Emanet Versen Bi Türlü Vermesen Bi Türlü

Ynt: Emanet Versen Bi Türlü Vermesen Bi Türlü

genelde herkesin böyle bir konu hakkında şikayeti var herhalde komşu komşunun külüne muhtaç doğru ama dikkatli kullamak ve zarar verdiysen onarmak gerekir şimdi ben bi daha kimseye vermeyecem römorku onlarında günahına girdi dogru değil mi

aslan26 link=topic=76181.msg900475#msg900475 date=1402937469' Alıntı:
Geçmiş olsun.Ya pimi sökmeden kaldırmıştır yada dengesiz yük yükleyip onu boşaltırken olmuş olabilir.Bizimde başımıza geldi.Römorku evin bodrumuna sokup eğik yerin üstüne tavana kadar dayanan ağaç koyduk altanda krikoyu vurunca düzeldi.

yok ya agır bir şey getirmemiş herhalde ama damperi dik kalkıyormu ne zannetti herhalde pimden filan haberi yok direk kaldırmya kalkmış gibime geliyor sorduk benim damperle filan işim olmadı dedi çıktı konuşmalarındanhaberi oldugunu anlıyoruz ama hemen laf değiştiriyor

SmhGwz link=topic=76181.msg900559#msg900559 date=1402983010' Alıntı:
işte böyle yapıyorlar sonra vermiyon vermedi derler insanlarımız tuhaf gerçekten.. dicek bişey yok geçmiş olsun..

ayneeeennnn

NAİL KIZIL link=topic=76181.msg900502#msg900502 date=1402942747' Alıntı:
aynen vermicen 2 gündür komşu romorka geliyo kendi romorkuna 2 cuval gübre atmış bizim romorkla işçi taşıyo bende bu gün boru yükledim üzerine vesselam :D

hah bizim akraba var oda hep tekeri söker patlak diye :)

omerfarukkoc link=topic=76181.msg900545#msg900545 date=1402960329' Alıntı:
Geçmiş Olsun Rahim Abi Konu Başlığındaki Gibi Hakikaten, Versen Bi Türlü Vermesen Bi Türlü...

vermeyip kötü olmak verip kötü olmaktan iyi aslında

Ali KOÇKAYA link=topic=76181.msg900539#msg900539 date=1402955790' Alıntı:
iki yıl önce bizde verdik. 1200 kilo top küspeyi tırın üzerinden bizim römorka atmışlar.şasi büküldü. sanayide kamyon şasesi düzeltenler 250 tl ye düzelttiler. oraya lama koydular.yine büküldü. şimdi bükük kullanıyorum.

komşu ise küstü o kadar.

valla banada dediler düzeltssen bile çok yük atma işini unut dediler bilmem nasıl olacak

berat.yzn link=topic=76181.msg900503#msg900503 date=1402943099' Alıntı:
Geçmiş olsun abi... yük atıp geri geri şasenin altına birer tane 10 a 10 ağaç koyup onun üzerine çıksan da krikoyla yüklü halde kaldırsan da faydası olabilir son çare iyi bir demirciye götürüp yaptırmak tekrar geçmiş olsun abi...

ısıtıp düzeltelim dedik ama nasıl yaparız ne yaparız bilmiyorum birde içine ek şase atacam dayanıklılılıgı artsın diye

kadir 36 link=topic=76181.msg900537#msg900537 date=1402954922' Alıntı:
geçmiş olsun da anlamadığım o pimi neden oraya takmışsiniz onun orası galiba sonradan yapılma onu yaptırmakta ki amaç ne araziniz çok mu eğimli römork ile yokuş yukarı çıkarken kalkmasından fln mı endiselenipte yaptirdiniz orayı

sonradan atma bir pim degil o :) yana kalkar damperli bu römork ondan dolayı pimli olur

Gökhan ÖZKAN link=topic=76181.msg900530#msg900530 date=1402951212' Alıntı:
geçmiş olsun.
adam haklı ama.elle boşaltmış.muhtemelen damperi devreye sokamadı :D
bu tarz durumların önüne geçilmiyor.komşu komşunun külüne muhtaçdır diyip sineye çekiyorsun

:D aynen :D

hee anladım bende telefondan girmiştim o yazıyı yazarken bakıyorum dedim allah allah o pimin orada ne işi var :) tekrardan geçmiş olsun ben hiç yana damperli römork görmedim o yüzden garibime geldi

Geçmiş olsun,ekipmanı verip de getirmeyip evinin önünden kendim alıp geldiğim çok olmuştur, ilaç makinesini verdiğim bir arkadaş su çeken hortumun ucundaki süzgeci kırmış fark edilmesin diye üzerini eşarpla sarmış bende sanıyorum ki temiz su çekebilmek için yaptı.

Rahim Abi römorku emanete vermekle de, hasar yüzünden kötü olmamakla da en doğrusunu yapmışsın.

Benim de bu konularda izlediğim mantık aynıdır.

Sonuc olarak:
'bir insana guvenmemek, o insan tarafından aldatılmaktan daha ayıptır'

Tek istisna, kısa vadede ciddi gereksinimim olacak ekipmanlarımı o süre zarfında vermem. Zaten çevremdekiler huyumu bilir, istemezler.

sebazios link=topic=76181.msg900837#msg900837 date=1403046191' Alıntı:
Rahim Abi römorku emanete vermekle de, hasar yüzünden kötü olmamakla da en doğrusunu yapmışsın.

Benim de bu konularda izlediğim mantık aynıdır.

Sonuc olarak:
'bir insana guvenmemek, o insan tarafından aldatılmaktan daha ayıptır'

Tek istisna, kısa vadede ciddi gereksinimim olacak ekipmanlarımı o süre zarfında vermem. Zaten çevremdekiler huyumu bilir, istemezler.

Bizim çevrede bu emanet verme alma işi yavaş bitmeye başladı.
Eski yardımlaşmalar , alış verişler yok.
Ancak çok can ciğer arkadaşından veya yakın akrabadan nadirende olsa oluyor.
Ben karşılıklı olduktan sonra alış verişten yanayım , düzgün kullanan , kollayan olduktan sonra yapılması yerinden olur , her türlü aleti almak zor çünkü , malzemeler ateş pahası , benim tepkim , yaptığı zararı inkar edip yaptırmayanlara vermek istemiyorum. Esas mesele bu ödünç müessesinin yavaş yavaş karakteri ve ahlakı bozulan insanlar sebebiyle zarar görmesi. Yoksa kapına gelen birini çevirmek hakikaten zor birşey.

Geçen komşumuzun romorkunu aldık gübre çekmek için daha kirdiydi geldiğinde tertemiz gönderdik. Tabii tam terside var . Verdiğimiz kepçe bize üstünde bi sürü gübre ile geri döndü

geçmiş olsun. geçen sene birine verdik arka kapağın alttan açılırını kırdı getirdi kapıya. dedem biraz titiz bi adamdır bu konularda zamanında çok yokluk çektiği için malın kıymetini bilir bize de hep öğütler. gelir gelmez farketti kırıldığını. adama söyledi ben kırmadım benim orayla işim ne falan dedi mecbur yaptırdık kendimiz. bi başkasına verdik jantı çatlattı. bi başkasına verdik damperi patlattı. anlamadığım bunu nasıl bir kafayla yapıyorlar. ben birinden bişe alırsam özellikle de römork alırsam hemen havasına bakıyorum gresörlüklerine gres basıyorum falan. tüm pimlerini kontrol ediyorum eksik varsa evdekilerden takıyorum. ama bizimkini alan kırıyor getiriyor. bir daha alamıyorlar o ayrı ama neden zarar veriyorlar anlamıyorum.