Fendt Kullanıcısına Sorularınız.

Ynt: Fendt Kullanıcısına Sorularınız.

İyi dlileklerini ve kutlamalarını belirten tüm üyelere teşekkürler ederim.

Sanırım sizler sordukça makinanın özellikleri de hatırlanmaya devam edilecek;

Gene başka makinalarda hemen hiç rastlanmayan şekilde olan özellikler bunlar;

46 - Lastiklere su basabilirsiniz, yanlız antifriz koymayı unutmayın. Bunu ben demiyorum Fendt Firması katalogda diyor. Yani fabrikadan lastiklere su basmak serbest, garantiyi bozmaz diyor. Bu önemli.

Cevap olarak ise önde 870 kg ön çeki düzeni ile şipşak takılıp sökülen bir ağırlığı opsiyon olarak satın aldım. Bu 870 kg bile arkaya 4000 kg kombineyi lifte alıp seri olarak dönüşlerde geri frenaj anında önünün kalkmasını engellemiyor. Arka ağırlık ise almadım. Makina zaten 5500 kg. ön ağırlığı da takarsak 6370 kg. tekerlere de su basarsak 7800 kg. Benim şu an itibarı ile rodeoya katılmayı falan düşünmediğim için arka ağırlığa pek ihtiyaç duymuşluğum yok. Ama 30 tonluk römorku silaj zamanı edinebilirsem sanırım o zaman ağırlık gerekecek. Onu o zaman düşüneceğim.

Gene bir özellik;

47 - Yakıt, yağlama ve hidrolik düzeninde biyo yakıt ve biyo yağlar kullanmanız katalogda kullanıcının keyfine bırakılmış. Diğer markaların bir çoğunda bu garanti sonlandırıcı olarak gösterilip yasaklanmış, bazı firmalarda ise aynı modellerde yurt dışında serbest iken gene ülkemizde satılan aynı modellerde yasaklanmış. Bu daha da önemli. Seneye deneyeceğiz bakalım.

Kullanılan ekipman ise Amazone ağırlıklı, Kombine olarak Amazone 3m dik rotovatör+merdane+D9 mibzer, Çift kazanlı Amazone gübre saçar. Bu Amazonelar Bilgisayar kontrollü ve kabin içinden takip ve kontrol-ayar sistemleri ile çalışıyor. Taral 18 m. 3000 lt. Pulverizatör, bir adet ciguli (Önde kullanıyorum), iki de ismini cismini zikretmeyeceğim kalite kontrolden uzak, natamam ve geliştirme aşaması tarafımdan sürdürülen rezil aletler. Pulluk, diskharrow kullanmıyorum. (Ekipman ile ilgili soruları detaylandıracak isek lütfen onu alet-ekipman kısmında yapalım.) İleride ise alınma programında olanlar : 2009 Mayıs; Kemper 2200 ot toplamalı silaj makinası, Kühn koşullandırıcılı ot biçme,2009 Eylül; Lemken diskli tırmık (adı tam bu olmayabilir) 2011 Eylül Lemken 6 Soklu kulakları taraklı pulluk. Anlaşılacağı üzere minimum toprak işleme olarak adlandırılan yönteme inanmış bi meendiz kardeşiniz olarak pulluğu 4-5 yılda bir kullanacağım.

Amanın bu arada gök gürlüyor; bu arada bi çay yapın kendinize benden. Ben de bu arada arazide 415 le turlayıp geleyim.

atilla link=topic=9224.msg97363#msg97363 date=1226961635' Alıntı:
abi verimsiz traktör çok yakar diye biliyorum....selamlar

yok hocam...

bu meendiz kardeşimiz iki silindiri boşa alıp araziye öyle çıkmıştırr...kesin ve kesin.. ' büyük motur çok yakar ' bakın bakalım mazutu bitmesin????...selam ve sevgilerimle....

Biraz da geyik çevirelim;

Fendt Kullanmanın en gubidik yönleri;

1- Ortalıkta 'benimki taksi' diye dolanan vatandaşları şosede uzaktan farkedip süratle ensesine binmek, bir müddet tempomatı 39,6 ya alıp arkasından giderek onun arkasına bakıp zıplaya zıplaya önünüzden kaçmasını seyrettikten sonra 55 e takıp yanından uçup aynada hala dörtnala yetişmeye çalışmasını seyretmek.
2- Yağmur başladıktan sonra ovada tek başına kalmak. Gelen onlarca dön ulan oğlum cillop gibi motoru batırıp rezil olacan telefonlarına döneceğim zaman ararım çayı koyarsınız deyip saatlerce tarla batak olana kadar sürmeye devam etmek dönüşte de sundurmanın altında bekleyenlerin surat ifadelerini görmek.
3- Traktörün üstünde eşkiyaya benzer haldeki içinde gazete, 6 kat esvap kafada dastar gözde gözlük deri eldiven içinden de sana söylendiği garanti komşuya kısakollu tişortla el sallayıp işi bitirip dönmek.
4- Millet daha işi yarılamadan son dürgüyü kaldırıp harmanyerine dönerken toplam tüketime bakıp kendi kendine peeh peeh peeh peeh demek.
5- Viteste bırakılan traktörlere ön ağırlıkla şöyle bir dınk diye dokunup marş alan traktörü kahve duvarına toslatmak
6- Tesviyeyi kaça çekiyonuz diyenlere biz tesviye çekmiyoz demek.
7- Kaça bu motur diyenlere daha yeni aldık satmıcez diye cevap vermek.
8- 245 litre depoyu sıfırlayıp tek tabanca istasyona gidip arada 3-5 motora mazot verilsin diye müsade edip ne yaktığını bir türlü hesap edemeden abartmalarını sağlamak.
9- Traktörü cilalı yıkamaya verip 'parfüm sıkiim mi abi' diyen yıkamacıya 'oto kokusu kanser yapıyormuş sıkma' deyip seyredenlerin suratını görmek.
10- Bunun servisi yok diyen tiplerin halini görmek için Kutlucanın servisinden rica edip sanayide 2 tur atmak.
11- Domuz kovalamak (Bu konuda kesinlikle rakipsiz).
12- Her gün ortalama 100 acayip soruya cevap vermek. (İyi kafa yapıyor)
13- Arkadan geleni kesinlikle duyamadığınız için yolda sürekli aynaya bakmak zorunda kalmak.
14- Karşıdan gelenlerin güldürt diye kendilerini şeve atmalarından sürekli yol vermek zorunda kalmak.
15- Yolda traktörü seyreden sürücülerin arkadaki çıkıntılı alete girmemeleri için sürekli el kol hareketi yapmak zorunda kalmak.
16- Yol kontrolünde mutlaka uzun süreli incelenmek.
v.s v.s. v.s.
veee.. Son bomba; i-phone ' un ankasına Fendt logosu yapıp kahveye girip, hava durumunu okumak, TV seyretmek, GPRS den köyü bulmak, 'motur hava durumunu da veriyormuş, borsaya da giriyormuş, görüntülü telefonu da varmış' geyik efsanelerini yaratıp milleti iyice işin içinden çıkamaz hale getirip yağmuru da 5 gün önceden saati saatine tutturunca traktörün ermiş katında efsaneleşmesini geyik marşandizine çevirmek.

Evet arkadaşlar, bırakın teknolojisini fiyatını süratini kalitesini, bu makina tam anlamıyla bir şaşırtmatik.

• Beğen
Tepkiler: osmanli

gercektende paylasımların ıcın cok tsk. peqi bizde fendt dusunuoruz fiyat olarak nerelerde acaba fıyatlarına bakabılecegımız bı sıte veya fıyat brosurunu koyarsan sevinirim konu dısına cıktıysam sımdıden özür dilerim....SAYGILARIMLA

[Amanın bu arada gök gürlüyor; bu arada bi çay yapın kendinize benden. Ben de bu arada arazide 415 le turlayıp geleyim.)

zevk için mazotmu yakılır be o yakacagın mazotla yarın ıkı donum yer surerrsın :)

ağır abi link=topic=9224.msg97565#msg97565 date=1227028099' Alıntı:
yukarıdakı abıınin yazdıgı yazıları okudukca okuyasım gelıyor inş hep beraber ogunlerıde goruruz

Katılıyorum daha önce bir makina hiç bu şekilde anlatılmamıştı bir ilk yaşıyoruz FENDT ayrıcalıklı bir makina

Desteği Fendt alıyor aslında.

Bizim bulunduğumuz İçbatı Anadolu bölgesinde silajda iki ürün normal sayılıyor. Üçüncüsü ise su da bol olduğu halde sadece vakit yetirilemediği için yapılamıyor. Vario 415+Amazone kombinasyonu ile günde 200-250 da araziyi işleyip kapatabiliyorsunuz. Dolayısı ile 20-30 güne varan ürünler arası hasat/ekim sürecini 5-10 güne çekebiliyorsunuz. Bu size 40-50 gün zaman fazladan kazandırıyor. Ne oluyor, nurtopu gibi üçüncü ürün için gerekli zaman kucağınıza düşüyor. Desteği de cabası. Bu da 'büyük motur çok yakar'ı sezon sonunda 'büyük motur fark atarMIŞ' şekline çevirebiliyor. Bakalım bizim köy (ve civar 40 köydeki) bilirkişileri bu işi ne zaman kabullenecek. Allah şapşırtmasın.

3 ürün merak konusu olmuş; biraz açayım:

Ekim: Yem Şalgamı Ekimi (200-220 Gün)
Mayıs: Hasat ve Mısır ekimi (60-65 Gün)
Temmuz: Hasat ve Sorgum Ekimi (60-65 Gün)
Eylül: Hasat

• Beğen
Tepkiler: osmanli

Agri_King link=topic=9224.msg97748#msg97748 date=1227041187' Alıntı:
3 ürün merak konusu olmuş; biraz açayım:

Ekim: Yem Şalgamı Ekimi (200-220 Gün)
Mayıs: Hasat ve Mısır ekimi (60-65 Gün)
Temmuz: Hasat ve Sorgum Ekimi (60-65 Gün)
Eylül: Hasat
Teşekkürler...