Erkunt bereket 60 bahçe 472 saatte.

Ynt: Erkunt bereket 60 bahçe 472 saatte.

Ahmet745 link=topic=52330.msg538036#msg538036 date=1329259756' Alıntı:
benim kafama en çok nh tn75 takılıyo kardeşim 1850 saatte henüz sorun yok ama onların debriyajları baskı ve balata birlikteymiş komple değişiyomuş yani ve baskınında 2500 lira işçilik hariç fiyatı her aklıma geldiğinde üreten fabrikaya küfür ediyorum çok kulaklarını çınlatıyorum çok...

Şimdi arkadaşım benimde başından bir olay geçti şöyle anlatayım hani diyoruz ya avrupa olsun iyisi olsun bence yanlış yerli olsun kardeşim bende jd var 5625... 2500 saatte baskı balata yedi ne oldu pamuk eller cebe hemde öyle bir cebe ki yüreğim yandı arkadaşlar parça fiyatı 2000 tl işçilik 500 tl ettimi sana 2500 al sana avrupa al sana ithal traktör biz o paraları kolay kazanmıyoruz kardeşim bide bende 3105 mf var sonuçta yerli oda aynı yıl yedi baskı balata parça fiyatı nekadar yan sanayi 190 tl orjinal 250 tl işçilik 200 toplam 450tl jd ile yada ithal traktörle arasında dağlar kadar fark var benim gönlüm yerliden yana garanti bittikten sonraki parça fiyatı bizim için çok önemli öyle değilmi arkadaşlar
benim kafama en çok nh tn75 takılıyo kardeşim 1850 saatte henüz sorun yok ama onların debriyajları baskı ve balata birlikteymiş komple değişiyomuş yani ve baskınında 2500 lira işçilik hariç fiyatı her aklıma geldiğinde üreten fabrikaya küfür ediyorum çok kulaklarını çınlatıyorum çok...
[/QUOTE]

bende 1200 saatte balatayı değiştirdim ama traktörün kötü olduğundan değil önceki sahibi debriyaj boşluğuna dikkat etmemiş ,hiç boşluk yoktu ben fark ettim ayarladım ama iş işten geçmiş 1ay kullandıktan sonra kaçırmaya başlayınca değiştirdik.
Enaz 1cm kadar debriyaj pedalında boşluk olmalı ,sıfır motor bile olsa boşluk bırakılmamış olabilir dikkat etmek lazım

enter link=topic=52330.msg538002#msg538002 date=1329258207' Alıntı:
arkadaşlar böyle olaylar tabiki üzücü para denen illet kolay kazanılmıyor ama debraj problemlerinin bir çoğuda kullanıcı hatasından kaynaklanıyor 200 saatte debraj sıyıran traktörde gördüm el fireni çekili gidersen, kızgın motorla suya girersen yani debraja su kaçarsa ( altta havalandırma deliği vardır yağ kaçağı olursa aksın diye oraya gedimi su yeterli ) şunu anlatayım daha iyi anlarsınız bir gün bir debraj işi gelmişti bize traktör daha 1 senelik kullananda orta yaşlarda bir amca barınıyo nasıl oldu bu traktör daha yeni diye bizde anlamadık 230 saat civarıydı traktör pullukla tarla sürüyormuş birden olmuş traktör geldiğinde yanıyordu aşırı zorlanmış debrajı yemiş belli oluyordu usta dedi bir motor bu derece nasıl zorlana biyir ya dedi bakın bakalım el fireni çekilimi dedi bir baktım hemde çekili adam el fireni çekili pulluk yapmaya kalkmış tabi sonuç ortada , geldiğinde çekmiştir diyebilir siniz yaptığımzda el fireni tutmuyordu...
ve çoğu firma debraj problemlerini garantiye almaz üzücü oluyor böyle durumlar paylaşım için teşekkürler
evet kardeşim sana aktılıyorum bizim traktörde 1500 saatte debriyaj bilyasını dağıttı traktör sıcakken suya girdik 3 km yürümedik dağıldı bilya baktık alttan dumanlar çıkmaya başladı değiştirdik şimdi sıkıntı yok ama bilyanın dağılmasının temel sebebi kullanıcı hatası babam ayağını çok tutar debriyajda ve en ufak bir baskı bile bilyanın sıyrılmasına sebep oluyo

istisnalar vede kalitesiz parça kullanımı gibi durumları saymazsak traktörü nekadar yıpratırsan yıprat bu saatte bu modelde bölüpte tamire sokmak üzücü
ayrıca konumuz traktör oldugu için özellikle tüm traktör üreticilerini ve tüm traktör markalarını kullanıcı hatası bilmem ne hatası gibi bahanelerle gerek maddi gerek manevi kayba ugrattıkları için kınıyorum

ayrıca ben bu fotograflardaki traktör içinde kullanıcı hatasından ziyade kalitesiz veya hatalı üretilmiş parçaya baglıyorum olayı

bizde de yeri geldi ayagımız debriyajda kullandık yeri geldi eskiden orta okul lise çaglarımızda elfreni çekili kilometrelerce yol gittik veya elfreni çekilş halde tarlada sürdük

ama traktörlerimizi 3-5 parçaya bölmedik böldürmedik

bir örnek vermek gerekirse

şuan kullandıgım traktörlerden en küçügü ve en eskisi olan 1996 model fiat 55-56 yı örnek verebilirim traktörü sıfır almıştık
ve rektefesini geçen yıl yaptırdıgımız yani yaklaşık 15 sene de 1 defa motoru bölmüşken debriyaj fren balatalarınada bakıldı bölmüşken degiştirdik
işin ilginci bu traktör e binmeyen kullanmayan kalmadı işçiler şöförler ailemden babam abilerim yegenlerim ve ben :D
böyle bir durumda bile daha ilk defa debriyaj balatısı falan degişiyor yani demekki
bu 200-300 saatte sökülen traktörlerin hepsi kullanıcı hatası degil
kaldıki sıfır traktör almışsın 2-3 yıl garantili her ne olursa olsun garanti kapsamına girmeli ondan sonra reklam yap
bizde garanti 3 yıl de
sonrada çık debriyaj garantiye girmiyor de
traktörün bozulabilecek parçaları garanti kapsamında degilse vede binde 1 ihtimal bozulma riski olan bir parçayı garanti kapsamına alıyorsa traktör üreticileri ya kendilerini çok zeki sanıyor
yada alenen traktör sattıkları kişileri gerizekalı konumuna koyuyor bu şekilde yaparak üreticiler
sözüm sadece bu markaya degil hangi marka bunu yapıyorsa yazıklar olsun onlara