Gezen Tavuk Değil, Gezdirilen Tavuk Yumurtası

Ekran Görüntüsü - 2024-01-18 15-06-25.png

Konya'da Yumurtacı Vatandaş, Tavuklarını Gezdirerek Kaliteli Yumurta Üretiyor

Konya'da yumurtacılık faaliyeti yapan Mehmet Kasalak, tavuklarının daha rahat ve huzurlu olması için sıradışı bir yöntem buldu. Her gün eski otomobiliyle tavuklarını gezdiren Kasalak, bu yöntemin yumurta kalitesini artırdığını fark etti. Yumurtacılık işine köylerden topladığı tavukları iş yerine getirirken hayvanların araç içindeki rahatlığını fark eden Kasalak, tavuklarını her gün kısa mesafelerde gezmeye başladı. Bu uygulama, hem tavukların stresini azalttı hem de yumurtaların tadını ve kalitesini olumlu yönde etkiledi.

Mehmet Kasalak, hayvanlarını eski otomobiliyle gezdirmenin keyfini çıkarırken, bu eşsiz uygulama ile ilgili olarak, "Ben genellikle köylere gidip tavuk toplarım. Bir gün tavukları aracıma koyarken fark ettim ki hayvanlar burada çok rahat ve huzurlu hissediyorlar. Bu durumdan esinlenerek her gün tavukları gezdirmeye başladım. İlk başta sadece 8 ila 10 yumurta toplamıştım. Ancak tavukların bu gezintinin onlar için iyi olduğunu düşününce, bu pratiği sürdürmeye karar verdim. Her gün aracımla geziye çıkıyor, yeşillik bir alan bulduğumda tavukları oraya salıyorum. Hem hayvanlar mutlu oluyor hem de yumurtaların kalitesi artıyor" dedi.

Kasalak'ın bu ilginç yöntemi, sosyal medyada paylaşılınca büyük ilgi gördü. Bu süreçte aracıyla tavukları gezdiren Kasalak, vatandaşların ilgisini çekiyor ve bu sayede doğal ve kaliteli yumurta üretimini destekliyor.

Organik Üretim Hedefi ve Vatandaşların Memnuniyeti

Mehmet Kasalak, sadece ticari bir faaliyet olarak değil, aynı zamanda hayvanlarla kaliteli zaman geçirmek amacıyla bu işi sürdürdüğünü belirtiyor. Tavuklarıyla gezinti yapmanın keyfini çıkaran Kasalak'ın organik üretim konusundaki hedefi büyük. Kendi sözleriyle, "Benim hedefim organiği herkese aşılamak, kimyasallardan vatandaşları uzaklaştırmak, bu şekilde daha büyük bir çiftlik kurmak. Gücüm şimdilik buna yetiyor, bunu başarabiliyorum. Allah nasip ederse ileride daha büyük çiftliğimi kuracağım organik olarak" diyor.

Vatandaşlar da bu sıra dışı uygulamayı ve doğal üretimi takdir ediyor. Kasalak'ın müşterileri, tavukların gezdirilmesinin yumurtaların lezzetini artırdığına inanıyor ve bu nedenle sürekli olarak bu doğal ürünleri tercih ettiklerini ifade ediyorlar.

Mehmet Kasalak'ın tavuklarıyla gerçekleştirdiği bu özgün yöntem, sadece bir iş modeli değil, aynı zamanda hayvanların refahını düşünen ve organik üretimi destekleyen bir anlayışı temsil ediyor.

• Beğen
Tepkiler: behcet arı