Dolmar mı Stihl mi?

Buji bakımı da önemli oluyor.
Motor bazen bujiyi yağlar, temizlemek ister.
Buji yaglanması benzin içine kullandığınız yağ ile ilgili olabilir karbüratör ayarı veya bobin ile ilgili bile olabilir bujiyi çıkardığımız da üzerindeki beyazımsı az bir kurum var ise sekman piston gömlek ateşleme karbüratör bobin yakıt yag karışımı ideal durumda demektir buji grubunda champıon ve ngk oldukça uzun ömürlü ve performanslı oluyor

Çok doğru bir bakış açısı, hem yakıtın az olur hem az yorulursun hem de makinayı yormamış olursun.
Yağ karışımı aşağı yukarı 20 yıl önce tam bir bela idi. 20-50 yağ koyardık benzinin içine o zamanlar piston-gömlek kurum yapar, buji yağlama yapar motor çalışmaz. Sonra 2 zamanlı yağlar çıktı motorlar kendine geldi.

Shtil ve husqvarna nın rekli 2 zamanlı yağları için 50 de 1 oran yeterlidir. Diğer yağlar için 25 te 1 dir.
Motorlu tırpan ve testere de husqvarna yağını kullanmanızı tavsiye ederim.
2007 model stihl ms 360 kullanmaktayım yag olarak stıhlin kendi 50 /1 kırmızı yagını kullanırım. Ms 250 den küçük modeller için 1 litreye 20 ml yag yetse de orta sınıf üstü motorlara sicak havada ve gün boyu kesim işinde az geliyor ben litreye 25-30 ml koyuyorum rahat yakıyor bu güne kadar hiç sıkıntı yaşamadım ilk günkü gibi performanslı sezon bitince depoyu boşaltıp motor kendi halınde stop edene kadar çalıştırırım içinde hiç benzin birakmam yag deposunda benzinle yıkarım buji yerinden piston üzene 3-5ml yag atıp iki kol çekince bir dahaki zamana kadar rafta yerini alır

Araştırmadan bilmeden yorum yapan sensin. Ucuz ürünler ile rekabet edebilmek Shtil'in Çin de ürettiği ürünler ile Almanya'daki fabrikasında ürettiği ürünleri lütfen karıştırmayalım. Shtil'in ms serisini tavsiye etmedim zaten. Ms 170 olup kullanmama rağmen. Gittim budama için Echo Cs 2511 aldım.

Artı motor konusunda bilgili isen o zaman zaten Shtil in 0 (sıfır) serisinin efsane olduğunu bilmen lazım.
1981 Almanya dan gelmiş olan Shtil 070 motora, bu gün motor tamicisi 15.000 tl para veriyor. Aynı muadil motorun yeni üretim modelleri 23000 -25000 arasında(Almanya üretimi).

Elimde şu an olan motorlar.
Shtil 070 (Babadan kalma)
Husqvarna 61 (1993 te aldım sadece hava filtresi değişti)
Shtil Ms 170 (2016 da aldım değişmeyen yeri kalmadı neredeyse)
Echo Cs 2511(2020 de aldım iki defa zincir değişti.)

Markadan ziyade ürün modeli ile ilgili konuşun.
Shtil 070 sabahtan akşama kadar ormanda tek kişinin çalışması mümkün değildir. Evet ağırdır. Yorar. Ama iki kişi sabahtan akşama kadar aynı motor ile kesim yapabilirsin. Durmam demez, yoruldum demez. Gücün yeterse 90 Cm pala ile de çalışır sabahtan akşama kadar.
070 dedigin motoru neredeyse bin tlye bana kakalamaya çalışıyordu geçen biri balıkesirde.Sen kalkmış on bin yirmi bin diyorsun.Hantal ve eski diyorum.Facebook' da ikinci el motor sayfalarına bak kaç lira 70.Ben stihlin eski motorlarını kötülemiyorum, aksine zamanının en iyi kesim motoruydu.Ama artık eskisidi, yenileri de iyi değil.Piyasa da iyi araştırma yapılıp, ihiyaca uygun en iyi motor belirlenip alınmalı.

070 dedigin motoru neredeyse bin tlye bana kakalamaya çalışıyordu geçen biri balıkesirde.Sen kalkmış on bin yirmi bin diyorsun.Hantal ve eski diyorum.Facebook' da ikinci el motor sayfalarına bak kaç lira 70.Ben stihlin eski motorlarını kötülemiyorum, aksine zamanının en iyi kesim motoruydu.Ama artık eskisidi, yenileri de iyi değil.Piyasa da iyi araştırma yapılıp, ihiyaca uygun en iyi motor belirlenip alınmalı.
Keşke alsaydın, sadece palası bile o parayı ederdi ( 70 cm-71 cm olmak şartıyla) Diğer dediklerine katılıyorum, bu meseleyi burada bitirelim. Gereğinden fazla uzattık.

• Beğen
Tepkiler: gurkana