ERKUNT'UN İKİNCİ ELİ NASIL GİDİYOR BULUNDUGUNUZ BÖLGEDE..

04.10.2008
4,134
195

Arkadaşlar bu yıl bildiginiz gibi eski erkuntumu satıp 4x4 servet aldım.. ben piyasada servet 80leri takip ediyordum kış ayları olmasına ragmen çok hızlı satılıyordu 2 tane traktörü öyle kaçırdım yetişemedim.. kendi traktörümüde diyarbakırdan samancılar gelip aldılar hemde iki tane alıcı birden geldi iki komşu da arıyorlarmış servisten sorup babamı aramışlar ikiside begendi birinin parası peşindi 2006 model servet tek çekeri 29.500 tl ye sattık peşin para 2300 saatteydi ama cok bakımlıydı tertemizdi.. bizim burda erkunt piyassası yuksek biraz bayi cok yuksek tutuyor piyasayı bayi bize ucuz vermişssiniz diye kızdı bile ama bazı larıda iyi satmışssınız dedi.. neyse sonra yozgatta bitane almaya niyetlendik bi gun sonra satıldı kavusamadık ankarada yine bitane bulduk hafta sonuyd pazartesi gitcektik oda satıldı kavuşamadık.. bayinin biri bitane bulmuştu bizi aradı 2008 model tamam dedik fiyatta anlaştık bayi köye gitti 2 gun sonra traktörü getirmeye traktörü satmış sahibi.. bide adanada vardı mesela adanadaki satılmadı 2 ay falan orda agır gidiyor traktörler çok çalıştıgı için biz almadık çok çalışmıştı ama bi tane daha vardı aynı kişinin o temizdi o satıldı hemen fiyatda uygundu kabinsiz diye almadık..

geçen hafta malatyada 2009model eski kasa erkunt lux modeli severtin 4wd 53 bin e satılmış.. bakımlarını yaptırırken bizede soran oldu satıyorm usunuz diye. bu ara erkuntlar hızlı mı satılıyor sizin bölgelerinizde nasıl.. ikinci eli baya hızlı gidiyor gibi geldi bana..???

fakat bazı bölgelerde bayi ve galericiler çifçiden acayip ucuza alıp çok iyi karla satıyorlar erkuntları çogu çifçide ikinci elinin iyi gitmedigini düşünüp hemen bayiye veriyor ucucz ucuz genellikle kredi borcu olan rehinli traktörleri çok ucuza alıyorlar galericiler bayiden..neredeyse 8-10 milyar piyasanın altında alıyorlar ve satıyorlar.. zorda kalan ve internet kullanmayı bilmeyen çifçiler bulundukları bölgeden dısarıya acılamadıkları için mecburen satıyor galericiye ucucz ucuz.

ve satılan erkuntların %80 ni rehinli yada borclu hacizli.. benim aldıgımda öyleydi rehinliydi rehini kaldırttık parasını ödedik kredi borcunu kapattık öle alabildik...[size=14pt][/size][size=14pt][/size]

Ynt: ERKUNT'UN İKİNCİ ELİ NASIL GİDİYOR BULUNDUGUNUZ BÖLGEDE..

arkadaşlar şuanda erkunt fabrikası çok iyi satış yapmaktaymış hiç stokları yokuş ve üretilen traktörler direk kamyonla sparişlere yetiştiriliyormuş.. en çok satış yaptıgı dönemi yaşıyormuş bilgilerinize..
kaynak sağlam :)

bunları yazıyonuz bağzıları hasedinden çatlayacak.

bu traktör alım satımında galericini önemli bir vazifesi var.biz galericileri eleştiriyoruz ama.galerici de olmasa pekçok kimse traktör değiştiremez.örneğin 10 000 liralık motorun var.10 000 de paran var.bir traktör alacan.galericilik diye bir meslek yok diyelim.komşu köyden bir traktör satılık haberi geldi.tam istediğin motor.ama elindeki motoru satmayınca alamıyorsun.senin eski traktörünü kimse almıyor.belki de birkaç ay uğraşacaksın satmaya.o zamana beğendiğin trakör satılacak.sen başka birtraktör bulasıya.kapının önü birkaça ay baş kalacak.galerici senin sırtından birkaç milyar kar ediyor.o ortada.ama senin eski motorunu alıp (ne zaman satılacağı belli olmayan).sana yeni motoru veriyor.işleri yoluna koyuyor.bir kere aldığından enaz 2000 sattığından da enaz 2000 kar etmeyince hiçbir galerici traktör alıp satmaz buna inanın.

erkuntları biraz ucuz alıyorlar.bu doğru.sebebini bilmiyorum ama erkuntların ilk modelleri biraz ağır gidiyor.ama yeni modellerinin ikinci ellerini de neredeyse hiç görmüyorum.mesala 2005-2006 bereket 60 lar biraz satımı yavaş gibi.

ali bey,
öncelikle tebrikler çok iyi gözlem yapıyorsunuz ..2005 ve 2006 model erkuntların agır gitmesinin sebebi bazılarının şanzumanında yaglama problemi olmuş bi bilyede fabrika tum hatalı traktörleri çagırıp bilyasını degişmiş.. onun için hani sinek bişey degil ama mide bulandırı misalı hakl bu modellere biraz uzak duruyor.. nimet modeli 2008 de euro2 pompa oldu.. 2007 üzeri modellerde daha gelişmiş oldugundan çünkü her yıl traktörde gördükleri eksikleri tamamladılar.. en basidinden 2007 ye kadar vites kolu demiri cok zayıftı kırılıyordu sonra onu değiştiler daha etli demirden vites kolu koydular bunun gibi çifçinin istedigi bazı seylerde degişiklik oldu 2008 de eksozları degişti kaput altı susturuculu eksoz takıldı.. erkunt her gun kendini geliştirmeye eksiklerini tamamlamaya devam ediyor.. ve 2010 yep yeni tasarım ve geniş kabin traktör üretiyor.. bunun için 2007 üzeri modellere ragbet daha fazla.. ama ben 2006 servette kullandım hiç bi problem yaşamadım.. acıkcası çifçinin bunları bilmesi gerekir biz başkaları gibi kullandıgımız markanın eksiklerini gizlemiyoruz her markanın kusurları olur önemli olan bunu telafi edebilmeleri..erkuntta bunu cok iyi yapıyor.. artı erkunt garanti kapsamındaki traktörlerindeki, traktörlere her tur parcayı anında saglıyor ve arızalanan yeri komple degişiyor tamriyle ugrasmıyor ben buna şahit oldum..2 yıl boyunca zaten o traktörde sorun çıkmadıysa sonrada cıkması kullanım hatası dışında pek olası degildir.. her turlu parçayı siparis verdiginiz gunden bi sonraki gun yada öburusu gun elinizde oluyor..mesela depo müşürünü siparis verdik garantiden degiştiler birgün sonra geldi kargoyla değiştirdiler..
bide kesin olmamakla beraber servet 80t lerin 2009 ve 2010 modelleri euro3 motor diye biliyorum.. her gun gelişiyor yani..

burda fanatiklik yapıpta bu bilgileri size vermessem burda paylaşımın bi anlamı olmaz.. sonucta önemli olan hatanın giderilmesidir diye düşünüyorum..

servisleri cok yeterli degil ama tek eskigi bu servisleri henüz işin ehli degil bi çogu yeni ustalar hep..

tolga link=topic=30977.msg263699#msg263699 date=1269381821' Alıntı:
şu anda erkunt yeni kampanya başlattı servet 80 4*4 lüks kabin klima 58 bin lira ilgilenenlere duyrulur

usta hangi bayi bu fiyata veriyor.. daha dun e kadar 68bindi bu kadar kampanyanın olacagını sanmam.. vardır bunda bi iş.. çünkü satışları şuan süper kampanya yapacaklarını sanmıyorum yaparlarsa iyi olur ama.. bayiye geliş fiyatı 58bin degildir belki %11 -%16 arası kar koysalar bu fiyata bayiye gelmez.. bayiligi bırakmış bi bayi veya nakit sıkışmış bi bayinin yaptıgı kampanya mı acaba ? çünkü erkuntun sitesinde yok böyle bi haber.. zaten yeni zam aldı 65ten 68 e çıktı..

ali bey verdiginiz ilanlardaki traktörler aslında cok ta ucuz degil zaten piyasaları öyle.. bizdeki çifçi gider 15 yıllık 70-56 ya verir 28bin 285 e verir 26bin ama bunlara ragbet göstermez bide tek çeker traktörler.. same özellikle ilgimi çekti çok temiz görunuyor.. öburu istanbul malı muhtemelen şirket traktörü.. şimdi git aynı fiyattaki bi same yi kullan bide git 70-56 yı kullan aradaki farkı gör.. ve aradaki yaş farkına bak tercihini ona göre yap :) mesela bi çok 70-56 diferansiyel ve şanzuman dagıtmasına ragmen kimse bunu yargılamaz(çiftçekerleri).. ama bi turk markasında bide yeniyse hata cıktıysa yerden yere vurulur.. açıkcası sahip cıkıp yerli üretimi desteklememiz lazım.. araştırıp etmeden kullanmadan yorum yapmamak lazım..