Hasad sonrası alınan verimler

Bir buğday sezonunu daha bitirdim. Verim konusunda fazla azot kaynaklı yatmalardan dolayı beklediğim rakamlardan düşük biçtim ancak yinede güzel bir ortalama yakaladım. Dekara TEB693_645kg , Hamza_580kg , Massacio_495kg verim aldım. Aslında hamza ve teb aynı firmanın benzer potansiyele sahip ürünleri ancak kg farkı tarlanın konumundan dolayı değişmekte. Çevremde biçilen tohumların çoğunluğunu hamza oluşturmakta, en yüksek biçilen rakam dekara 800kg, İşçiliği iyi yapılmış parsellerde verim ortalaması 600-700kg arası değişmekte. Kötü işçilik yapılan parseller 300-450kg arası verim verdi. Buğday sezonu sizin nasıl geçti? Beklediğiniz verimlere ulaşabildiniz mi?

• Beğen
Tepkiler: karga ve Endaz
Bir buğday sezonunu daha bitirdim. Verim konusunda fazla azot kaynaklı yatmalardan dolayı beklediğim rakamlardan düşük biçtim ancak yinede güzel bir ortalama yakaladım. Dekara TEB693_645kg , Hamza_580kg , Massacio_495kg verim aldım. Aslında hamza ve teb aynı firmanın benzer potansiyele sahip ürünleri ancak kg farkı tarlanın konumundan dolayı değişmekte. Çevremde biçilen tohumların çoğunluğunu hamza oluşturmakta, en yüksek biçilen rakam dekara 800kg, İşçiliği iyi yapılmış parsellerde verim ortalaması 600-700kg arası değişmekte. Kötü işçilik yapılan parseller 300-450kg arası verim verdi. Buğday sezonu sizin nasıl geçti? Beklediğiniz verimlere ulaşabildiniz mi?
Sürekli yağış nedeniyle benim bildiğim ilk kez sulamadan buğday biçtik.Bölgemizde 800- 900 kg/dekar olağan rakamlar ama yağışlar nedeniyle verimler 450-500-600 civarı.Ben 600 kg aldım.
Geçen yıl Falado' dan 1200 kg alan vardı.Verim ve fiyat nedeniyle ağızları bıçak açmıyor.16.5 a tohum al 7-7.5 buğday sat.Daha bunun gübresi,kökboğazı,pas,ot ilaçları,beslemesi,biçerdöveri var,enflasyonla işletme sermayesinin erimesi ama satışla yerine konamaması var.Ağızları nasıl bıçak açsın.

Son düzenleme:
Bizde falado ve hamza 700ü gecen cesitler oldu. Genelinde 550-700 arasi ortalamalari oldu. Maden 490kg ile en düşük bictigimiz cesit. Lucillada ortalama 530kg aldık. Bu arazilerin hepsi susuz, fazla yagisin zarari olmasina ragmen verimler iyiydi. Bi komsumuzda enola ekmiş komşu parsellerde falado ile kıyaslama yaptık boy,basak enolada daha iyi gözükmesine ragmen verimde 500ü görmezken faladodan 700e yakin biçim yaptık. Seneye hamza ve falado agirlikli ekim yapacagiz. Bir iki de yeni cesit deneriz.

Bizde falado ve hamza 700ü gecen cesitler oldu. Genelinde 550-700 arasi ortalamalari oldu. Maden 490kg ile en düşük bictigimiz cesit. Lucillada ortalama 530kg aldık. Bu arazilerin hepsi susuz, fazla yagisin zarari olmasina ragmen verimler iyiydi. Bi komsumuzda enola ekmiş komşu parsellerde falado ile kıyaslama yaptık boy,basak enolada daha iyi gözükmesine ragmen verimde 500ü görmezken faladodan 700e yakin biçim yaptık. Seneye hamza ve falado agirlikli ekim yapacagiz. Bir iki de yeni cesit deneriz.
Eren bey falado buğdayı Çorum bölgesinde ekmeyi düşünüyorum ancak tohumluk fiyatları ne durumda ve içanadolu bölgesine göre süreç bilgisi verebilir misiniz rica etsem

Benim falodalar bicerken kesin 700verdi dedik kantarda 550kg geldi hektolitresi düşük hektolitrenin düşük olmasının sebebi ne olabilir?

• Beğen
Tepkiler: erendmrbs1
TEB buğdayı iyi tarlalarda hamzadan daha verimli iyi bakımla bu yıl komsularda 900kg görenler oldu fakat değerleri düşük yemlik buğday

Benim falodalar bicerken kesin 700verdi dedik kantarda 550kg geldi hektolitresi düşük hektolitrenin düşük olmasının sebebi ne olabilir?
Faladolar bizde de düşük geliyor hocam. Bakımdan ziyade tanenin yapısından da oluyor. Biraz burusuk yapısı var ona baglıyorum ben. Bizde 79 hektolitre geldi gecen sene 80.5du. Hamzalar 82 geliyor, hamzanın yapısı yassı oldugundan en agır o basıyor. Lucillada 85 hektolitre geldi fakat hamza romorkta daha agir geliyor.

Bu yıl enolaları kendi tarlalarımıza ektik ama çavdar bastı. Tohumda % 1-2 olan çavdar her yeri kapladı. Bu yüzden bakım yapmadım ama çavdarlı 300 civarı rahat verdi. Zaten enola soğuğa hassastı sonunu getireceğiz bu yıl.
Gelelim enola diye ektiğimiz ama bezostaja çıkan eski tohuma. Geç ve kesekli tarlaya ekim yapmamıza rağmen güzel bir çıkış oldu.yer yer seyrekti. Enola zannettiğimiz ve çavdar olmadığı için iyi bakım yaptım. Ama bezostaja çıkınca çok moralim bozuldu. Bakım olmadan 300 altında bir verim vardı un fabrikası almadı.
1 defa kök boğazı+ septorya ilacı atıldı. Pasa gerek yok zaten bizde temmuz gibi başlıyor bu yıl gerek kalmadı.
tohumluk ayırıp kalandan 3 aşağı 5 yukarı ekledik. Tahmini verimler şu şekilde:
-Bezostaja 375( enola olsaydı 500ü görürdü) --Esperia 487
-Adagio 571

Son düzenleme:
Bu Hamza buğdayı nasıl kök hastalığına, septorya ve soğuğa dayanıklı mı? Çok duyuyorum Trakyada bayağı tercih ediliyor herhalde.
Bizim köy %80 Hamza ekiyor septeryo yapıyor pas atmak lazım yapraklı çeşit 6yildir ekiyorum soğuk yıllarda yaprak uçları yandı fakat verim yine diger çeşitlere göre iyiydi ben %50hamza %25 teb0693 %25de faloda ekiyorum

• Beğen
Tepkiler: FEBRUCCİNİ