Güneydoğu için hangi arpa çeşidi?

Selamün aleyküm

Güneydoğu Anadolu bölgesi için hangi arpa çeşidini önerirsiniz? Yer Şanlıurfa Siverek, iklim Diyarbakır'a daha benzer. Sulama durumu yok, toprak yapısı iyi. Malum son 2 yıldır yağmur yok

Arpa şuanda fiyatı 6.5 lira civarı. Sertifikalı tohumluk olarak, Progen Finola çeşidi kg fiyatı 13 lira
Tigem Ceylanpınar da üretimi yapılan Aktıkat çeşidi varmış. arpa fiyatları 9 lira olarak açıklanmıştı.

Bu bölgede kuruya arpa ekenler, hangi çeşidi ekti? Verim ne aldılar? Önerileri nelerdir?

• Beğen
Tepkiler: cemilAltan
Selamün aleyküm

Güneydoğu Anadolu bölgesi için hangi arpa çeşidini önerirsiniz? Yer Şanlıurfa Siverek, iklim Diyarbakır'a daha benzer. Sulama durumu yok, toprak yapısı iyi. Malum son 2 yıldır yağmur yok

Arpa şuanda fiyatı 6.5 lira civarı. Sertifikalı tohumluk olarak, Progen Finola çeşidi kg fiyatı 13 lira
Tigem Ceylanpınar da üretimi yapılan Aktıkat çeşidi varmış. arpa fiyatları 9 lira olarak açıklanmıştı.

Bu bölgede kuruya arpa ekenler, hangi çeşidi ekti? Verim ne aldılar? Önerileri nelerdir?
Bende kıraç a ekilecek arpa arıyorum kardeş, bu finola aceba akdeniz iklimine uyar mı? Kış yagislarimiz iyi ilkbahar kurak çekiyor.Nisan mayıs aylarında bugday arpa başağa kalktığı andan itibaren suya çok sıkışıyor...

Bende kıraç a ekilecek arpa arıyorum kardeş, bu finola aceba akdeniz iklimine uyar mı? Kış yagislarimiz iyi ilkbahar kurak çekiyor.Nisan mayıs aylarında bugday arpa başağa kalktığı andan itibaren suya çok sıkışıyor...
Hocam açıkçası benimde fazla bilgim yok, bende çeşit arayışı içindeyim. Tek bildiğim fiyatı 13 lira 😂 geçen gün bizim bölgeye bakan müdür beyle görüştüm. Sulu da 650-900 kg arası verim alan üreticilerin olduğunu söyledi. Bende kuru tarla da? Deyince onda da verimleri iyi dedi, bizim bölge için hafiften geçci, sona doğru yağmur olursa verimi olur dedi. Tabi kimse malım kötü demiyor 🤣

Sitelerinde verimle ilgili herhangi bir bilgi bulamadım, ancak sayfada pdf ye tıklayınca gelen pdf te ki ifade şu "TTSM 2016/2017 yılları Trakya Bölgesi altı sıralı
arpa TDÖ denemeleri verim şampiyonu
" olarak yazmışlar. Denemeler deki verim nedir belli değil

Birde TDÖ nedir diye bende merak ettim 😅 anlamı şuymuş Tarımsal Değerleri Ölçme Denemeleri (TDÖ)

Ek olarak

Burada, sizin bölgeye bakan müdürle görüşüp, çeşit hakkında bilgi aldıktan sonra, buraya yazarsanız bizde ekstradan bilgilenmiş oluruz 🙂

Son düzenleme:
  • Beğen

Resimler ve ekler

• Screenshot_20220830-191415.png
    Screenshot_20220830-191415.png
    284.7 KB · Görüntüleme: 20

Tigem altikat için ne diyorsun?
yer neresi ? Geçen sene Diyarbakır da, bazı kuru yerler 700-800 kg kadar verim verdi. Ancak Siverek'in normal zamanda yağması gereken yağmuru yağmadığı için (ocak-şubata kadar), haliyle verimi daha düşüktü. Bu sene bazı yerlerimiz 414 kg kadar verimi vardı, ortalama 378 kg yakın bir verim aldık. Ahım şahım bir verim vardı diyemem, ancak yağışların ilk başta yetersiz olması nedeniyle, neredeyse kardeşlenme olmadan bitki tek sap üzerine boylandı. Verim bundan dolayı epey etkilendi.

Köyde Tarım Bakanlığı'nın vermiş olduğu hibeli tohum alanlar (finola çeşidi) 500 kg yakın verim aldıklarını duydum, tabi ne kadar doğru bilemiyorum. Günahları boyunlarına. Altıkat kuraklığı dayanıklı çeşit, ancak finola filan yağış oldumu güzel verim verir diye aklımda kalmış.

• Beğen
yer neresi ? Geçen sene Diyarbakır da, bazı kuru yerler 700-800 kg kadar verim verdi. Ancak Siverek'in normal zamanda yağması gereken yağmuru yağmadığı için (ocak-şubata kadar), haliyle verimi daha düşüktü. Bu sene bazı yerlerimiz 414 kg kadar verimi vardı, ortalama 378 kg yakın bir verim aldık. Ahım şahım bir verim vardı diyemem, ancak yağışların ilk başta yetersiz olması nedeniyle, neredeyse kardeşlenme olmadan bitki tek sap üzerine boylandı. Verim bundan dolayı epey etkilendi.

Köyde Tarım Bakanlığı'nın vermiş olduğu hibeli tohum alanlar (finola çeşidi) 500 kg yakın verim aldıklarını duydum, tabi ne kadar doğru bilemiyorum. Günahları boyunlarına. Altıkat kuraklığı dayanıklı çeşit, ancak finola filan yağış oldumu güzel verim verir diye aklımda kalmış.
Hocam yer Adana ama çukurova kısmı değil.Yerlerimiz dalgalı,kıraç ve organik maddesi zayıf çeşitli toprak yapısına sahip.Bizim burada tüccar kısmı siverek arpası diyerek altı sıralı arpa satıyor ama ne olduğunu bilmiyoruz. Bize kiracta 350,400 kg verim yapacak bir cins lazım...

Köyde Tarım Bakanlığı'nın vermiş olduğu hibeli tohum alanlar (finola çeşidi) 500 kg yakın verim aldıklarını duydum, tabi ne kadar doğru bilemiyorum. Günahları boyunlarına. Altıkat kuraklığı dayanıklı çeşit, ancak finola filan yağış oldu mu güzel verim verir diye aklımda kalmış.
"kardeşlenme olmadan bitki tek sap üzerine boylandı."
Böyle durumda eksik ekilen tohum olduğunda verim etkileniyor.
25 kg+ tohum kullanmak gerekiyor.
Fiğ ekmenin toprağa katkısı çoktur.

• Beğen
"kardeşlenme olmadan bitki tek sap üzerine boylandı."
Böyle durumda eksik ekilen tohum olduğunda verim etkileniyor.
25 kg+ tohum kullanmak gerekiyor.
Fiğ ekmenin toprağa katkısı çoktur.
22.5-23 kg ekim yapıldı. Şahsi kanaatim kardeşlenme olmamasının en büyük nedeni, ocak-şubat ayına kadar yağışın düzensiz olması nedeniyle, bitkinin strese girdiği. Bitki kardeşlenme yerine, neslin devamı için kendisini korumaya aldı.

Bundan 2 sene önce üst üste kuraklık vardı, bu sene de (ocak şubat ayına kadar yağışın düzensiz olması) yine büyük bir kuraklık bekliyorduk. taneler çok ama çok zayıftı, eksik ekilen tohumdan olduğunu düşünmüyorum

Son düzenleme:
Hocam yer Adana ama çukurova kısmı değil.Yerlerimiz dalgalı,kıraç ve organik maddesi zayıf çeşitli toprak yapısına sahip.Bizim burada tüccar kısmı siverek arpası diyerek altı sıralı arpa satıyor ama ne olduğunu bilmiyoruz. Bize kiracta 350,400 kg verim yapacak bir cins lazım...
Yağışınız iyiyse finola deneyin isterseniz, geçen sene yine kuraklık beklediğimiz için kuraklığa dayanıklı çeşit diye altıkat ekmiştik.

Kuru tarım da bölgemiz için arpa, buğday artık çok sıkıntılı... Mazot, gübre maliyetleri ve ürünün satış fiyatı nedeniyle maalesef ki üretim yapılamaz hale geldik. Çeşit seçimi, maliyetini iyi hesaplamak lazım. Allah yardımcımız olsun

• Beğen
22.5-23 kg ekim yapıldı. Şahsi kanaatim kardeşlenme olmamasının en büyük nedeni, ocak-şubat ayına kadar yağışın düzensiz olması nedeniyle, bitkinin strese girdiği. Bitki kardeşlenme yerine, neslin devamı için kendisini korumaya aldı.
Bundan 2 sene önce üst üste kuraklık vardı, bu sene de (ocak şubat ayına kadar yağışın düzensiz olması) yine büyük bir kuraklık bekliyorduk. taneler çok ama çok zayıftı, eksik ekilen tohumdan olduğunu düşünmüyorum
Bizde genelde buğdayı tek sap üzerinde yetiştirmeyi tercih ederiz.
Baharda hava durumları yağışlı geçtiğinden merdane çek(e)miyoruz.