Hangi ayarda ekmeliyim

İlk defa zobarmix ekecem %35 macar fiğ %35 Yem Bezelyesi %15 kışlık yulaf %15 kılçıksız buğday karışımını dekara 1000 metrekareye 18 kğ gelecek şekilde ekmem gerek

Mibzerim 14 lü 2018 model şakalak dekara 18 kğ tohum atmam için dereceyi kaça getirmeliyim

29D74BE9-9EAB-4B55-ADA8-76240C9052B1.jpg

IMG_0065.JPG

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
%35 macar fiğ %35 Yem Bezelyesi %15 kışlık yulaf %15 kılçıksız buğday karışımı

üzerime vazife değil ama bu karışımı kendiniz yaptığınızda çıkacak olan maliyeti zobarmixe ödediğiniz maliyetle kıyasladınız mı? Ben geçen yıl hesaplamıştım ciddi fark çıkmıştı, karışımı kendim yaptım ben de.. Bence değerlendirmelisiniz.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Abi mibzeri bilmiyom ama tahmini 14 dişle basla tapu kadastrodan bak tarlanın bir kenarı veya etrafı toplam kaç metre bak ölç bir gidişte 16 liysa 2.24 metre gotururuyor mibzere silmece doldur 200 mt git 8 kilo tohum atmasi lazım üstüne toplam kilosunu bildiğin çuvaldan tohum ekle kalanını tart ekledigin tohumun kilosunu bulursun ama daha doğru sonuç için 300 400 mt gidip eklesen daha doğru olur ben hiç yapmadım bu yöntemi onu söyliyim

Ben altina yaygi serip lastigin çevresini ölçüp lastiği çevirerek akam tohumu tartarak yapmistim. Epey zor oldu ama yakin bi ayar oldu en azindan. Ama karişik tohum yaniltabilir belki kalibre farki var. Benimkinde bezelye tohum tarafinda yulaf vs gubre tarafindaydi

Ayar kolunu tahmini bir değere ayarla, ekmek istediğin tohum miktarını 11,1'e böl, mesela 1000m²'ye 20 kg tohum ekeceksen, (20/11,1=1,800) , mibzerin tekerleğini 20 tur çevirdiğin zaman dökülen tohum miktarı 1800gr oluyorsa dönüme 20kg tohum ekmiş olursun. 1800 gr'ı tutturana kadar ayar kolunu, fazlaysa azaltarak, eksikse çoğaltarak denemeye devam et. Tabi, bu 1800 gr dönüme 20 kg için geçerli.
(Not: 11,1 kat sayısı 2 metre iş genişliği olan mibzer için geçerlidir.)

Peki bu katsayiyi nasil buliyoruz formulü nedir? Mesela 2 m degil de 1.7 m is genisligi olsa? Paylasir misiniz
Katsayı olarak değil de, farklı bi şekilde hesaplayalım. Kullandığın mibzerin genişliği (1,70) ile mibzerin lastiğinin çevresini (6,00-16 lastik için 226cm) çarparak, tekerin bir tur döndüğünde ekilen m²'yi buluruz. 100 m²'ye de çıkan sonucu bölersek, 100 m² ekim yapmak için tekeri kaç tur döndürmemiz gerektiğini buluruz.

1,70cm * 226cm = 3,842 m² (tekerin bir tur döndüğünde ekim yapılan alan)
100 m² / 3,842 m² = 26 tur (100m² ekim yapabilmek için tekerin dönmesi gereken tur miktarı)

Yani 1,70 cm iş genişliği olan bir mibzerin tekerini 26 tur döndürdüğümüzde 100 m²'ye dökülen tohum miktarını buluruz. Çıkan sonucu da 10 ile çarpınca 1000 m²'ye ekilen tohum miktarını buluruz.

Ben bu şekilde hesaplıyorum, irtem'in kataloğunda iş genişliğine göre katsayılar verilmiş, katsayılarla da yapılabilir. 1,70 iş genişliğine sahip bir mibzerin katsayısı katalogda yok ama ille de katsayı derseniz, 1,70 iş genişliğinin kat sayısı da 13'dür. 20 tur çevrilip düşen tohum 13 ile çarpılırsa 100m²'ye ekilen tohum miktarı bulunmuş olur.
Arkadaşlar yanlış bir hesaplama varsa lütfen düzeltelim. Ben bu şekilde yapıyorum. %5 sapması olduğu söyleniyo.