Gubre Fiatlari

Bir ay sonra ure gubreleri atilmaya baslayacak ve bahar ekimi yapacak olanlara dap ihtiyaci dogacak banada 50 ure 25 dap gerekli su an bolgemizde ure 650 dap 590 bu fiatlar dusermi yoksa mecburen simdiden alalim mi gubretas tkk fiati

Bugun yine bir haber düştü ama bilmiyorum

Resimler ve ekler

• IMG-20220117-WA0002.jpg
    IMG-20220117-WA0002.jpg
    106.8 KB · Görüntüleme: 77
  • Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Geçen sene Mart'ta 170 lira çuvalıydı, şu arada ki farka bak 12 ton gübre almam lazım ama bu fiyatların altından nasıl kalkacaz? Atmasam gönlüm el vermiyor atsam cebim izin vermiyor.
Gübrenin çok kullanılacak bir durumu görünmüyor.
Bizde yağmur çok olduğundan taban suyu yüksek tarlaları tuttuk kavaklık yapmıştık.
Alternatif ürünlere yönelmenizi tavsiye ederim.

Geçen sene Mart'ta 170 lira çuvaliydi şu arada ki farka bak 12 ton gübre almam lazım ama bu fiyatların altından nasıl kalkacaz? Atmasam gönlüm el vermiyor atsam cebim izin vermiyor
Aynen öyle, 170 liradan aldığında harmanda 2,45 liradan 70 kilo buğday satarak parasını çıkartıyordun,

Şİmdi 650 lira versen ve harmanda 4,25 TL olsa buğdayın 153 kilo buğday satarak parasını çıkartırsın

Çok fahiş bir fiyat 650

Ürünü 2,45 den %75 zamlı fiyat açıklarsalar 4,28TL yapar, o artışıda harmanda yaparlarsa ürün kilosu 4,28 TL olsa dahi 70 kilo değil 153 kilo satarak parasını çıkarmak senin 153-70=83 kilo daha fazla ürün satmanı gerektirecek bir durum var,

Türk üreticisi, zarar etmez ama kazanmaz, üstelik harmanda bir önceki yılın 2,45 fiyatına yüzde 75 zam açıkladıklarını varsaydığımız halde durum böyle...Çok vahim bir tablo, harmanda 1 kilo ürün fiyatı 9,28TL olursa ancak 70 kilo ürün satınca 9,28x70=650 TL gübreye ödeyebilirsin. 9,28 olmazki taş çatlasın 4,25 olur yinede 70 kilodan hariç 83 kilo daha satman lazım, hiç olmaz vesselam. Harmanda 1 Kilo ürün 9,28TL olursa geçen yıl ile aynı olur ancak.

Arada uçurum fark var malesef, hani bunun yüzde yüz artan mazotu, hani işçilik hani yüksek tohum fiyatları artan ilaç fiyatları amortisman vs nasıl çıkacak?

Son düzenleme:
Aynen öyle, 170 liradan aldığında harmanda 2,45 liradan 70 kilo buğday satarak parasını çıkartıyordun,
Şimdi 650 lira versen ve harmanda 4,25 TL olsa buğdayın 153 kilo buğday satarak parasını çıkartırsın
Çok fahiş bir fiyat 650
Ürünü 2,45 den %75 zamlı fiyat açıklarsalar 4,28TL yapar, o artışı da harmanda yaparlarsa ürün kilosu 4,28 TL olsa dahi 70 kilo değil 153 kilo satarak parasını çıkarmak senin 153-70=83 kilo daha fazla ürün satmanı gerektirecek bir durum var,
Türk üreticisi, zarar etmez ama kazanmaz, üstelik harmanda bir önceki yılın 2,45 fiyatına yüzde 75 zam açıkladıklarını varsaydığımız halde durum böyle...Çok vahim bir tablo, harmanda 1 kilo ürün fiyatı 9,28TL olursa ancak 70 kilo ürün satınca 9,28x70=650 TL gübreye ödeyebilirsin. 9,28 olmaz ki taş çatlasın 4,25 olur yine de 70 kilodan hariç 83 kilo daha satman lazım, hiç olmaz vesselam. Harmanda 1 Kilo ürün 9,28TL olursa geçen yıl ile aynı olur ancak.
Arada uçurum fark var maalesef, hani bunun yüzde yüz artan mazotu, hani işçilik hani yüksek tohum fiyatları artan ilaç fiyatları amortisman vs nasıl çıkacak?
Birde finansal maliyet kısmı var, kullandığımız amortismanı dövizle harcıyoruz.

Bu işin iyice suyunu çıkardılar, zaten geçtiğimiz 10 yıldır üretici tam gübre alacağı zaman zam yapardı gübreciler, böylece eskiden 1 çuval buğday satıp 1 çuval gübre aldığımız yılların üzerine incir ağacını diktiler, gübreciler doymak bilmedi hiçbir zaman, şimdi 1 çuval buğday 50 kilo sat 50 kilo gübre alda göreyim

Benden çok daha eski bir abimize dedimki yaşı 20 daha var benden fazla, dedimki, üre tonu 13 bin dap 11800 TL, kaç olması lazım?

Ne diyon sen yaaa, bu fiyata gübreyle işmi olur Allahını seversen kim alacak iş yapacak gübreylen dedi,

alan var dedim sence kaç olmalı?, üsteledim sordum

bırak onları sen tonuna 5 lira çok 5 lira sen ne diyorsun dedi, ürünün fiyatına baksana dolar 2 gün düştü hemen ürün fiyatı geri düştü dedi, kızdı fırça attı bana, kim kulanıyosa akıl yok onda be sende dedi,

ne diyeceğimi bilemedim ama sorduğumada pişman oldum kızdırdık adamı birde gözünde acemi üretici konumuna düştük biyerde, demekki dedim herkes takip ediyor ama aklım bir türlü almıyor tek tük alan duyuyorum hangi mantıkla alıyor, param var param yetiyor diyemi alıyor anlamadım gitti, hayret ediyorum gerçekten, ama tabi herkesin bir hesabı vardır, yoksada hesabı yapacak bişey yoktur ne diyelim.

Gübrenin çok kullanılacak bir durumu görünmüyor.
Bizde yağmur çok olduğundan taban suyu yüksek tarlaları tuttuk kavaklık yapmıştık.
Alternatif ürünlere yönelmenizi tavsiye ederim.
Abi bizim burda da yağış çok bu sene yazın ekilecek yulaf ve arpa ile birlikte alıp atmam gereken miktarı minimum seviyede yazdim

Şİmdi 650 lira versen ve harmanda 4,25 TL olsa buğdayın 153 kilo buğday satarak parasını çıkartırsın

Çok fahiş bir fiyat 650

Ürünü 2,45 den %75 zamlı fiyat açıklarsalar 4,28TL yapar, o artışıda harmanda yaparlarsa ürün kilosu 4,28 TL olsa dahi 70 kilo değil 153 kilo satarak parasını çıkarmak senin 153-70=83 kilo daha fazla ürün satmanı gerektirecek bir durum var,

Türk üreticisi, zarar etmez ama kazanmaz, üstelik harmanda bir önceki yılın 2,45 fiyatına yüzde 75 zam açıkladıklarını varsaydığımız halde durum böyle...Çok vahim bir tablo, harmanda 1 kilo ürün fiyatı 9,28TL olursa ancak 70 kilo ürün satınca 9,28x70=650 TL gübreye ödeyebilirsin. 9,28 olmazki taş çatlasın 4,25 olur yinede 70 kilodan hariç 83 kilo daha satman lazım, hiç olmaz vesselam. Harmanda 1 Kilo ürün 9,28TL olursa geçen yıl ile aynı olur ancak.

Arada uçurum fark var malesef, hani bunun yüzde yüz artan mazotu, hani işçilik hani yüksek tohum fiyatları artan ilaç fiyatları amortisman vs nasıl çıkacak?
Önceki seneler iyi kötü masrafı çıkarıyordu atacağım gübreden kisarsam arada ki o 83 kiloyu nasıl cikariyim mesela bu sene bu fiyatlarla bırakmayı düşünuyorum

Yazlık ekecegim arpa ve yulaf için en minimum miktar bu
Bende yazlık arpa ve yulaf ekecektim, yerleri aktarmıştım, son bir sürüp ekime hazırlayacaktım ve zamanı gelince ekecektim, arpa tohumunuda almıştım, yulaf tohumu alacaktım tam baktım gübreler uçuyor, vazgeçtim yulaf tohumunu almadım bile, arpayı aldım ama ne arpayı ekeceğim nede yulafı, yerlerde öylece kalacak hiçbişey ekmeyeceğim, icarada vermiyorum isteyen var, icara versem adam gübre atmadan bişeyler ekip kaldırmaya bakacak bana uymaz, bıraktım bu senelik ekme dikme işi yok artık, Ekim Kasım ayında ektiğim buğdaylara baharda bir ot ilacı atsam harman yapar geçerim, durumlar düzelene kadar frene ne varsa bastım, hiç uğraşacak değilim vesselam, hem nasrafı kallavi yapıcam hem uğraşıcam aklımdan zorummu var?