün ileri gelenleri toplanarak Baraj yapımı ile ilgili çalışmalara başlar. O zaman Toprak Su ismi ile Devlet Barajı yapmak için yer belirler. Yalnız Sulama Göleti olacak olan bu yerde bir çok köylünün verimli toprakları vardır, herhangi bir kamulaştırma bedeli ödenmeksizin köylü Göletin yapımı için bu koşula da razı olur; yalnız sorun şu ki kimi köylüden giden değerli çayır arazisi çoktur, bu sebeple başka bölgeden diğer köylüler karşılığında yer verirler. Binbir zahmetle köylünün yaptırmış olduğu Barajları da verecekler, binbir zahmet eziyet ve kavga ile uğruna insanların öldüğü mera arazilerini verdikleri gibi..

Kaldı ki kolay kolay bu baraj ve göletleri alacak adam bulamazlar; çünkü ,üzülerek söylüyorum, piyasada para yok. Çok zorlarsa şartları bazıları çıkar ama bu işe girecek birileri olur mu bilinmez.

Şu an yöremizde(köy sınırlarımız dışında) bir ÇAY(dere-nehir) komple EnerjiSA 'ya tahsis edilmiş durumda, kimseye su vermiyorlar zaten. Benim toprağım,senin toprağın kapitalistler tarafından işgal altında..

Düşüncelerim, Sulama Kooperatifleri denetiminde olan küçük ya da orta çaplı gölet ve barajlar içindi. Buraları kimse almaya gelmez.

Yasa değişikliğinin sebebi, EÜAŞ(Elektrik Üretim AŞ)' a ait üretim yapan HES tipi büyük ve orta çaptaki barajlar için olduğu da aşikardır. İzahı, EÜAŞ kendine ait üretim santrallerini özelleştirirken DSİ hoooop ne oluyor dedi, Üretim Sahası senin olabilir lakin Havza bana ait deyince, EÜAŞ özelleştirmeleri tamamlanamadı. Şimdi arkadaşın ya da bir kaç haber kanalının haber verdiği yasa değişikliğinin asıl sebebi budur. Bu tür baraj ve havzalar ise Elektrik Üretim esaslı olduğu için yabancı ortaklıklar ile yerli firmalara rahatlıkla satılabilir.