Güzden Tarla Hazırlama

Merhaba arkadaşlar.Bölgemizde ekim sonrasi yağmur yağınca Allah izin verirse seneye ekeceğimiz tarlalarimizi simdiden surmeye başladık.Ben kendi tarlalarımı çizelim olmadiği için pullukla sürdüm.Çizeli olan köylülerimizde çizelle sürdüler.Malum bahar aylarında yaşanan kurakliği en az zararla atlatmak için tarlalarımız ne kadar su tutarsa bizim için o kadar olumlu bir sonuc olur.Pullukla surdugum tarlamin biri kumsal baharin pullukla surunce bir muddet sonra tas gibi kesekler oluyor bu yuzden guzden surdum.Çizelin yaptiği isi gorunce Alplerin 9 lu cizelinden almaya karar verdim kismet olursa alacağim.Ayni tarlada 2 tane 398 in arkasinda biri alpler biri ise bizim burdaki bir ustanin yaptigi cizel vardi.2 sini kiyasladigimizda Alplerin cizeli takili olan motor daha seri ve zorlanmadan daha derin islerken usta yapimi olan cizel motoru zorluyor ve fazla derin islemiyordu.Alpler bundan dolayi cok hosuma gitti.Çiftcilige merakliyim ve herzaman dekardan nasil daha fazla verim alabilirimin hesabini yapiyorum arastiriyorum herkesten fikir alip kiyaslama yaparak dogru yontemi bulmayi amacliyorum.Sizlerin bu konudaki gorusleri nelerdir.Guzden cizelmi iyi olur pullukmu.Yada pullukla guzden surup saplari topraga karistirip baharin cizel cekmekmi daha guzel olur.

• Beğen
Tepkiler: Pulat.06 ve Adil_d