Gübrede ki alçaklıgın farklı bir boyutu...

Vatana ihanet sadece mermi atmakla, gizli bilgileri satmakla olmuyor; ekonomisini bozmak, ülkeyi dar bogaza sürükleyip isgale ve isyana hazır hale getirmekte hainliktir...

• Komik
Tepkiler: ziyaretci32
Kardeş sen biliyor musunki bu bagfaş kurulmadan önce Bandırmada denize giriliyordu. Öyle denizi kirletmiyoruz demekle olmuyor. Her söylenene inanmamak gerek. Gerekliliklerini yerine getirsin Bandırmanın, körfezin anasını ağlattı bu fabrika. Elimde olsa taşınsın isterdim burdan. Zamanında birileri vermiş bunlara izni, satmış memleketi ceremesini biz çekiyoruz. Sen sen ol her okuduğuna inanma.
"Sen sen ol her okuduğuna inanma."
senin yazdığın yazıda bu kategoriye giriyor mu?

• Beğen
Tepkiler: SteyrFORD
Kardeş sen biliyor musunki bu bagfaş kurulmadan önce Bandırmada denize giriliyordu. Öyle denizi kirletmiyoruz demekle olmuyor. Her söylenene inanmamak gerek. Gerekliliklerini yerine getirsin Bandırmanın, körfezin anasını ağlattı bu fabrika. Elimde olsa taşınsın isterdim burdan. Zamanında birileri vermiş bunlara izni, satmış memleketi ceremesini biz çekiyoruz. Sen sen ol her okuduğuna inanma.
Gübretaşa ait arazide altın bulunup maymunluk yapan birileri her şeyi yapabilir. Siz de biraz yazılanı değil mantığınızı kullanmalısınız

Sahibinin açıklamaları önemli.Bugün ben de konu açtım.
İgsaş'ta İzmit'te, o kirletmiyor mu Marmara'yı? Yalova'daki Aksa ve İzmit'teki Petkim ,Tüpraş diğer dev sanayi kuruluşları..Ayrıca deniz çevresindeki 20-22 milyon nüfusun evsel atıkları,deterjanları.Bitmedi;Tuna ile avrupadan taşınan ağır metal ve atıklar.Günah keçisi Bağfaş'mı oluyor?
Bağfaş'ın bölgesindeki kirlenmeye katkısının derecesini bilmiyorum.Genel olarak Marmara kirlenmesinden bahsettim ama konu Bağfaş.Dolayısıyla gübre,tarım,çiftçiler,gübre fiyatları
Sahibi;Devlet 955 dolara Dap ithal ediyor biz devlete 655 dolara dap veriyoruz diyor.
Bir gazete günlerdir ''kapatın bu fabrikayı gitsin'' diye yayın yapıyor.Hayırdır?Niye sadece bu fabrika hedefte?

Sahibinin açıklamaları önemli.Bugün ben de konu açtım.
İgsaş'ta İzmit'te, o kirletmiyor mu Marmara'yı? Yalova'daki Aksa ve İzmit'teki Petkim ,Tüpraş diğer dev sanayi kuruluşları..Ayrıca deniz çevresindeki 20-22 milyon nüfusun evsel atıkları,deterjanları.Bitmedi;Tuna ile avrupadan taşınan ağır metal ve atıklar.Günah keçisi Bağfaş'mı oluyor?
Bağfaş'ın bölgesindeki kirlenmeye katkısının derecesini bilmiyorum.Genel olarak Marmara kirlenmesinden bahsettim ama konu Bağfaş.Dolayısıyla gübre,tarım,çiftçiler,gübre fiyatları
Sahibi;Devlet 955 dolara Dap ithal ediyor biz devlete 655 dolara dap veriyoruz diyor.
Bir gazete günlerdir ''kapatın bu fabrikayı gitsin'' diye yayın yapıyor.Hayırdır?Niye sadece bu fabrika hedefte?
devletle arayı bozmuş demek ki ama neden bozuldu araları onu düşünmek lazım

• Beğen
Tepkiler: soner2222
Olay çevre kirletmeyi önlemekse, 2016 yılında köyüme açılan Silivri Seymen Katı Atık tesisini neden kapatmıyorlar, avrupa yakasının tüm çöpü 20 bin dönüm tarım arazisi 25 bin dönüm orman arazisi olan köye yığılıyor,çöpler ne alak diyeceksin ama o da çevreye zararlı bu da. Madem bu devlet bu kadar çevreyi seviyor arkadaşların dediği gibi günah keçisi gübre üreten bagfaş mı oluyor? ...

Olay çevre kirletmeyi önlemekse, 2016 yılında köyüme açılan Silivri Seymen Katı Atık tesisini neden kapatmıyorlar, avrupa yakasının tüm çöpü 20 bin dönüm tarım arazisi 25 bin dönüm orman arazisi olan köye yığılıyor, madem bu devlet bu kadar çevreyi seviyor arkadaşların dediği gibi günah keçisi gübre üreten bagfaş mı oluyor? ...
politik olaylarr beyefendi

Orasını bilemem ben yaşadığımı söylüyorum. Bagfas ve bunun gibi bir çok çevre katili fabrika var. Kapatılmalı mı ? Hayır. Yaptırım uygulansın denetlensin. Kanunlara uysun arkadaş şu zenginler kodamanlar. Her yaptıklarını hak görmesinler. Zenginim fabrikam var üretim yapıyorum çevreyi de kirletirim diyerek Devleti tehdit edemez. İzmit körfezinde binlerce fabrika var ama Bandırmada bir tane bagfas yetti buraların kirlenmesine. Hakkında geçmişte açılmış davalara bakarsanız zaten anlarsınız.
Burada haklısınız ama konu kapatılması zaten :)

Sevgili arkadaşlar,birbirimizi iğnelemeyi bırakıp konunun özüne odaklanalım.Bağfaş bulunduğu çevreye zarar vermiş olabilir.Mümkündür.Ama marmaranın bugünkü halinin suçlusu mudur?
@aenema Bağfaş'tan önce orada denize giriliyor olabilir ama yetmişli yıllarda bütün marmarada denize giriliyordu.Hatta 'Erdek ,Türkiye'de turizmin doğduğu yerdir' denilir.1970 yılında Kayseri'de apartman komşumuz ailece Erdek'e deniz tatiline gitti.
Benim sorum şu :Neden günlerdir Bağfaş hedef gösterilerek bir gazete ''kapatın şu fabrikayı''diye emirler yağdırıyor. NEDEN ? NEDEN ? NEDEN ?

• Beğen
Tepkiler: umut71
Kardeş olayı çarpıtmaya gerek yok. Siyasallaştırmaya hiç gerek yok. Konu bagfas, benzer tüm tesislere aynı şey yapılsın. Ben bandırmada sadece bir tane bagfasın çevreye verdiği zararı görüyorum yıllardır. Ve bu gibi fabrikayı siyasi sebeplerle savunanın da karşısında olurum. Bagfas veya bir başkası. Çevreyi aşırı derecede kirleten kim varsa savunulamaz iyi gösterilemez.

Diğer gazetelerin tvlerin ne söylediği söylemediği umrumda değil takip etmiyorum boş muhabbet yapıyor hepsi. Ancak marmara denizinin hali ortada önlemler denetimler artırılsın bu gibi fabrikalar da artık şu cezalardan nasibini alsın. Yok öyle düşük maliyetle çevrenin denizin anasını ağlatarak üretim yapmaya devam etmek. Devleti fiyatlarla tehdit etmek falan.
devlet güçsüz ki tehdit ediyor devlet kendini güçlendirsin bagfas kim ulan koskoca devleti kim ki tehdit ediyor

Musilajdan sonra denetim gelecekse eğer "Günaydın Türkiyem" diyorum.
Bizde çalışan gübre fabrikası var mıymış ya? Her şey ithal. Fosfat madeni yok. Al hammaddeyi işle, pisliğini denize dök. Piyasaya 6binden DAP sat. Dışardan hazır işlenmiş gübre alsak 6bin olmaz fiyatı. En azından doğa da kirlenmemiş olur.
Biz gelecek yıl maddi sebeplerden dolayı her sene 20 25 ton kullandigimiz kimyevi gübreyi 10 tona düşürmeyi, bunun yanında yanmış hayvan gübresi satın almayı düşünüyoruz. Zira topraktaki organik madde yüzde 3 civarına çıktığında yarı yarıya daha az kimyevi gubreyle aynı ürünü alabilirsiniz. Tavsiye edilir.

Hocam erdekte hala denize giriliyor. Bandırmada girilememesinin sebebi bagfas atığını bandırma tarafına boşaltıyor. O fabrika açıldıktan 3-5 sene sonra girilmez hale geliyor. Balık yaşamıyor artık öyle bir kirletme. Bagfasın diğer siyasi tartışmalarına girmiyorum ilgilenmiyorum. Ben sonunda yaşadığım yeri yıllardır bu kadar kirleten, buralı olup da anasına bacısına sövmeyen kimsenin olmadığı bir fabrikanın daha fazla kirletememesi için denetim ve yaptırım ihtimaline seviniyorum.
@Göktürk- Hocam bak öyle bir kirlenmeki yakınından geçerken nefes alma şansın yok. Rüzgarsız havalarda bütün şehir gübre kokuyor. Ama böyle yoğun azot ve naylon kokusu gibi. Bi de bazen bir gaz salıyor yoğun bir şekilde kuşlar bile terkediyor bandırmayı o koku olduğu zamanlarda. Bunun gibi fabrikalar çok, şu müsilaj meselesi bir fırsat olacak bunların denetimi için. Kanunsuz kodamanlar kanunla tanışsın istiyorum.

Biz TKçülerde sonuç olarak Bağfaş'ın avukatları değiliz.Kişisel olarak beni ( şimdiye kadar hiç bir ürününü kullanmak kısmet olmasada ) yıllık 4-5 tonluk bir gübre kullanıcısı olarak , gübre fiyatları yönünden ilgilendiriyor.
Ancak, yazlığa gidişlerim nedeniyle 20 yıldan fazladır Bandırma'ya her yıl uğrarım.Beşyüzbin nüfuslu bu büyük şehirin atık sularının HİÇ arıtılmadan, boruyla deniz altından 1 km açığa verildiği daha dünkü haberdi.Çıkışında kilometrelerce tavuk ve hindi çiftlikleri (Banvit vd) var.Geçerken havalandırmayı kapatıyorum.Güneyden gelen rüzgarlarla demek ki bütün koku Bandırma'nın üzerinde.Bağfaş'ın varsa çevreye verdiği zararları gidermesi istensin,yükümlülüklerini yerine getirmesi titizlikle değerlendirilsin.Kimse itiraz edemez.Ama konu biraz farklı galiba.Bakalım,izleyelim,görelim.Ucu yine bize sivriltilmiş gübre fiyatları olarak dayanmasında..

Cezalar caydırıcı değil. Filtre sistemi veya arıtma sistemleri cezalardan daha fazla maliyetli olduğu için patronlar cezaları ödeyip, belirli bir süre de alıp, kirletmelerine kaldıkları yerden devam ediyorlar. İlkinde verilen cezayı ikincisinde sekize katlayıp, üçüncüsünde de tesisi kapatma kararlılığını gösteremezseniz bu sistem bu şekilde sürer gider. Mekanizmanın daha caydırıcı olacak bir şekilde yeniden yapılandırılması gerekli.

@Göktürk- Hocam bak öyle bir kirlenmeki yakınından geçerken nefes alma şansın yok. Rüzgarsız havalarda bütün şehir gübre kokuyor. Ama böyle yoğun azot ve naylon kokusu gibi. Bi de bazen bir gaz salıyor yoğun bir şekilde kuşlar bile terkediyor bandırmayı o koku olduğu zamanlarda. Bunun gibi fabrikalar çok, şu müsilaj meselesi bir fırsat olacak bunların denetimi için. Kanunsuz kodamanlar kanunla tanışsın istiyorum.
Devletin, denetleme için bir fırsata ihtiyacı olması veya bunu normal kabul etmek, normal bir durum değildir.

• Beğen
Tepkiler: soner2222
geçenlerde 90lı yıllarda almanyaya gurbetci gitmiş çalışmaya karslı bir vatandaş büyük adam olmuş berlinin en kral dükkan avm sahibi
diyorki almanlar bize burda disiplini ve dürüst iş yapmayı kurallara göre çalmadan eksiltmeden hile yapmadan iş yapmayı öğretti
bizde çalıştık ve neticede kazandık diye konuşuyordu