halimiz içler acısı çok vahim

Ynt: halimiz içler acısı çok vahim

Deliorman link=topic=60730.msg678782#msg678782 date=1357293052' Alıntı:
Babamlar İstanbula gelmiş bizim kölelik 35 yıl önce başlamış ama bu gidişte Trakyada kalan insanını köle yapıcaklar herkez fabrikada-tesiste onlara çalışçak direnenlerde büyük balık küçük balık misali ya büyüyecek ya yok olucak gidişat böyle gözüküyor.
Toprak işini artık sermaye ve rant ekonomisi girdi. Küçük çiftçinin tarla alıp işini büyütmesi artık çok zor. Elimizdekini bile böyle giderse zor koruyacağız.
Topraksız köylüler , kökü kurumuş ağaçlara benzer. En küçük rüzgarda savrulup giderler. Karnını bu insanlar nasıl doyururlar , ne eker ne biçerler , rüzagrın önüne savrulup büyük kısım şehirlerde alacak soluğu , sanki şehirlerde herşey çok mükemmel i açmış kollarını koca şehirler bizi bekliyor ekmek su vermek için.
Tarlalar büyük şirketlerin ve sermayenin , köy evleride hafta sonu gidilebilecek piknik yeri gibi , yazlık ev gibi olacak. Bunun böyle olmasında büyük suç bizi yönetenlerin , ama bizimde suçumuz var. Köylerde bir kısım insanlar çok meraklı tarla satmaya , bu tür insanlar çanak tuttular buna öncelikle. Kendileri yerlerini sattıktan sonra bu sefer kendileri işbirliği içine giriyorlar emlakçılarla , kendileri satmış ya seninde satmanı istiyor. Böyle çarpık bir durum işte , direnebileceğimiz kadar direneceğiz.

GÜRKAN link=topic=60730.msg678788#msg678788 date=1357296484' Alıntı:
şuan tarımsal nüfus oranı yüzde 26-27 civarı. avrupa birliği uyum yasaları içinde bu oran %14-15 lere düşecek önümüzdeki yıllarda. o yüzden küçük çiftçinin işi çok zor, hepimizin işi çok zor.
Önce küçük balıklar gidecek haliyle , ondan sonra yavaş yavaş büyük balıklarada sıra gelecek.

ufukk link=topic=60730.msg678797#msg678797 date=1357298068' Alıntı:
Bütün bunları anladıktan sonra , gördükten yaşadıktan sonra insanın hevesi kaçıyor. Yeni bir alet , yeni bir traktör , ahırına yeni hayvanlar almak istemiyorsun.
zamanla trakyada arazi toplulaştırmasına gidelecek, o zamana kadar zaten küçük çiftçiler bitmiş olacak, ardından büyük işletmeler ve girişimciler, özellikle yandaş şahıslar, tarım sektörüne el atacak, şirketleceşecek, ardından bu şirketler de zamanla yabancılara satılacak, özelleştirilip, yediğimiz, tükettiğimiz herşey bize çok ama çok pahalıya mal olacak.

GÜRKAN link=topic=60730.msg678799#msg678799 date=1357298615' Alıntı:
zamanla trakyada arazi toplulaştırmasına gidelecek, o zamana kadar zaten küçük çiftçiler bitmiş olacak, ardından büyük işletmeler ve girişimciler, özellikle yandaş şahıslar, tarım sektörüne el atacak, şirketleceşecek, ardından bu şirketler de zamanla yabancılara satılacak, özelleştirilip, yediğimiz, tükettiğimiz herşey bize çok ama çok pahalıya mal olacak.
Şu anda zenginler ve emlakçılar arazi toplulaştırması yapıyor zaten. Sınır tarlaları alarak , eksik olmasın yerlerini satan kimselerde , sınır tarla sahiplerini etkilemeye çalışarak buna çanak tutuyorlar.

gençler 2023 yılına kadar benim bildiğim Trakya da tapulaştırma bitecek. Trakya da kardeşim araziyi almasında kim alırsa alsın mantığı sürdükçe bence herşey normaldir. 91 -92 li yıllarda Kırklareli nin Vize ilçesinde ihtiyarların kahve toplantısına katılma şansım oldu .daha o zamanlar bile satışa gidilen yerlerinin hiç birini kendi köyünden birinin alamadığı muhabbetine şahit oldum.

Merak ettiğim beni bağışlayın, bu kadar büyük paralara kimler alıyor.
Ya da alanların arkasında kimler var.
Kötü kokular geliyor.
Tarım arazilerinin satılması beni kahrediyor.
İnşallah alanlar Ülkemiz insanıdır.

Aşırı pahalandı araziler.Özellikle kenarda üç beş kuruşu olan,çiftçilik değil de hobi amaçlı 5-6 dönüm yerlere acayip paralar istiyolar.Tarlanın içinden yüksek gerilim hattı geçiyo,adam tak ilana yazıyo elektrikli sulu vs diye halbuki hiç aslı yok :)

tümosan 8095 link=topic=60730.msg678858#msg678858 date=1357304105' Alıntı:
bizim buralarla fiyat kıyaslaması yapıldığında cok hemde cok yüksek meblalar.acaba o fiyatlara alanlar tarım yapma amaclımı alıyor o yerleri.
Ne halt olduğu belli değil , tarla satılıyor sahibini bilmiyon görmüyon.

Hakan TOKSOY link=topic=60730.msg678852#msg678852 date=1357303804' Alıntı:
Merak ettiğim beni bağışlayın, bu kadar büyük paralara kimler alıyor.
Ya da alanların arkasında kimler var.
Kötü kokular geliyor.
ilk önce şunu söyleyeyim kesinlikle çiftçilikten kazanılan para değil.
1. kaynak kara para aklama
2. kaynak çatalca,silivri gibi yerlerde arazisi sanayi imarına girip bir anda milyoner olan kişiler.

yukarıda örneğini verdiğim kişi çatalcada 15 dk tarlayı 1 milyon 250 bin dolara sattı. şimdi buralardan tarla topluyor. tarla aldıkları yerler de, trakyada gelecekte sanayi bölgeleri olabilme öngörüsü taşıyan daha az gelişmiş yerler.

ufukk link=topic=60730.msg678859#msg678859 date=1357304149' Alıntı:
Ne halt olduğu belli değil , tarla satılıyor sahibini bilmiyon görmüyon.
bu yaz öyle bir hataya düştüm, bu tip bir emlakçıdan 60 dk icarlı yer aldım, temmuz ayında. yerlere çizel çektik. 1 ay sonra tarlalar tekrar satıldı başkasına. icar parasını güç bela aldık, ama ettiğimiz çizel masrafı gitti. yani bu tarlalar sürekli el değiştiriyor.

GÜRKAN link=topic=60730.msg678860#msg678860 date=1357304290' Alıntı:
2. kaynak çatalca,silivri gibi yerlerde arazisi sanayi imarına girip bir anda milyoner olan kişiler.

yukarıda örneğini verdiğim kişi çatalcada 15 dk tarlayı 1 milyon 250 bin dolara sattı. şimdi buralardan tarla topluyor. tarla aldıkları yerler de, trakyada gelecekte sanayi bölgeleri olabilme öngörüsü taşıyan daha az gelişmiş yerler.
Toprak en önemli rant kaynaklarından biri oldu artık , üzerinde tarım yaparak malın kendini saın alması mümkün değil.
Dünya üzerindeki son yıllardaki krizler büyük spekülatörleri altın ve toprak yatırımlarına yöneltti. Bu ne idüğü belirsiz fonlarda var bu işlerin arkasında ben öyle düşünüyorum. bu konuda birkaç makale okumuştum.

Aşağıdaki haberlerde bu tezleri destekler nitelikte

http://emlak.kanald.com.tr/t/ulkelerin_toprak_yatirimlari/Zengin_ulkeler_fakirlerin_tarim_arazilerini_aliyor/1632.aspx
http://telgrafhane.org/ekonomi-gundemi-acik-toprak-yabanci-sermaye-kuresel-sirketler-gdolu-urunler-prof-dr-cihan-dura-yazdi/

GÜRKAN link=topic=60730.msg678868#msg678868 date=1357304951' Alıntı:
ayrıca denizbank , finansbank gibi yabancı sermayeli bankaların da trakyadaki tarım arazisi ve arsa varlığı da hiç de küçümsenecek gibi değil.
Şehit kanıyla sulanmış topraklarımız,
Öyle ya da böyle bir bir elimizden gidiyor.
Yabancı sermayenin eline geçiyor.
Allah yardımcımız olsun.

GÜRKAN link=topic=60730.msg678860#msg678860 date=1357304290' Alıntı:

1.maddedeki sözünüz konuyu zaten özetliyor... büyük çiftliklerin açılma amacıda bu zaten... koç gitmiş hayvancılık yatırımı yapmış koçun hayvancılıktan gelen paraya mı ihtiyacı var amaç ne kara para aklama