EKİNLERİN 1. SUYU VE ÇİNKO SÜLFAT UYGULAMASI

Ynt: EKİNLERİN 1. SUYU VE ÇİNKO SÜLFAT UYGULAMASI

Bütün arkadaşlara abilere yorumları için teşekkürler,çinkoyu normalde kazanla sıvı olanlarından atıyorduk bu yıl ilkdefa gübre şeklinde uyguluyorum çinko özellikle buğdayın kalitesini artırıyor millet harmanda değirmen değirmen borsa vs. gezerken biz piyasa değerlerinden yüksek bedele istediğimiz yere veriyoruz,bu yıl ekinler her yılki gibi değil güz soğuk geçtiği için seyreklik var ve zayıfta biraz ama emek veriyorum İnşallah Rabbim iyi mahsul verir.Normalde 1. suda dekar bazında 20 kgr üre 2.suda 20 kgr amonyum sülfat ve 3. suda 20 kgr 33 nitrat uyguluyoruz ama bu sefer çinko atıyorum amanyum sülfatı dekara 10 kgr düşüreceğim.Toprağım ilaçcı nasıl atacağım muamma daha netleşmedi işlerden fırsat bulursam holderle atmayı düşünüyorum Bbam geçen yıl kazanla atmıştı iyide sonuç aldı ama masraflı oluyor o şekilde miktarı fazla atmak gerekiyor,hoderle atarsam hümik-fuvik asitle birlikte atmayı düşünüyorum.

hacimmet link=topic=54526.msg577895#msg577895 date=1334079831' Alıntı:
Bütün arkadaşlara abilere yorumları için teşekkürler,çinkoyu normalde kazanla sıvı olanlarından atıyorduk bu yıl ilkdefa gübre şeklinde uyguluyorum çinko özellikle buğdayın kalitesini artırıyor millet harmanda değirmen değirmen borsa vs. gezerken biz piyasa değerlerinden yüksek bedele istediğimiz yere veriyoruz,bu yıl ekinler her yılki gibi değil güz soğuk geçtiği için seyreklik var ve zayıfta biraz ama emek veriyorum İnşallah Rabbim iyi mahsul verir.Normalde 1. suda dekar bazında 20 kgr üre 2.suda 20 kgr amonyum sülfat ve 3. suda 20 kgr 33 nitrat uyguluyoruz ama bu sefer çinko atıyorum amanyum sülfatı dekara 10 kgr düşüreceğim.Toprağım ilaçcı nasıl atacağım muamma daha netleşmedi işlerden fırsat bulursam holderle atmayı düşünüyorum Bbam geçen yıl kazanla atmıştı iyide sonuç aldı ama masraflı oluyor o şekilde miktarı fazla atmak gerekiyor,hoderle atarsam hümik-fuvik asitle birlikte atmayı düşünüyorum.
at binenin iş bilenin tlf bile bugday pazarlamasını yapıyoruz

Çok fazla azot atılıyor sanki.Toprak tahliline göre y ada Gübre firmalarının gübre proğramlarından yararlanmalı .Hem buğday hemde çevre suları aşırı kirleniyor .Altına atılan kök gübresindede azot var düşünürsen;maliyette çok artıyor
700kğ + ürün için

20.20.0+zn 50kğ/da.

kardeşlemede CAN- 18kğ/da.
veya üre - 10kğ/da
sapa kalkmadaCAN- 10 kğ/da
veya 33 lük- 8kğ/da gösteriliyor
daha fazla ürün için her 100 kğ ürün için : 2kğ kök
üst gübrede 3 kğ artırılmalıymiş.

Hacım kolay gelsin,
ben herşeyden vazgeçtim:) organik takılacam. 20 ton buğdaya 3.180 kg mühtahsili zorla kestirdim, 40 TL ödedim, 4700 kg başka bir esnafa kestirdim 50 TL ödedim, makbuzların birini borsa onayladı diğerini haftaya onaylıyayım dedi.:)Traım İl de makbuzu baban getirsin, yoksa almayız dedi.:) Benim zaten 17 ton civarı mühtahsile ihtiyacaım vardı. Ne biçim bürokrasidir?
Bu sistemin Allah belasını versin, geçen hafta satmak için buğday götürdük, suçlu muamelesi gördük, nerdeyse küfredeceklerdi.:)

nailyetek link=topic=54526.msg581821#msg581821 date=1334682923' Alıntı:
Hacım kolay gelsin,
ben herşeyden vazgeçtim:) organik takılacam. 20 ton buğdaya 3.180 kg mühtahsili zorla kestirdim, 40 TL ödedim, 4700 kg başka bir esnafa kestirdim 50 TL ödedim, makbuzların birini borsa onayladı diğerini haftaya onaylıyayım dedi.:)Traım İl de makbuzu baban getirsin, yoksa almayız dedi.:) Benim zaten 17 ton civarı mühtahsile ihtiyacaım vardı. Ne biçim bürokrasidir?
Bu sistemin Allah belasını versin, geçen hafta satmak için buğday götürdük, suçlu muamelesi gördük, nerdeyse küfredeceklerdi.:)
Nail Bey geçmiş olsun; Aynen yerde bu böyle .Devlet bu işlere karışmıyor.TMO ya gittim Kaşifbey temiz buğdayım var dedim alırmısınız.Almayız dediler neden dedim kaliteli olacakmış.(Madem niye bu tohumluklar üretildi!) Sekreterya gibi olacakmış.Yani niyeti yok buğday almağa,muhabbet ettik çay iştik falan.
Çiftçi düşmüş fabrikaların,tüccarın,zahirecinin eline.
Borsada yine senin gibi zorluklar.
Ardından il ilçe tarımlarda da .Müstahsilden başka. Ürünü alan zahireciden bir belge daha istediler.
Babanı getir işleride ayrı bir alem 76 yaşında ki babamı ayaklarına getirdik.
Diyeceğim çiftçinin sahibi yokmu? bizim yerimize bu işler halledip kolaylıklar sağlayıp.Gerekli görüşmeler yapılarak.Mesela Ziraat Odaları,Kooperatifler,Birlikler gibi.Sadece aidat alan kuruluşlar gibi mi çalışıyorlar....
Yoksa şikayet öneri mekanizmasımı çalışmıyor....Selamlar.

Nail abi ve Maygün bey yorumlar için teşekkürler kafana göre takıl nail abi bizimki aynı bahsettiğiniz gibi değrmen değirmen gezmeden kaliteli buğday üretme amaçlı hersene öyle oluyor İNŞALLAH bu yılda bereketli ve kaliteli olur tüm çabam bu.