Gübre neden etkisiz

Aleyküm selam ,
Toprak altı suyu yakınsa yıkanma durumu olabilir mi.
Mısır tarlasına buğday ekilince taban gübresi kullanmasakta olabiliyor.
DAP kullanımı bizde yok gibi , zayıf yapılı topraklara DAP tavsiyesi veriliyor imiş.
Toprak analizi olmadan ne desek boş olur.

• Beğen
Tepkiler: Konya'da 42
1 toprak tahlili yapınız 2 tarlaya organik madde yani çiftlik gübresi atınız 3 muhtemelen dap fosforlu gübre fosforu düşük topraklara atılır bende hiç kullanmam vede fosfor toprakta hemen bağlanır vede bitki kullanamaz kullanması için organik maddenin yüksek olması bide mikro element oranında iyi olması lazım nereye gitsek toprak analizine çıkar bide illa dap kullanılacaksa ürene çok önceden toprağın altına atılmalı adanada arkadaşım var ocakta nadas tarlaya dap atım martta ekiyorlar gelçi oda ezbere iş yapıyor ama olsun bi nebze doğru yaptığı bizim arazilerimizde fosfor eksikliği çok olmadığı için vede sürekli ekim işünde olduğumuzdan tarlalar pek dinlenemiyor o yüzden hiç dap kullanmayız mısırda 13 24 12 çinko kükürtlü veya 3 15 çinko kükürtlü buğday arpada'da 3 15 vede elimizden geldiğince hayvan gübresi

Analiz yaptır.fakat gübreleme hususunda kendi bildiğini yap ben yaptırdım aynı tatladan dönüme mısır.5 Ton almışken tahlilden sonra 3800 de kaldim

Gübrelerde yazan sayılar sırasıyla azot fosfor ve potasyum içeriğini temsil ediyor.
Mesela dap gübresinin formülü 18.46.0
%18 azot, %46 fosfor, %0 potasyum anlamında.
Azot fosfor potasyum ve magnezyum ana elementler.bitkinin gelişim döneminde olmazsa bitki gelişemez.
TÜrkiyede çoğu bölgede potasyum yeterli seviyelerde, ancak kumsal bölgelerde yetersizlikler görülebiliyor.azot zaten yok, fosfor ise bildiğim kadarıyla tüm türkiyede eksik.
Mta'nın fosfor haritası, potasyum haritası, magnezyum haritası vs gibi haritları var, açıp bakmak faydalı olur.
Fosfor kireçli topraklarda kirece bağlanarak taşlaşıyor.topraklar kireçliyse fosforlu gübreyi ekime en yakın zamanda veya ekimle birlikte vermek lazım.toprağın ph seviyesi yükseldikçe fosforun çalışması imkansızlaşıyor.
Bazik toprağın kalitesini arttırmak için en elzem nokta topraktaki organik maddeyi arttırmak.organik madde artarsa bakteri faaliyetleri artıyor, toprak asitleşiyor ve topraktaki bağlı olan fosfor çözülmeye başlıyor.anızı toprağa karıştırmak ve hayvan gübresi atmak lazım.
Toprak analizi önemli elbette.mesela bizim bölge potasyumca zengin çıktı analizlerde, potasyumlu gübre kullanmayı bıraktım. Geçen sene mısıra tabana %15 potasyumlu 3x15 gübresi kullanmıştım püskülde iken potasyum sülfat verdim, 2030 kg verim aldım, bizim bölge için rekor seviyelerdir.bu sene yine aynı azotu veriyorum ama potasyum ne tabana ne üste vermiyorum.bakalım hasatta göreceğiz ne olacağını.
Potasyumla ilgili pancarda yapılan bir araştırmada ise son sulamalarla verilen potasyumun pancarda 0.5 polar şeker artışını sağladığı kanıtlanmış.araştırma haymanada tarla ortamında yapılmış.bu sene ben de kullanacağım, geçen sene hesaplamıştım yapılan masrafın 2 katı kdar getiri sağlıyor.

Son düzenleme: