Dolandırıcılar, şimdi de çiftçiye dadandı

Ynt: Dolandırıcılar, şimdi de çiftçiye dadandı

bizim tanıdıklardada olmuştu bu iş adam piyasanın üzerinde mal aldı parasını peşin ödedi sonra bi daha geldi 1 hafta vade istedi bizim millette düşündü:malolğlumal al git sen ne enayisin pazarlık bile yapmadın gibi..
sonra adam 2.postayı çekti bi gitti hala yok bizimkiler şimdi birbirlerine diyolar mal.:)

Sevgili Trakklüp dostları.
bir malın üç aşağı beş yukarı değeri bellidir. Ülkemizde 90 lı yıllardan kalma vadeli verip biraz daha pahalı satma alışkanlığı var.çünkü o yıllarda yıllık faiz çok yüksekti.şimdi yıllık en fazla %10 ve kredi muslukları sonuna kadar açık. Bir alıcı vadeli almak istiyorsa neden kredi kullanarak sizden peşin almadığı araştırılmalı.
eskiler Sahtekar ile tamahkar kısa zamanda buluşur derler.

böyle durumlarda beni en çok sinirlendiren ise.köyden birileri bu vadeli satışa ön ayak olmak isterler.Hatta sözle kefil olurlar. Adam çarpıp gitse sen komşunla kötü olacaksın.

Allah kimseni kazancını kaybettirmesin.

Üçkağıtçıyla tamahkar iyi anlaşırmış diye atasözü var . 3 liralık malı 4 liraya satanların paraları gidiyor genelde malını değerinde peşin satan yada sağlam birine satıpta tokatlanan görmedim 3 kuruşa tamah edenler çarpılıyor hep

buyıl dolandırldım deyim itimat etmekle 7 kişi tarafından dolandırldım .10000 binliranın üzerinde birde bunlara masraf ettim öedenmeyen borçları ödedim çok agır oldu...insanlık ölmüş aslında...