Ektiğim atalık tohumlar uyum sağlamadı

Siyez ve karakılçık ektim kum toprakta tane tutmadılar aralık 8 de ekmiştim ondanmın sıcaktanmı etkilendiler bilemiyorum
kara verdim .çavdarekeçeğim,
Eskişehir ve Balıkesirden Çanakkaleden çifçi arkaadalşardan yardım bekliyorum
ben gelip alacağım 250 kg.
atalık yerli tohm kara çavar olacak ibrit istemem,
selamlar.

Siyez ve karakılçık ektim kum toprakta tane tutmadılar aralık 8 de ekmiştim ondanmın sıcaktanmı etkilendiler bilemiyorum
kara verdim .çavdarekeçeğim,
Eskişehir ve Balıkesirden Çanakkaleden çifçi arkaadalşardan yardım bekliyorum
ben gelip alacağım 250 kg.
atalık yerli tohm kara çavar olacak ibrit istemem,
selamlar.
Öncelikle aleyküm selam hayırlı günler dilerim.Ne yazikki canan karatay gibi kendini bilim insanı sananlar şuan ekilen buğday arpa vs tahılların doğal olmadığını insan sağlığını bozduğunu savunurlar.Bu tamamen yanlış bir düşüncedir.Ayrıca buğdayın arpanın çavdarın vs hibriti olmaz.Atalık dediğimiz tohumların verim potansiyeli düşük hastalık ve zararlılara karşı dayanıksız ve zayıf kök sistemine sahip olabilir.Bu yüzden çevrede hoşunuza giden herhangi bir çeşidi ekebilirsiniz.Gdo kavramı yüzünden bu gibi konularda yanlış anlaşılma olabiliyor.

• Beğen
Tepkiler: rifkiseker
Mehmet bey benim yerlerım kum eskiden babam rahmeti ekerdi hiç bir kimyasal gübre atm azdı 200 kg çavdar alırdı,
ben bu yıl 70 kg kimyasal atım 200 tırtıkale aldım ,onun içşn çavdar ekeceğim,
Ekin tabi istediğinizi demek istediğim illaki atalık tohum aramayın.Tritikalenin verim ortalaması çavdara göre çok daha yüksektir.Çok mu kurak gitmişti?

• Beğen
Tepkiler: rifkiseker
Bende çavdar hiç ekmedim Rıfkı abi
Ama sen elindeki tohumlarla erken ekimi dene aralik ayı baya geç
Bir çeşidinin karakterini bilmek ogrenmek önemli erkenmi seviyor geçmi seviyor kurak mi yağış mi zayif toprağa uygunmu iyi toprak mi seviyor bunlar önemli
Sonra her yıl farklı olabiliyor bazı yıl yağış bazı yıl kurak bazı yıl uygun
Hububatta bence munavebe cok önemli çiçek yerine hububat bakla yerine susam yerine hububat çok uygun
Eskiler susam bakla cok ekerlerdi
Bak burada Manisa li arkadaş paylaştı Buğdayda 1 ton verim domates yerinden sulu tarim
Ben hayvancilik yaptığım için bu yıl zayif yerlete ot ekecegim yine en iyi verim ot ile alıyoruz reygras yakın yerleri otlatiyoruz uzakları taneye yada ota biciyoruz
Ben karlı olmasada muvebe icin zayıf yerlerede çiçek ekiyorum sonra buğday sonra arpa en sonra tekrar çiçek
Çiçek ekmeyince verim cok düşüyor
Yani demek istediğim yerler yoruluyor organik madde yönünden yipraniyor hububat ektim deyince ney yerine ektin cok önemli

Öncelikle aleyküm selam hayırlı günler dilerim.Ne yazikki canan karatay gibi kendini bilim insanı sananlar şuan ekilen buğday arpa vs tahılların doğal olmadığını insan sağlığını bozduğunu savunurlar.Bu tamamen yanlış bir düşüncedir.Ayrıca buğdayın arpanın çavdarın vs hibriti olmaz.Atalık dediğimiz tohumların verim potansiyeli düşük hastalık ve zararlılara karşı dayanıksız ve zayıf kök sistemine sahip olabilir.Bu yüzden çevrede hoşunuza giden herhangi bir çeşidi ekebilirsiniz.Gdo kavramı yüzünden bu gibi konularda yanlış anlaşılma olabiliyor.

Karatay olayına katılıyorum. Ne yazık ki bilmeyenler GDO ile Hibriti karıştırıyorlar.

Hububatlarda hibrit olmadığı Türkiye için doğru. Avrupa`da çavdar ve buğday hibrit çeşitleri var.

İsmail dediklerine katılıyorum ,hevesim kırıldı tohumluk alacakadar bile olmadı
tohumları edinmek için çok masraf ve zamet çektim,eskiden babam yanlız çavdar ekerdi sonra
buğdayla takas yapardı.
bu gün anizlarıı sürdüm,40 dlm yağmurdan sonra yerler helva gibi oldu,yanlız kazayağı ile sürüp ekmekten vaz gectim
verim düşüklüğü buyüzden olduğunu anladım.
ekimde ümikasit atıp öyie ekim yapacaım inşallah,
AMA çavdar bulup biaz ekeçeğm
kalan yerlerin hepsini masuço ekeçeğm inşallah
selamlar .

• Beğen
Tepkiler: ismail_17