Eski Tip Ahırlarda Verim

Merhaba
Süt hayvancılığı konusunda karar veremiyorum lütfen yardımcı olun.240 başlık 3 ayrı ahırımız var bunlardan biri 80 başlık buraya 10 baş hayvan alıp süt üretmek istiyorum.Ancak eski tip ahırlar gübre sıyırma hayvan serinletme sistemleri gibi teknolojik olanakları olmayan ahırlar.Hayvanlar bağlı şekilde duracak.Endişem eski sistem ahırlarda hayvanların konforunu sağlıyamama sebebiyle verim düşüklüğü yaşama korkusu.Yeni bir barınak yaptırma lüxümde malesef yok.

Süt verimi modern ahırlara göre %kaç düşer?
Bu tip ahırlarda karlı bir süt üretimi yapılabilirmi ?

Lütfen bilgilerinizi esirgemeyin

Ynt: Eski Tip Ahırlarda Verim

Bağlı sistemde süt sığırı bakmam şu an açık besi sistem ile bakıyorum çok rahat üç tarafı kapalı serbest yerleri var ineklerin meme hastalığı ayak hastalığı ynünden çok rahat hostein bağlı sistem çok sıkıntılı ben bakmam bağlı sistemde, çok kış olur sert iklim olur başka kısa süre tutulur bağlıda gece bağlı gündüz salık olabilir.

Bağlı hayvan baktık 80 li yıllarda çok hayvan telef ettik bilgi yok o zaman Amerikadan ithal düveler geldi o yıllarda çoğu bağlandı ve telef oldu şimdi o hayvanlara içim yanıyor hiç bağlanmamış gebe düveleri biz bağladık ve telef ettik .

Elindeki imkanlar dahilinde bağlı sistemi kilitli ve yem yolu olan birde padoklu yani sınıflandırmalı sistem yapmadan girişme bu işe derim.

100 başlık olacağına 25 başlık olsun serbest olsun süt hayvanı .

ahır yüksek bi yerde yani hayvan giriş çıkışı için uygun değil yakınlarda arazim var ama ahırdan çıkıp girmesi imkansız.açık ahır olmadan girişmeyin diyorsunuz ama imkanım yok.Zaten bulunduğum bölgede yani arazim olan bölge köye çok yakın olduğu için çiflik yapımınada izin verilmiyor.Açık yapabilmek için arazi alıp çifliği kuracak kadar bütçem yok malesef.!0 hayvan alabilme gücüm var 10 hayvan için sanırım açık ahır yapımı için harcanan paraya emeğe deymiyecektir.

merakliseyit link=topic=85443.msg1020575#msg1020575 date=1441024508' Alıntı:
Merhaba
Süt hayvancılığı konusunda karar veremiyorum lütfen yardımcı olun.240 başlık 3 ayrı ahırımız var bunlardan biri 80 başlık buraya 10 baş hayvan alıp süt üretmek istiyorum.Ancak eski tip ahırlar gübre sıyırma hayvan serinletme sistemleri gibi teknolojik olanakları olmayan ahırlar.Hayvanlar bağlı şekilde duracak.Endişem eski sistem ahırlarda hayvanların konforunu sağlıyamama sebebiyle verim düşüklüğü yaşama korkusu.Yeni bir barınak yaptırma lüxümde malesef yok.

Süt verimi modern ahırlara göre %kaç düşer?
Bu tip ahırlarda karlı bir süt üretimi yapılabilirmi ?

Lütfen bilgilerinizi esirgemeyin

Merhabalar abilerim arkadaşlarım güzel cevaplar vermiş eski tarz ahır tipinde ve bağlamalı sistemde bir çok sağlık sorunu bulunur meme ayak ve hayvan idrar ve gübresinden solunum yolları rahatsızlıkları olur yapılmazmı yapılır ama denildiği gibi kayıplar olur son çare böyle yapılacaksa öncelikle simental ve montofon ırkı seçmenizi öneririm sağlık problemlerine daha dayanıklı oldukları için bu ineklerden sıkıntı olmazmı olur onlarda canlı ama daha dayanıklılar sonra 80 başlık bir yer demişsiniz sanırım minumum 250 metre kare yerdir burası sanırım içeriye biraz yatırım yapıp gezilecek yer yapıp çatısının şeffaf aydınlık görecek şekilde yapılabilir yatak yerleri ayrı yerde planlanabilir sonrasında sıvı ve katı gübrelerin en kolay uzaklaştırmasını sağlatacağınız bir yöntem ve bu yöntemin uygulandığı noktada gezinme alanı olursa ordan dışarı gider atıklar ve önemli bir sıkıntıdan kurtulmuş olursunuz tabi iyi bir havalandırma gerek teknolojik olmuyorsada ilkel olarakta olsa havalandırma şart ahırın dışındaki bölümü ahırın dışını ve içini resim olarak koyarsanız fikir vermesi daha kolay olur

Biz keçi almadan önce bağlı yaptık inekleri. gün geçtikçe azaldı inekler 2 tanesi öldü falan inek kalmadı elimizde. O zamanlar anlamıyorum bu işten hiç anlam veremezdim neden olduğuna ama şimdi inek bakacak olsam kesinlikle açık bakarım.

Resimleri yakında paylaşmış olurum.Bizim ahırlatımı 15 senelik ahır toplamda 240 başlık 3 ayrı ahır mevcut.Yeni yapıldıklarında 200 baş besi hayvancılığı yaptık uzunca bi süre ve sonra bıraktık.4-5 senedir de babam süt hayvancılığı yapıyor ama kara düzen ne girdi ne çıktı belli ineklerin verdiği süt miktari bile belli değil desem yeridir.Ama hayvanların sağlıksal çok büyük problemleri olmuyor.Benim derdim süt verimi yüksek tutmak 15-20 lt süt alarak yapmak istemiyorum.bu yüzden açtım konuyu.Yani kısaca şunu soruyorum bu tip ahırlarda 30-35 lt süt alınabilirmi yoksa imkansız mı?

bende de eski tip dediğin gibi 40 başlık yer var ve dolu şuanda da.zamanla yıkıp düzenlersin yarı açığa geçebilirsin ben şuan öyle yapıyorum.Zor oluyor yazı ayrı dert kışı ayrı dert ama başlangıç olarakda tecrübe sağlar sana