erkunt çalışma saati kandırmacası

Ynt: erkunt çalışma saati kandırmacası

ee ne oldu ne olacak şimdi.kim kazandı kim kaybetti.
arkadaşlar eger sorun varsa zaten düzeltirler.hata vrsa kabul ederler.ufak şeylerle mide bulandırılmasın bu konularda şuan yeni alıyorum 3 erkuntu alıyorum şikayet olsa sorun olsa yalvar yaka sıra beklenir mi yahu.

köylü link=topic=38518.msg334189#msg334189 date=1296585324' Alıntı:
ee ne oldu ne olacak şimdi.kim kazandı kim kaybetti.
arkadaşlar eger sorun varsa zaten düzeltirler.hata vrsa kabul ederler.ufak şeylerle mide bulandırılmasın bu konularda şuan yeni alıyorum 3 erkuntu alıyorum şikayet olsa sorun olsa yalvar yaka sıra beklenir mi yahu.

sen al boşver.ben erkunt alacak olsam nimet 4x4 alırım.sen ne düşünüyorsun..

murat_saribas link=topic=38518.msg334193#msg334193 date=1296585951' Alıntı:
BU SIRA İŞİ NASIL BEN ONU ANLAMADIM BİZİM ORDAKİ BAYİDE TRAKTÖR DOLU SATIYOR GELİYOR
Çivrilde bazen bayinin önünden geçiyorum.6-7 tane sıfır traktör oluyor hep önünde.Almak isteyene var yani. DON ' T PANİC.

SERVİSİN ÖNÜNDEKİ TRAKTÖR DAHA ÇOK...

bir kaç yıla kadar erkuntların çalışma saatleri bütün motorları gececek şu saat oldu rekteve olmadı arıza yapmadı vs vs vs
örnek 2006 model erkunt un 17160 saat çalışması gibi reklam yapması
yaz kış durmaz burda motorlar 2006 model değil 2003 model bile yapmadı 17160 saati

17600 kullanan adama acıdım. 200 saatlik bakıma 4 yılda 88 kez servise gitmiş.yani 16 günde bir uğramış.

adam bıkar be.yaz,kış ne o öyle.bütün sanayi ahbap olur artık,tostçu,köfteci,kahveci.

işin birde mali boyutu var.bakım kiti 200 tl. 88 serviste 17.600 tl ediyor. o paraya git bir traktör daha al.

17600 saat te.saatte 4 litre yaksa 70 ton mazot yakmış.3 liradan 210 milyar. rulet-*s rulet-*s

arkadaslar ben de bı erkunt kullanıcısıyım bılmıyorum dıkkat etmedım ama gecen yıl kurban bayramından önce aldım 2009 da 450 saat oldu bence normal benım calısma saatımde o bı eksıklık goremıyyorum

erkunt kötü siz boşverin saati çok önden gidiyo ondan sonra çok yakıt tüketiyor servis problem satış problem herşey problem bende nimet 70 var daha bir aylık hoşuma gitti saatinin önden gitmesi aldım nasıl

herkezin elinde bulunan en iyisidir sorsanız yarı dizel 35 liği olana o da benim motorum iyi der neden çünkü o işini görüyor siz halen servisle saatle uğraşın

case,johndere,valtra bizim burda ya servisi yok yada sayı olarak az deutz desen arkadaşımda 90 lığı var senkromeç sorunu var garanti ödemiyor massey desen ii güzel eskiden beri kullanıyoruz çok hantal mesela 3075 arkası hafif bence ağırlık takıncada dengesi bozuluyor new holland desen yakıt çok erkuntun bi sorununu duymadım şimdiye kadar servisi var türk malı yakıt az desem yalan olur ama 70-56 kadarda değil

inanın erkuntu kötülemek gibi niyetim yok gayet memnunum sadece sayaç hariç yaw bu erkuntta bii aalem yaa tak zaman sayacını sustur milleti neden çalışma saati yerine devir saati takılıyo ? diğerlerinde sanırsam hep çalışma saati var

Aşağıda gayet açık ve net bir şekilde bu durumu açıkladığımı düşünüyorum. O yazımda da dediğim gibi tümosan, uzel ve başakta da aynı gösterge kullanılıyor ve onlarda da aynı durum geçerli. Türkiyedeki tek traktör göstergesi üreticisi takosandır ve erkunt da takosan kullanmaktadır. Takosan göstergelerde motor 1500d/d hızında çalıştığında gerçekte geçen zamanla birebir aynı süreyi göstergede görebilirsiniz, motor devri artınca daha hızlı, azalınca da daha yavaş olarak saat atar. Eski traktörlerde de bu böyleydi, eski göstergeler telliydi ve hareketi motordan alıyordu, motor ne kadar hızlı dönerse gösterge o kadar hızlı atıyordu. Yeni göstergeler ise elektronik ve enerjilerini alternatörden almaktalar.

Daha önce de müşterilerden bu konuda şikayetler geldi, takosanla da gerekli görüşmeler yapıldı. Takosan firması, çalışma saatinin çalışma mantığının ancak bu şekilde yapılabildiğini belirtmiştir. Diğer bütün markalarda da durum aynıdır.

Erkunt sahibi olan arkadaşlar; eğer motor devrini 1500 d/d ya getirdiğinizde sayacın en sağındaki hane 36 saniyede 1 rakam atıyorsa göstergenizde bir sorun yok demektir. Son 2 hane 99u tamamlayıp sıfırlandığında 3600 saniye yani 1 saat geçmiş olur.

Halen bende uzel, başak veya tümosan marka taktör var, ama benim çalışma saatim her durumda gerçek zaman ile birebir aynı ilerliyor diyen varsa çeksin videosunu, kanıtlasın.

halildinek link=topic=38518.msg334828#msg334828 date=1296685592' Alıntı:
inanın erkuntu kötülemek gibi niyetim yok gayet memnunum sadece sayaç hariç yaw bu erkuntta bii aalem yaa tak zaman sayacını sustur milleti neden çalışma saati yerine devir saati takılıyo ? diğerlerinde sanırsam hep çalışma saati var

ersanakyai link=topic=38518.msg330720#msg330720 date=1296129045' Alıntı:
Arkadaşlar,

Erkunt, gösterge saati olarak tümosan, uzel ve başak traktör ile aynı markayı kullanmaktadır. Dolayısıyla kandırmaca olarak nitelendirdiğiniz durum bu markalar için de geçerlidir. Kaldı ki ortada kimsenin kimseyi kandırması gibi bir durum söz konusu değil.

Size, traktörlerdeki çalışma saati göstergelerinin çalışma prensibinden bahsedeyim:

İlk traktör göstergesi imal edildiğinden beri çalışma saati hesaplanırken 1500 d/d motor devri baz alınmaktadır.

Bu ne anlama geliyor:

Motor devri 1500 d/d iken çalışma saati zaman saati ile birebir aynı değeri göstermekte, hızlanması durumunda lineer olarak hızlanmakta ve yavaşladığı zaman ise yine lineer olarak yavaşlamaktadır. Örnek verecek olursak 3000 d/d motor devrinde çalışma saati zaman saatine göre iki misli bir hızla artmaktadır. Aynı şekilde 750 d/d motor devrinde de çalışma saati zaman saatinin yarı süresi kadar ilerleyecektir.

Çalışma saati ekranı 99 rakamına kadar ilerlediğinden, 0 dan 1’ e ulaşma süresi 1500 d/d motor devrinde 36 Sn. dir. Çalışma saati dakika ekranı 100 olduğu zaman 36x100=3600 sn =1 saat geçmektedir. Ve çalışma saati ekranının saat kısmı 1 artmaktadır.

Yukarda verdiğim bilgiler, tamamen gösterge paneli üreticisi firmanın verdiği verilerdir.

Servis, yedek parça gibi bakım maliyetlerinden haksız kazanç elde edebilmek için bırakın Erkunt ' u, hiç bir markanın bahsettiğiniz gibi bir düzenbazlığa başvuracağını sanmıyorum.

yok arkadaşlar öyle bir şey o şekilde saat hesaplanmaz yanılmayınız tüm traktörlerde oldugu gibi erkunt traktöründe km devri şarz dinamosundan çalışır öyle kaçak bir iş olamaz sora öyle bir şey olmuş olsa kim kanar değilmi ama

güncelliği geçmiş ama çalışma saati diye bir şey yoktur dakikada devirdir doğrusu motorun dakikada yaptığı deviri kaydeder çalışma saati dediğiniz şey rölantide bir farklı yazar 2200 devirde bir farklı yazar yani motoru çalıştır 60 saniye üzerinden yazamaz motorun kaç kez devir yaptığını yazar bunuda herkes bilir çalışma saati kandırmacası diye konu açıp milletin kafasını bulandırmanın ne alemi var bilmiyorsan sor google amcaya

benim incelediğim kadarıyla NH grubu ister rölantide ister tam devirde çalışsın 60dk.bir kez çalışıyor.En sağdaki 6 sn ikinci 60dk.da bir yükseliyor.Tümosanda da aynı durum geçerli.Saat 13.55de tarlaya girdim;2824 saatte idi 18 gibi tarladan çıktım 2828 saatte idi.

ustam esas o zaman sorun var demektir rolentide çalışan bir motorla son gaz çalışan bir motor aynı aşınmaz yani 60 saniyede bir atması demek motorun durumundan bi haber olmamıza neden olur. buradaki yanlışlık sabah aynı saate kalkan iki insan kronometre çalıştırsalar biri sürekli oturup dinlense diğeride sürekli koşturup çalışsa her ikisininde kronometresi 8 saat yazsa ne derece doğru olur hangisinin daha yorgun olduğunu nasıl anlarız gibi

uzay kasa link=topic=38518.msg787193#msg787193 date=1382432060' Alıntı:
benim incelediğim kadarıyla NH grubu ister rölantide ister tam devirde çalışsın 60dk.bir kez çalışıyor.En sağdaki 6 sn ikinci 60dk.da bir yükseliyor.Tümosanda da aynı durum geçerli.Saat 13.55de tarlaya girdim;2824 saatte idi 18 gibi tarladan çıktım 2828 saatte idi.
arkadaş gayet güzel açıklamış olayı ister son model olsun ister eski yazan saat devir sayısının kaydıdır. zaten eskiden de motorun devirini bir frezeli halata yardımıyla kayıt altına alırdı. şimdi de alternatörden devir ölçüyor.
nh lerin yerlilerinde hala frezeli mil kullanılanlar var. zaten eğer her devirde standart atıyorsa orada bir ölçüm olmaz sadece gösterge panleine kronometre koymuş demektir nh. ki tamamen yanlış.