gübre tankı doğru kullanımı

merhabalar mısırda damlamadan gübre tankı kullanıyoruz.kime sorduysam farklı cevaplar alıyorum. mısırı 12 saat suluyorum.sulamanın kaçıncı saatinde gübreyi vermeliyim.kimileri en başta ver diyor.bazıları dibe gider sonda ver diyor

Resimler ve ekler

• 20220604_114450.jpg
    20220604_114450.jpg
    311.9 KB · Görüntüleme: 26
Toprak yapisina sulama basincina toprağin suya doyma seviyesine göre değişir standartı yoktur verdiğimiz gübre toprağa en az 3-5 cm girmis olmalı sulama bitiminde toprak yüzeyinde su kaliyorsa son saatte vermeniz geç kaldiniz demektir ama kumsal toprak diyelim sulama bitince doygunluğa ermiyor son 2 saatte vermeniz yeterli gelecektir

Bende konunuza müdahil olayım biraz izninizle😀 bende ilk defa sulama yapıyorum gübre tankına 2çuval gübretaş üresinden koyuyoruz tam eritmiyor gübreyi. Arkadaşa denildiği gibi kimisi alta giden hortum vanasını yarım üste gideni tam aç diyor kimisi tam tersini diyor kimiside ikiside açık olsun diyor ama tam eritemiyor ne yapmam lazım tam erimesi için

• Beğen
Tepkiler: bahadır26
Bende konunuza müdahil olayım biraz izninizle😀 bende ilk defa sulama yapıyorum gübre tankına 2çuval gübretaş üresinden koyuyoruz tam eritmiyor gübreyi. Arkadaşa denildiği gibi kimisi alta giden hortum vanasını yarım üste gideni tam aç diyor kimisi tam tersini diyor kimiside ikiside açık olsun diyor ama tam eritemiyor ne yapmam lazım tam erimesi için
Tam eritmiyordan kastınız sulama işi bitince tanktaki gübrenin hepsinin gitmemesi galiba kazanin su girisi ve cikisi vanalari arasinda baska buyuk bi vana yada kelebekte deriz biz onu biraz kisarsaniz tanka giren su basinci artar icindeki gubreli siviyi daha hizli boşaltir

Tam eritmiyordan kastınız sulama işi bitince tanktaki gübrenin hepsinin gitmemesi galiba kazanin su girisi ve cikisi vanalari arasinda baska buyuk bi vana yada kelebekte deriz biz onu biraz kisarsaniz tanka giren su basinci artar icindeki gubreli siviyi daha hizli boşaltir
Bizde 2tane büyük vana var giriş ve çıkış 1tanede tahliye vanası var başka vana yok. Alttan giren vana karıştırıcı gibi görev görüyo üstten giren vana su basıyor gibi tanka ama ikisinide sırayla kısmama rağmen sulama bitiminde yarım çuval kadar gübre tankta sertleşmiş şekilde kalıyor. Galiba ince granül ürelerden almamız gerekicek tam eritebilmek için