ERKUNT'A BİR AYDA İKİNCİ ZAM-GÜNCEL FİYATLAR

14.10.2010
2,244
4,079
Amasya

Erkun NH gibi aylık zam yapmıyor.Yılbaşından 7 ay sonra 01.Ağustos.2020 listesini yayınladı.
Eski konularımı incelerken 01.Mayıs.2019 listesi konusundaki linke basınca o zamanki listeyi gösterecek sandım.Direk güncel listeye bağlandı.Baktım ağustos fiyatlarıda değişmiş.Erkuntun sitesinden kontrol ettim inanılmaz,bir ay sonra Erkunt yine zam yapmış.
Zam oranı Ağustos başından bugüne yüzde 11.2 (Son bir ay içinde)
85E 182.300 dü,203.900 olmuş.
Aynı traktörün benim aldığım 01.Nisan.2019 da liste fiyatı dolar olarak 23.000 USD idi, şimdi 27.000 USD. Yani Erkunt'un zam hızına o tarihte 5.60 iken 7.45 olan deli dolar bile yetişemiyor.
Benim kişisel olarak hesabımın ülkeye yararı-zararı yok ama fiyatların bu hızına, mekanizasyon yenilemeye,işini geliştirmeye dolayısıyla üretimini artırıp ülkeye yararını düşünen üreticinin yetişmesi çok zor.Ne yazık ki...

Maalesef dünyadaki pandemi koşulları ile beraber ülkemizdeki derin ekonomik kriz şartları birleşince bu istenmeyen görüntü çıkıyor. Evet tüm dünyada bir şeyler pahalandı, üretim düşüklüğünden kaynaklı zamlar görüldü. Ancak bunun üstüne TL deki tarihi değer kaybı ve ülkedeki nakit akışı sorunu binince yaşanamaz bir noktaya gitmeye başladık. Yerli üreticinin bile ürettiği makina -ekipmanı artık çiftçimiz alamaz oldu. Bugün alabildiğimizi yarın alamıyoruz artık. Sonumuz hayrolsun her şey çok korkutucu bir şekilde ilerliyor. Umarım bir yerde geriye dönüş olur

Erkun NH gibi aylık zam yapmıyor.Yılbaşından 7 ay sonra 01.Ağustos.2020 listesini yayınladı.
Eski konularımı incelerken 01.Mayıs.2019 listesi konusundaki linke basınca o zamanki listeyi gösterecek sandım.Direk güncel listeye bağlandı.Baktım ağustos fiyatlarıda değişmiş.Erkuntun sitesinden kontrol ettim inanılmaz,bir ay sonra Erkunt yine zam yapmış.
Zam oranı Ağustos başından bugüne yüzde 11.2 (Son bir ay içinde)
85E 182.300 dü,203.900 olmuş.
Aynı traktörün benim aldığım 01.Nisan.2019 da liste fiyatı dolar olarak 23.000 USD idi, şimdi 27.000 USD. Yani Erkunt'un zam hızına o tarihte 5.60 iken 7.45 olan deli dolar bile yetişemiyor.
Benim kişisel olarak hesabımın ülkeye yararı-zararı yok ama fiyatların bu hızına, mekanizasyon yenilemeye,işini geliştirmeye dolayısıyla üretimini artırıp ülkeye yararını düşünen üreticinin yetişmesi çok zor.Ne yazık ki...

Paylaşım için teşekkürler.

Firmalar zam konusunda birbiri ile yarışıyor.

Nereye kadar gider böyle gün geçtikçe alım gücü düşüyor
6 ay traktör satışı olmasa ne olur

Çok iyi olur ama bu sefer fabrikalar satış yok diye işçileri işten çıkartır.

Maalesef dünyadaki pandemi koşulları ile beraber ülkemizdeki derin ekonomik kriz şartları birleşince bu istenmeyen görüntü çıkıyor. Evet tüm dünyada bir şeyler pahalandı, üretim düşüklüğünden kaynaklı zamlar görüldü. Ancak bunun üstüne TL deki tarihi değer kaybı ve ülkedeki nakit akışı sorunu binince yaşanamaz bir noktaya gitmeye başladık. Yerli üreticinin bile ürettiği makina -ekipmanı artık çiftçimiz alamaz oldu. Bugün alabildiğimizi yarın alamıyoruz artık. Sonumuz hayrolsun her şey çok korkutucu bir şekilde ilerliyor. Umarım bir yerde geriye dönüş olur

Bulgaristan dönüş karantinasını kaldırınca bulgar vatandaşları alışveriş için Edirne'yi doldurmuş,paraları bize karşı ne kadar değerlendiyse artık.Bizim ürünümüzde elimizden çıkıp başka ellere geçince bir değerleniyor bir değerleniyor şaşırmamak elde değil.

Paylaşım için teşekkürler.
Firmalar zam konusunda birbiri ile yarışıyor.

Bize de zamlı listeleri duyurmak düşüyor :(

Rakamlar burda dursun

Resimler ve ekler

• paint 1 (2).png
    paint 1 (2).png
    203.8 KB · Görüntüleme: 170
  • paint 2.png
    paint 2.png
    268.3 KB · Görüntüleme: 180
  • paint 2.png
    paint 2.png
    193.2 KB · Görüntüleme: 173
Bu traktorun %60 parcasi ithal.Kurlar boyle devam ettigi surece fiyatlar yukari yonlu olucaktir.Cok acil degilse eldekiyle devam etmek lazim.Bu sartlarda traktor degistirmek cesaret isi paran varsa dolarda.altinda bekle. Hele krediye girenler 5 yilini bi traktore bagliyor. Etrafimda batanlar tarlasini satanlar gordum. Iklimler degisti onumuzu goremiyoruz trakyada 80 kilo bugday gorduk bu yil iklim degisikliginin turkiyeyi cok etkileyecegi soyleniyor. Herkes hesabini iyi yapsin...

Erkunt nispeten ekonomik ve uygun alternatif oluşturuyordu piyasada anlaşılan onlarda nh in fiyatlarına özenmiş , bu fiyatlar ile nh a kayar millet

Aynı segment ölçeğinde fiyatlar birbirine çok yakın.Erkunt yetişti NH fiyatlarına.

Erkunt 110 crd 320 bin yazmışlar Bulgaristan satış fiyatı 32000 Euro yani Euro kurunu 10tl yapmışlar

Bu son zammı ben hiç anlayamadım.Bilemediğimiz anormal maliyet artışları mı oldu acaba?

emperyalizmin ekonomik baskısıyla resmen eziliyoruz ama başka türlü bizle başedemiyorlarki

Evet ama ''ipini koparan dolar''ı bile geçti zam oranları.

100 hp traktör dusunuyordum nh erkunttan uygun olduğu icin dusunmeden yine td ye bakcaz sonra neden td satiliyor deniyor.

Erkunt arkasını sağlama aldı,küresel oyuncu Mahindra'ya dayadı.O yüzden fazla dert etmiyor herhalde fiyatta rekabetçi olmayı.2019 Mart'ın son günlerinde Esenboğa'da inip şehir servisine bindim. Çubuk sapağında inip Çubuk minibüsüne bindim,galerilerde indim.Deutz bayiine (Eski Erkunt bayii,ben ellerindeki son Erkunt'u aldım) yürürken NH 'nin önündeki traktörleri gördüm .2018 TD100 için 130 bin lira dediler.2019 başlayalı 3 ay olmuş,NH bile daha 2018 leri bitirememişti.Papaz krizinin sarsıntısı geçmemişti.Traktör alınacak çok çok uygun bir zamandı. 2019 Aralık ayının son 10 gününde Erkunt'un sayfasını açınca çıkan kampanyalı Kıymet E+ da 160 bin liralık fiyatıyla büyük fırsattı.O traktör şimdi 232 bin lira ,yıl sonunda bu gidişle 250 bin olur.Allah sonumuzu hayır etsin.

Ben kendi sektörümden örnek vereyim.
Pvc pencere kapı sistemleri yapıyoruz imalatımız var. 2018 yılında dolar 7.22 yi göröne kadar peş peşe zamlar geldi pvc profillerine. Aldıgımızı birkaç işte önceden bağlantı yapmadığımız için zarar ettik.
Dolar tekrar 5 e doğru gerilediğinde Bi indirim yazısı göremedik faizi bahane ettiler o zamanlar yüksekti faizi düşürdüler yine fiyat listesinde indirime gidilmedi. Bu sene dolar 6.3 ten sonrasından bu yana 3 - 4 tane zam yazısı yolladılar yine.
Ben şunu soruyorum dolar 7.22 iken yapılan zam neden tekrar yapılıyor.
Cevabı çok basit İNSANIZ GÖZÜMÜZ DOYMUYOR.

Çok iyi olur ama bu sefer fabrikalar satış yok diye işçileri işten çıkartır.

Bulgaristan dönüş karantinasını kaldırınca bulgar vatandaşları alışveriş için Edirne'yi doldurmuş,paraları bize karşı ne kadar değerlendiyse artık.Bizim ürünümüzde elimizden çıkıp başka ellere geçince bir değerleniyor bir değerleniyor şaşırmamak elde değil.

Bize de zamlı listeleri duyurmak düşüyor :(
4.4tl 1 leva adamların parası değerli bizimki yakında kağıt kadar etmwyecek bu gidişle

Ben kendi sektörümden örnek vereyim.
Pvc pencere kapı sistemleri yapıyoruz imalatımız var. 2018 yılında dolar 7.22 yi göröne kadar peş peşe zamlar geldi pvc profillerine. Aldıgımızı birkaç işte önceden bağlantı yapmadığımız için zarar ettik.
Dolar tekrar 5 e doğru gerilediğinde Bi indirim yazısı göremedik faizi bahane ettiler o zamanlar yüksekti faizi düşürdüler yine fiyat listesinde indirime gidilmedi. Bu sene dolar 6.3 ten sonrasından bu yana 3 - 4 tane zam yazısı yolladılar yine.
Ben şunu soruyorum dolar 7.22 iken yapılan zam neden tekrar yapılıyor.
Cevabı çok basit İNSANIZ GÖZÜMÜZ DOYMUYOR.
Bir kapı 1000 TL ,
Alüminyum fiyatları geri düşmedi ama plastik fiyatları biraz gerilemişti.
İşin garibi , bindiğimiz dalı kesiyoruz , düşeceğiz haberimiz yok. :(

• Beğen
Tepkiler: Yunus sarı