Eker'den 2012 müjdeleri

Ynt: Eker'den 2012 müjdeleri

Geçen gün berberde geçen bir diyaloğu size anlatayım :) Berberin babası da hayvancılık yapıyor,bizim de çiftçilik hayvancılık yaptığımızı bildiğinden gittiğimde konuşuruz.Biz konuşurken başka bir abi oturuyodu,hemen atladı mevzuya.İşte bilmem kaç lira destek veriliyomuş da,çiftçinin gözü açmış,köylü kurnazlığı varmış,ne kadar versen doymazmış :) Güzel güzel anlattı,ben ona tek şey sordum buğday kaç paradan alınıyo,1 kg buğdaydan ne kadar un çıkıp da ne kadar ekmek,ekmek kaç para 1 kg buğday kaç para diye,tabi ki hiçbirini bildiği yok :) Et kaç paradan kesiliyo desen yine haberi yok :)

Zaten çoğu kişi böyle durumlarla karşılaşıyodur da,önemli olan şu zaten çiftçilerin birlik olduğu görülmemiştir bence zor görülür.Köylerde birçok kişi komşusunun kötülüğünü ister,iyiliğini değil kendimizi kandırmayalım.Hadi ona alıştık da,bir de toplumun çiftçilerden daha fazlasını oluşturan kesim de suçu çiftçilerde bulduktan sonra,afedersiniz biz bi tarafımızı yırtsak da ne mahsül para eder ne de girdiler ucuzlar :)

Bakana gelince,gün onun günü konuşsun bakalım sallasın bol keseden.Keser döner sap döner,gün gelir hesap döner demişler :)

zam gelir benzine mazota adam sorr bilmiyorum ben hep 50 liralık alıyorum da.ulan senin nerde yaşıyon.
köylü üretmese şehirli aç.köylünün kırıntısı şehirlinin has yemegi.
artık müjde sadece haber başlıgı şimdi köylü ne zaman müjde aldı ben hiç duymadım.
müjde nedir nasıl olur.
bedava gübre ver,mazot ver,para ver işte müjde.benim kazancı bana veriyor adı müjde oluyor....

Sayın Arkadaşlar; yurt dışında akraba veya tanıdıklarınız olabilir, onlara, oralarda ekmeğin fiyatının ne kadar olduğunu bir sorun. Ben Almanya ' da, İngiltere ' de, İspanya ' da, İsrail ' de, birçok Balkan ülkesinde, gider gitmez ilk fırsatta ekmek, et ve süt fiyatlarını araştırdım (Genelde marketlerde). Adamlar kendi ihtiyaç fazlalarını dünya piyasalarına sürüyorlar, tutturabildiği fiyattan müşteriye pazarlıyorlar, biz de bu rakamlarla rekabete zorlanıyoruz. İş rekabetteyse, Londra ' da ekmek kaç paraysa bizde de aynı olsun ben varım o zaman rekabete. Madalyonun hep aynı yüzünü gösteriyorlar bize, bir de öteki yüzüne bakmak daha doğru olacaktır.
Saygılar.