Destek Ödemelerinde Kesilen "Gelir Vergileri" Talep Edilebilecek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından paylaşılan gönderiyle, destek ödemelerinde kesilen gelir vergisinin çiftçiler tarafından talep edilebileceği kesinleşmiş oldu. Fakat üreticiler "Neden zamanında kesildi, neden otomatik yatırmıyorsunuz" diyerek tepkisini ortaya koydu.

Detaylar aşağıdaki görselde mevcuttur. İlgili internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

1638813202511.png

Moderatör tarafında düzenlendi:
Mal müdürlüklerine dilekçe verip geriye dönük kesintileri almak için talepte bulunmuştuk. Tekrardan e devlet üzerinden başvuru yapmaya gerek var mı bilgisi olan var mı
Bildiğim kadarıyla: tekrardan başvuruya gerek var. mal müdürlüklerine değil de vergi dairesine başvuru yapılıyor. internet üzerinden yaparsan bağlı bulunduğun vergi dairesi otomatik çıkıyor. Ben de dün başvurdum.

Bildiğim kadarıyla: tekrardan başvuruya gerek var. mal müdürlüklerine değil de vergi dairesine başvuru yapılıyor. internet üzerinden yaparsan bağlı bulunduğun vergi dairesi otomatik çıkıyor. Ben de dün başvurdum.
Evet vergi dairesine dilekçe vermiştik. Adres bilgisi,iban numarası felan istemişlerdi

Resimler ve ekler

• E6C7504E-311C-4033-B3BA-4B6A7C8E82DA.jpeg
    E6C7504E-311C-4033-B3BA-4B6A7C8E82DA.jpeg
    113 KB · Görüntüleme: 47
  • Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Mal müdürlüklerine dilekçe verip geriye dönük kesintileri almak için talepte bulunmuştuk. Tekrardan e devlet üzerinden başvuru yapmaya gerek var mı bilgisi olan var mı
Vergi dairesi dilekçeyi kabuş etmiyor diye söylenti duyduğum için İnteraktif vergi dairesi'nden başvuru yaptım, babam da yazılı dilekçe vermiş birbirimizden habersiz oldu, garantiye almak veya süreci hızlandırmak adına ivd'den de başvuru yapın bence herhalde internetten daha hızlı olur.

Burada kesin alamadığımız hakkımız vardır diye düşünüyorum. neyi fazladan almışlar?
Hesabınıza yatan her destek kaleminde %4 gelir vergisi ve stopaj kesintisi yapılmış. Birçok kişi dava açınca, olay gazetelerde vs dillendirilince böyle bir düzenlemeye mecbur kaldılar. Ama bu sefer de 5 yıldan fazla geriye dönük işlem yapılmaz diye 2016 yılından sonraki kesintilerle sınırladılar.

• Beğen

Hesabınıza yatan her destek kaleminde %4 gelir vergisi ve stopaj kesintisi yapılmış. Birçok kişi dava açınca, olay gazetelerde vs dillendirilince böyle bir düzenlemeye mecbur kaldılar. Ama bu sefer de 5 yıldan fazla geriye dönük işlem yapılmaz diye 2016 yılından sonraki kesintilerle sınırladılar.
bunun tamamını mı iade edecek yoksa sadece stopaj mı kesecek? gerci stopajı mısır sattığımız firma kesiyordu.

• Beğen
intetnetten başvuruncada mahkemeye vermeyeceğini ve olab davlarıda geri alacağına onay verdiyor

intetnetten başvuruncada mahkemeye vermeyeceğini ve olab davlarıda geri alacağına onay verdiyor
Aslında yazılı verilen dilekçede de aynı durum geçerli diye biliyorum. Öyle bir madde yoksa bile davalarınızdan çekilmediğiniz sürece dilekçeyi kabul etmeyeceklerdir. Çünkü yapılan her duyuruda özellikle "davalardan vazgeçilmesi" şartını koştular.

• Beğen
gecen yil çks kaydini sildirmis eski çiftçilerin, eskiye dönük kesintilerinin basvurusunda mersis kaydi yoktur diyerek basvuru ekranındaki otomatik isim bilgileri boş cikiyor ve başvuru yapamiyorlar.
fakat vergi dairesine gittim. durumun normal oldugunu ve cifciligi bırakmış veya vefat etmis kisiler icinde bu kesintilerin elden evrak doldurularak basvuru yapılabileceğini soylediler. kisi vefat ettiyse mirascilari onun adina basvuru yapabiliyor.

• Beğen