Güncel Ayçiçek Fiyatları

Şuan 40 yağ oranı 1900 sezonda 50 yağ anca 1900e satın alınıyormuş :) çok şükür bu senede beklettiğimiz için kazandık 1 2 haftaya satış yapıcaz.

Ayçiçeği fiyatlarının artışı dolardan(ithal maliyetinden) kaynaklanıyor.Eylülde 2,90-3,00 lira arasında olan dolar fiyatı %25 artışla bugünlerde 3,80 lira düzeyinde bulunmaktadır.

Olin, Emin yağ, Öztürkler 3ünde de 40 yağ oranı 1900. Tüccardan fiyat aldım oda 1900 dedi acileyeti yoksa 15 20 gün beklememi önerdi 2tl olabilirmiş. Şuan satmaktan vazgeçtim şubat 15ten sonra satmayı düşünüyorum inşallah bu sefer 2 tl olur.

kimse ayçiçeği ekmesin.
buğday daha kârlı (hükümetin vereceği fiyata bağlı olarak)
şöyle bir hesap yapıyorum:

1 dönümden ortalama iyi bir sezonda 200 Kg ayçiçeği (normalde 150-160 kg)
2,00 TL/kg (prim dahil)
1 dönümden = 400 TL ciro

1 dönümden ortalama normal bir sezonda 500 kg buğday (yağmura, ilaç-gübreleme zamanına göre 700 kg kadar çıkıyor, son 3 senedir 550-600 Kg ortalama)
0,90 TL / Kg
1 dönümden = 450 TL ciro

üstelik
buğday ekmek için bir kazık, 1 aysan yeter.
tohumu daha ucuz. çıktı çıkmadı derdi yok.
ayçiçeğinin tohumu pahalı, ekmek için daha fazla işlemek gerek, çıkmayabiliyor
bu sene %60 cücelik yaptı, pioner zararı karşılamıyor, bizden değil, havalardan diyor, halbuki %100 tohumdan, ama birlik olup hesap soran, zararını isteyen çiftçi yok, çiftçinin hakkını savunacak devlet de yok, modern devlet sermayeyi korur çünkü)

tek sıkıntı, buğday ile münavebeye girecek başka bir bitki bulmak, aspir falan olur mu bilmem, araştırmak lazım.

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN
kimse ayçiçeği ekmesin.
buğday daha kârlı (hükümetin vereceği fiyata bağlı olarak)
şöyle bir hesap yapıyorum:

1 dönümden ortalama iyi bir sezonda 200 Kg ayçiçeği (normalde 150-160 kg)
2,00 TL/kg (prim dahil)
1 dönümden = 400 TL ciro

1 dönümden ortalama normal bir sezonda 500 kg buğday (yağmura, ilaç-gübreleme zamanına göre 700 kg kadar çıkıyor, son 3 senedir 550-600 Kg ortalama)
0,90 TL / Kg
1 dönümden = 450 TL ciro

üstelik
buğday ekmek için bir kazık, 1 aysan yeter.
tohumu daha ucuz. çıktı çıkmadı derdi yok.
ayçiçeğinin tohumu pahalı, ekmek için daha fazla işlemek gerek, çıkmayabiliyor
bu sene %60 cücelik yaptı, pioner zararı karşılamıyor, bizden değil, havalardan diyor, halbuki %100 tohumdan, ama birlik olup hesap soran, zararını isteyen çiftçi yok, çiftçinin hakkını savunacak devlet de yok, modern devlet sermayeyi korur çünkü)

tek sıkıntı, buğday ile münavebeye girecek başka bir bitki bulmak, aspir falan olur mu bilmem, araştırmak lazım.

Mübadelede yulaf gibi yesile bicilen yem bitkileride para kazandiriyor hem de topragi fazla yormuyor , dönümden 30 balya üzeri cikiyor
bir yulaf balyasi 12 tl den asagi degil , fazla masraflida degil daha az toprak isleyerek sadece cimen gübresi atarak dönüme 35 balya veriyor bence gayet karli

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN
Uzunköprü' de ilk ürün borsaya gelmiş.

2,128 TL' den işlem görmüş. Fiyat epey yüksek görünüyor ancak önümüzdeki hafta daha fazla ürün gelmeye başlar. 1-2 hafta içinde de fiyat netleşir gibi görünüyor.

http://borsa.tobb.org.tr/fiyat_borsa.php?borsakod=5uz10
O fiat semboliktir gerçeği yansıtmaz .Borsaya ilk ürün geldiğinde az olmak şartıyla bir kişiye verilir .O kişi çoğu zamanda tüccarın tanıdığıdır.Keşke..... muhabbeti bile güzel...