Hızlı Dişlisi

Ynt: Hızlı Dişlisi

Taktırma. şanzumanın ayarı kaçıyor çünkü 4. vites çok hızlı olur bayırda yığılır kalır 3. viteslede seri olmaz kalırsın öyle bizim 168 den biliyorum bayırda yüklü 4 le kaptırdımı yetişemiyolar 3. viteslede hiç boğulmasın diye vurunca boş boş çıkıyo yani 5. bir vites taktırırsan olur (imkansız) ama vites hızlaryla oynadımı ayar gider :D

harun oluk link=topic=39328.msg342212#msg342212 date=1297872960' Alıntı:
halil kardeşim ah burda olsanda bir sana göstersdem powerli ve sürat dişlili traktorleri vede hepside ara şanzumanı yok evet ara şanzumanlı olanlarıda var ama 35 likte bir arkadaşın vardı power söktüler 1000 tl ye sattılar 165 lişkte vardı söktüler onuda sattılar sizin dediğiniz power ve sürat dişlileri ve bizim dediklerimiz farklımı acaba beni şaşırtıyorsunuz bnizim burada her 165 lik vede75 88 lik veya 35 likler 1500 tl ye kayseride her usta takar hiç birindende ara şanzuman veya şanzumana bir parça takyıklarını duymadım takılan traktorler 50 60 dan aşağı sürat yapmaz sürat dişlisi taktıranlar onlar traktore yani şanzuma,na dişli eklettiriyorlar vites kutusunu biraz kalabalıklaştırıyorlar bunlarda aynı şekil baya süratli gidiyor
MULTİPOWER çok ayrı birşey sürat dişlsifalan değil bir şanzuman türü. powere geçtimi 285s gibi buçuklu vitesleri kullanırsınız. Powerde yağ pompası vardır. bu yağ pompası eş zamanlı şanzumana yağ pompalar. bu yağda buçukta dişlilere dönme kuvveti uygular. motorun gücüyle birleşincede 5 hp fark atar. MULTİPOWER budur başka şeyle karıştırmayalım noo*-*-

Bestepeli58 link=topic=39328.msg342230#msg342230 date=1297873875' Alıntı:
MULTİPOWER çok ayrı birşey sürat dişlsifalan değil bir şanzuman türü. powere geçtimi 285s gibi buçuklu vitesleri kullanırsınız. Powerde yağ pompası vardır. bu yağ pompası eş zamanlı şanzumana yağ pompalar. bu yağda buçukta dişlilere dönme kuvveti uygular. motorun gücüyle birleşincede 5 hp fark atar. MULTİPOWER budur başka şeyle karıştırmayalım noo*-*-
bizim burada her 165 lik 188 135 lik traktorlere buçuk vitesi falan koymdan traktorun kendi viteslerine dokunmadan sürat yapması için takılana power derler 50 60 yapar traktor sürat dişlisi ayrı vede hiç ara şanzuman taktırana rastlamadım öylesşine takıyorlar multi powweer farklıysa onu bilmem

babam sorrdum şimdi cevaplayayım.
eski 4. vites olduğu gibi kalıyor. ve 3. vites olmuş oluyor
eski 3. vitesinizin yerine surat dişlisi takılarak bu 4. vites yapılıyor.
esi 2. vitesinizde 3 oluyor.
+rep isterim :D zuha-*-s

sürat dişlisi fazla iyi bişey deil hızlı gider ama ağır yükte gitmez bayılır durur..165 var burda tosba gibi gitmiyo..ara şanzıman takmayla hızlı gitmez çekiş artar sadece gövdesi uzadığı için.. bence bulaşma derim şanzımanı eline alırsın..

1006 link=topic=39328.msg344529#msg344529 date=1298209174' Alıntı:
sürat dişlisi fazla iyi bişey deil hızlı gider ama ağır yükte gitmez bayılır durur..165 var burda tosba gibi gitmiyo..ara şanzıman takmayla hızlı gitmez çekiş artar sadece gövdesi uzadığı için.. bence bulaşma derim şanzımanı eline alırsın..
Evet ara şanzumanın hızla alakası yok çekişle alakası var gövde uzuyor patinaj olmuyor ama Yok iyi ustaya yaptırınca hiç bise olmaz yaptıranlar var burada

VALLA arkadaşlarr sürat dişlisi 3.vitese takılırr 3. vitesin 4.vitesinden hızlı olur dişli takılınca hız artarr powere gelince benim motorumda var şanzumanla alakalı bişeydirr yağ pompası bidee yağı sıkıştırdıı süratı artırdığı balatası var yağ basıncı ne kadar çok gelirseee o balatayı o kadar hızlı hareket ettirir herr vitess üstünde altında olsun kullanırsınn powerr şanzuman sürat dişilisi vites kutusunda

Bende MF 165 1977 Model 203 motor İspanyol vardı.hayal gibi bir traktördü yazın ekin vakti köye samancılar gelirdi ana tolda ford 3600 ' lükle yarıştım adamla aramızda rahat 40--50 metre fark açtım birde dedilerki yer uçagı var dediler o neymiş dedim MF 255t imiş onuda ana yolda bi hallettim, aynı yaz yine ekin vakti köyde MF 178 var bnde ekine geç kaldım oda biçere yetişcekmiş hakkını vermek lazıım çok iyi gidiyo 178 köy yolunda ben badala düşmemek için meçburen dikkatli gittim o geçti tabi beni ana yola çıktık bu bastıda bastı yanına yaklaştım haydi şimdi bas dedim başta benle aynı gibi geldi bana ben gazı zorladıkça motor atıldıkça atıldı onuda arkada bıraktım o zaman öle geçti köyde herkes laf eder oldu. Güzün yani son baharda kültivatör yapmaya gidiyodum geceleri sabaha karşı eve geliyodum ana yolda yine amcamın oglu da kangaldan köye gidiyodu şöle bi bas bas dedi ondada ford transit var benle dalga geçiyodu tam olarak son gazı bastım düm düz anayol o öyle geçti köye vardık amcamın oglu dediki amca oglu tam 78-80 km/hz arası gidiyodun dedi,diger hız dişlisi olan 165 ' lerlede arada yarışıyoduk ama geçiyodu fazla fazla bişeyler vardı o motorda, öleydi yani civarda bu hızda eşi benzeri yoktu ekim vaktinde malatya ya kayısı bahçesi olan bi adama sattık gitti. kimisi inanmıyor böle bişey olacagına yapmaz patlar diyenler oldu neyse bende sizlerle paylaşmak istedim böylesi bir konuyu. Teşekkürler

58üniversal58 link=topic=39328.msg348144#msg348144 date=1298684434' Alıntı:
Bende MF 165 1977 Model 203 motor İspanyol vardı.hayal gibi bir traktördü yazın ekin vakti köye samancılar gelirdi ana tolda ford 3600 ' lükle yarıştım adamla aramızda rahat 40--50 metre fark açtım birde dedilerki yer uçagı var dediler o neymiş dedim MF 255t imiş onuda ana yolda bi hallettim, aynı yaz yine ekin vakti köyde MF 178 var bnde ekine geç kaldım oda biçere yetişcekmiş hakkını vermek lazıım çok iyi gidiyo 178 köy yolunda ben badala düşmemek için meçburen dikkatli gittim o geçti tabi beni ana yola çıktık bu bastıda bastı yanına yaklaştım haydi şimdi bas dedim başta benle aynı gibi geldi bana ben gazı zorladıkça motor atıldıkça atıldı onuda arkada bıraktım o zaman öle geçti köyde herkes laf eder oldu. Güzün yani son baharda kültivatör yapmaya gidiyodum geceleri sabaha karşı eve geliyodum ana yolda yine amcamın oglu da kangaldan köye gidiyodu şöle bi bas bas dedi ondada ford transit var benle dalga geçiyodu tam olarak son gazı bastım düm düz anayol o öyle geçti köye vardık amcamın oglu dediki amca oglu tam 78-80 km/hz arası gidiyodun dedi,diger hız dişlisi olan 165 ' lerlede arada yarışıyoduk ama geçiyodu fazla fazla bişeyler vardı o motorda, öleydi yani civarda bu hızda eşi benzeri yoktu ekim vaktinde malatya ya kayısı bahçesi olan bi adama sattık gitti. kimisi inanmıyor böle bişey olacagına yapmaz patlar diyenler oldu neyse bende sizlerle paylaşmak istedim böylesi bir konuyu. Teşekkürler
kardeş doğru sürat dışlısinin en etkili olduğu traktör 165 dir bende de 3610 ford var bende otobanda yarıştım 236 lik motor olanıyla traktör rahat 65 km gidiyor arkasından binerek yaklaşmaya başladım ufaktan geldik yanyana adam bana bi baktı dedim aha şimdi bittik adam öldürecek beni neyse önüme dönüp kahkaha ata ata tam gaz gidiyordum aynadan adama baktım el kol yapıyo kafam attı deponun kapağını açtım döktüm 1 litre benzini ferrari gibi gidiyo du ah birde hava filtresini sokebilsedim tam olacaktı bi zaman sonra adam yarışı bıraktı basmıyodu traktörüne fordu da o gün baya hırpaladn en zor solladığım 165 ferguson du 240 255 hikaye 3600 solluyo onlar tekerleri 12.9 olanları sollar ama 14.9 olanlarla aynı gider tabi üstündeki traktörü yürütmeyi biliyosa bu arada enter ler de baya süratli gidiyor 55 km yapan var 240 i solladı koca enter ...sürat dışlısi fordlara da uygulansa güzel olurdu ek vites boşluğu varya ni 5 ci vites gibi ....

Hava filtresini sökünce ne oluyor ki:):).
Black.Boyss.37 link=topic=39328.msg348159#msg348159 date=1298704152' Alıntı:
kardeş doğru sürat dışlısinin en etkili olduğu traktör 165 dir bende de 3610 ford var bende otobanda yarıştım 236 lik motor olanıyla traktör rahat 65 km gidiyor arkasından binerek yaklaşmaya başladım ufaktan geldik yanyana adam bana bi baktı dedim aha şimdi bittik adam öldürecek beni neyse önüme dönüp kahkaha ata ata tam gaz gidiyordum aynadan adama baktım el kol yapıyo kafam attı deponun kapağını açtım döktüm 1 litre benzini ferrari gibi gidiyo du ah birde hava filtresini sokebilsedim tam olacaktı bi zaman sonra adam yarışı bıraktı basmıyodu traktörüne fordu da o gün baya hırpaladn en zor solladığım 165 ferguson du 240 255 hikaye 3600 solluyo onlar tekerleri 12.9 olanları sollar ama 14.9 olanlarla aynı gider tabi üstündeki traktörü yürütmeyi biliyosa bu arada enter ler de baya süratli gidiyor 55 km yapan var 240 i solladı koca enter ...sürat dışlısi fordlara da uygulansa güzel olurdu ek vites boşluğu varya ni 5 ci vites gibi ....

GENÇ EYMIRLİ link=topic=39328.msg348163#msg348163 date=1298704762' Alıntı:
Hava filtresini sökünce ne oluyor ki:):).
şimdi şöyle soylim hava filtresini çıkartınca daha çok hava geliyor traktore ne kadar hava o kadar devir vurur +benzin koyunca daha çabuk kapıyor yakıt inceldigi için deviri arttırıyor çevrende 3000 lik fordlardan varsa dene ama tozlu yolda kesinlikle yapma filtre toz dolar ömrü azalır otobanda yap ve her zaman yapmayın motoru öldürürsunuz ayda yılda bir deneyin uçak gibi oluyor kanatlanyo sanki birde 20 50 motor yağının içine bor yağı koyun küçük şişelerde satılır sanayide motorun piston krank vs temizler aşınmayı önler ... Sürat dışlısne gelince kardeş nakliye yapacak san taktir tarlada verim düşer bak söylemedi deme yada daha süratli bi traktörle değiş 255t gibi traktörler çok iyi kaçıyor turbo vs var güzel traktör yani orj şanzumani tutmaz ...