hangi pulluk daha iyi

selamün aleyküm abilerim kardeşlerim bir sorum olacaktı 6li pulluk almayı düşünüyorum 6 li 12 Veya 6li14 hangi marka alayım hangisi iyidir Alpler doğanlar ünlü aydın Şahinoğlu savrukoglu bir sürü marka var en iyisi hangisidir bu arada kandiliniz mübarek olsun

Aleyküm selam,
6 lı pulluk yerine inch ayarlı 5 li pulluk çoğu yerde daha kullanışlı olacaktır.
6 lı 14" pulluğu mısır, yonca yeri bozma sürümlerinde traktöre çektirebilmemiz için
Same Silver 130 , yazılımlı 120 kw , NH TM130 , güçlendirilmiş 120 kw ,
Maxxum 135 , güçlendirilmiş 130 kw gibi traktöre ihtiyaç duyulabilir.
Maxxum 135 , 9 soklu 9" pulluğu kayran tarlada çekebilir.
Tümosan 8095 , güçlendirilmiş traktörde biraz kumsalımsı mısır tarlasında 5 soklu 12" pulluğu çekebiliyor.
MF 5455, yazılımlı 155 hp , 560-620 n.m. tork, %37 tork rezervli ise tavlı yerde 5 soklu 14" pulluğu çekebiliyor.
Motor gücü ihtiyacını tarlanın durumuna göre tercih etmek gerekiyor.
NH TD110, güçlendirilmiş , 100 kw civarları olur , 5 soklu 12" pullukla yaş tavda mısır yerinde yürüyebiliyor.
Patates tarlası sürmekle mısır yeri sürmek aynı olmaz.
6 soklu pulluk kullanım olarakta pulluk çeki merkezini traktöre uydurmakta sıkıntı olabilir.
Traktörün önünü sürülmüş alana çekerse pulluğu kısmak dışarı çekerse açmak gerekir.
Ayrıca traktörü çok yorması da cabası oluyor.
Traktör, ekipmanı idare etmelidir, görüşündeyiz.
Bunun için 5 soklu kullanmanızı tavsiye ederiz.

• Beğen
Tepkiler: yozgatliciftci
6lı 14lü alın bence, eğer yuka sürüm yapılıyorsa 7li 12li de değerlendirilir, ikisi de toplamda 210 cm sürüm genişliği yapar.
Bende 5li 18li var.ben 16-17 inç iş genişliğinde kullanıyorum 6714e tam oturuyor, 200-210 cm iş genişliğinde sürüm yapıyor.
Derin sürüm yapıyorsanız tabak çapını büyütmeniz gerekir
Ama yuka sürüm yapıyorsanız 7li 12liyi değerlendirebilirsiniz
14 tabaklının verimli sürüm derinliği 24-36 cm, 12 tabaklının verimli sürüm derinliği 20-30 cm
5li 16lı(5x16x2.5=200cm) ile 7li 12li(7x12x2.5=210cm) veya 6lı 14lü(6x14x2.5=210cm) aynı yeri götürür, traktörün önünü bunların içinde yuka sürüm yapacağı için en az 7li 12li çeldirir gibi geldi bana ama denemek lazım.
Tabak arası mesafe artışı traktörün önünün çekme yapmasına olumsuz etki eder
Mısır anızı gibi saplı samanlı anızlı yer devirmiyorsanız profil pullukta tabak arası mesafeyi fazla açmayın, gereksizdir.eksantirik pulluk alacaksanız tabak arası mesafesi markanın kendi ölçüsü neyse ona göre standart olur zaten.
Sıfır pulluk alacaksanız çızı dışı pulluğu değerlendirin, denk gelirse bi deneme sürümü yapın
Hafif toprakta çızı dışı pulluk ve otomatik direksiyon kombiniyle en kaliteli ve verimli sürüm yapılır.
Vakit nadasları için çızı dışı pulluklar gayet uygun görünüyor,
ağır tav, çamur sürümü, harmanasonu anız bozması için uygun olmayabilir.

Son düzenleme:
Tr6-145s ile 5 li 12inç tabak ve hidrolik ayarlı ara 40cm ve 45 cm de kullanıyorum, oldukça güzel. Ancak 40cm yani 16-17inç ayaklar arası ara daha bir seri rahat 7. viteste 16-18 gazda tüm toprak şartında sürülüyor. Yakıt da çok verimli oluyor. Ünlü pullukta derinlik de pulluk tekeri 4. Delikte yani yaklaşık 20cm gayet yeterli oluyor. Traktör Derinlik hassasiyet 6, hidrolik 3,5 larda kullanıyorum.