GENÇ ÇİFTÇİLERE KREDİ İMKANI

Sayın Eşref şekerli nin de bahsettiği genç çiftçiler için faizsiz kredi imkanı'ı nasıl buluyorsunuz ? Bu imkandan sadece 18-41 yaş aralığında ki çiftçiler yararlanabilecek En üst limit 500.000 TL 10 yıl vade ilk 2 yılı geri ödemesiz olması küçük çiftlikler için gayet iyi. Siz bu kredi den faydalanacakmısınız?

Resimler ve ekler

• Screenshot_20220420_121223.jpg
    Screenshot_20220420_121223.jpg
    124.4 KB · Görüntüleme: 181
  • Screenshot_20220420_121205.jpg
    Screenshot_20220420_121205.jpg
    122 KB · Görüntüleme: 178
Nasil bi engel biraz aciklarmisiniz
Çks için sigorta gerekiyor ya. Şartlarda da sigortalı çalışan olmayacak dendiğine göre bağkurlu olmak zorunda. Primler çok yüksek. Emeklilik yaşı çok yüksek. Ödeme aralığı çiftçiye uygun değil. Emekli olunca verdiği maaş sadaka gibi.

Nasil bi engel biraz aciklarmisiniz
muhtemelen bu krediden faydalanabilmek için ziraat odalarına-damızlık birliklerine kayıt isteyecekler,

damızlık birliklerinde kaydım yok süreci tam bilemiyorum fakat ziraat odası kaydım var,ziraat odasında kaydımı açarken bağkurumunda otomatik başlayacağı bilgisini verdiler,gerçekten 3 ay sonra sgkdan yazı geldi evime,başka yerde ssk lı çalıştığım ,ssk basamak olarak bağkurun üstünde olduğu için muaf tututldum,
kredinin şartı ssklı çalışmıyor olmaksa,ve çiftçi olduğunu kanıtlayabilmek için ziraat odasına ,yada kredi ile alınacak hayvanları üstünde gösterebilmek için ilçe tarıma gidilecekse yani çks yaptırılacaksa o aylık ödenecek bağkurdan kaçabilme ihtimali yok malesef,düzenli ödemelerle %5 indirimli aylık 1426,97 tl bağkur ödemesi çıkar,bunu düzenli ödeyebilecek çiftçi çok azdır,düzenli ödeyemeyeceği için yıllık harmanda ödeme yapacak çiftçi 20,025,96 tl + yasal faizle karşı karşıya kalır,
banka bu krediyi karşılıksız vermiyor hayat sigortası yanılmıyorsam her yıl yenileniyor,hayvan alımında tüm hayvanlar tarsimle sigortalanıyor ve her yıl yenileniyor,heryerden hayvan alınamıyor belli bir yaş kriteri vardır diye düşünüyorum,faizi ödeme şartları tamam çok güzel baba oğluna o parayı vermez ama o parayı kaç kişi alabilecek?

bir diğer konuda devletinballandıra ballandıra anlattığı zaten tabiri uygunsa devede kulak kadar olan destekleri alabilmek için çks gerekli ,çks içinde tarım desteklerinden faydalanmaya ziraat odasına,kayvancılık desteklerinden faydalanmaya damızlık birliğine kaydın olması gerekiyor,emekli olmuş yada benim gibi başka yerde ssklı çalışanlara bağkur çıkmıyor ancak köyde yaşayan başka geliri olmayn kişiler gelecek 3 kuruşluk desteği almayayım bağkurla uğraşmayayım diye hakedeceği desteklemesinide alamıyor,

Arkadaşlar kusura bakmayın ama başka bir yerde sigortalı çalışırsanız devletin bu desteklerinden yararlanma manız normal değil mi bu tür desteklerin amacı da sizi tamamen köy de tutmak üretim yapmanızı sağlamak