ETÇİ IRK DÜVE BESİSİ HAKKINDA..

06.07.2017
1,740
886
33
ANKARA

Çok kıymetli büyüklerim bugün farklı bir soru ile karşınızdayım. Sütçü vb ineklerinize bazen etçi ırk (şarole limuzin b. mavisi angus) tohumu atıp kullanma melezlemesi adlı işi yapıyorsunuz. Erkek çıktığında fevkalade bir besi materyali oluyor. Peki ya dişi yavrunun besisi nasıl oluyor? Daha evvel etci ırk dişisini besiye çeken abiler kaç aylık hayvandan kaç kg karkas aldığinı, hayvanın anasının ve babasının ırkını paylaşırlarsa sevinirim.

Ben ineklerimin hepsine etçi ırk tohum attırıyorum danalar besiye gidiyo düğelerde geliştikçe cok güzel oluyo bu yüzden besiye alıp kestirmek pek mantıklı gelmiyo ama sütten kazancım az oldugu içinnbuzagının kaliteli olmasına özeniyorum ki bi çok kişi içinde bu böledir.

Düvelerimin iki tanesi böle mesela. 20170706_104030.jpg20170706_104102.jpg

Kandemir yine karistirdin ortaligi duve iyi olursa oda alir kilo merak etme ama yaglanma olur mu bilmiyorum birde tosun 18 ayda kesilir belki duvede 20 ay olur
sivasın bir köyünde aşı değil tosun salmışlardı mondofon sürüye hayvanlar ağırlık olarak şarole çıkıyordu ve dişileride etli şekilde oluyor besi ye gelir mi bilmem ama iyi et bağlıyor erkekleride et çi tosun yürüyor
Simdi saf hayvana bir etçi atıyoruz ya çıkan yavru F1 melezi oluyor melez azmanı oluyor ya besiye iyi gelir de ben olsam çıkan düveyi sürüye katmam bu sefer hem melez azmanlığini yitiriyor hem de boyuna melezleme boyuna melezlemeyle hayvanlar rengini ırkıni korumuyor bence etci düveler de kesilse iyi olur da tam rakamsal değer bilmiyorum ne kadar et çikar diye 20 ayda 350 kg karkas cikar mi ki

Çok önemli hayvanin anne sütünü uzun süre emmesi
Benimde danalari verdiğim amca oğlu Besicilik yapiyor cok memnun ithallerden
İthaller hem irk olarak uygun besiye hemde uzun süre anne sütü emdiği için daha sağlıklı besiye geliyor
Ben cok düşündüm benim danalar ile bu ithaller arasinda ne fark var diye aklima gelen tek fark uzun süre anne sütü emmesi
Biz 60 günde sutten ayiriyoruz hostein buzagilarini

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06

Çok önemli hayvanin anne sütünü uzun süre emmesi
Benimde danalari verdiğim amca oğlu Besicilik yapiyor cok memnun ithallerden
İthaller hem irk olarak uygun besiye hemde uzun süre anne sütü emdiği için daha sağlıklı besiye geliyor
Ben cok düşündüm benim danalar ile bu ithaller arasinda ne fark var diye aklima gelen tek fark uzun süre anne sütü emmesi
Biz 60 günde sutten ayiriyoruz hostein buzagilarini
İsmail abi 2 tene danaya 90 gün süt vermeyi denedim hiç