Hububat mibzeri tohum sandigi sensoru

Merhaba, kullandigimiz sakalak marka bir hububat mibzerimiz var. Bugday sandiklarinin on kisminda cam gostergele var ama bu gostergeler genelde tozlandiginda veya bugdaya attigimiz mantar ilaci temas ettiginde icerisi gorunmuyor. Sandiktaki tohum bitmeye yakin mibzer uzerinde 12 volt ile calisan bir doner lamba dusunuyorum. Bu konuda daha once calisma tapan oldu ise tecrubelerini paylasabilir mi? Bu is icin doner tip silo sensorlari var ama fiyatlari 5,6 bin lira, traktorlerin el freni musurlerine benzer bir musur baglayarak bu isi yapabilacagimi dusunuyorum ama fikir verecek var ise memnun olurum. Kolay gelsin.

PLC sisteminden ziyade basit bir switch veya musur yardim ile mibzerin on tarafina koyacagimiz bir doner lambanin ynamasini istiyoruz. ayrica irtemi inceledim onlar daha cok havali sistemlerde tohum sayisina gore ekim yapan mibzerlerde var.

Irtem hububat mibzerinde Tohum sensörü mevcut .sensör buğday ile teması kesince traktör PLC kumandası içeride sesli ve monitörde yazılı ikaz veriyor.
Tekrar merhaba, tavsiyeniz ile irtem ile irtibata gectim ve gercekten arge ekibi cok ilgilendi , bizim mibzerimizin kendilerine ait olmadigini (sakalak marka) bildikleri halde destek verdiler. Bu arada benzer konu da Sakalak ile de irtibata gectim ama en ufak ilgi alaka gostermediler.
Irtem den Cumhur bey sagolsun cok ilgilendi. almamiz gereken malzemeleri ve nasil baglanmasi gerektigini tarif etti. asil isi yapan mibzer icerisine koyacaginiz kapasitif sensor yapiyor. Kapasitifi sensorler bir kac turlu sadece metal algilayanlar var ve bir de her turlu cismi algilayan kapasitif sensorler var. Bu sensorden aldik , Hububat mibzerlerinde tohum ayni seviyede bittigi icin birden fazla almaya da gerek yok hatta eger surekli sola dogru donerek ekiyorsaniz mibzerin (arkadan bakinca ) sag tarafina monte etmek daha mantikli cunku biliyorsunuz sag taraf daha cabuk bitiyor. bu sensoru hangi seviyede tohum bittiginde lamba yansin veya alrm calsin istiyorsaniz o seviyede monte etmeniz gerekiyor. daha sonra bu sensorun kablosunu sandigin disina alipo kucuk bir siva ustu buat kutusunda butun devreyi topluyorusnuz bir tane 5 bacakli role isinizi goruyor bir de kablo ustu sigorta koyabilirisniz Traktorden 12 volt kabloyu bagladiktan sonra role ciksiina baglayacaginiz doner lamba veya sesli alarm ile islemi bitiriyorsunuz.
isteyenlere baglanti semasini da gondereilirim.

Vesile oldugunu icin Alexander a tesekkur ederim.

Hayırlı uğurlu olsun üstadım.
Irtem tarim makinalarinda cumhur beye bende teşekkürlerimi gönderiyorum.
Irtem buğday mibzerimizde 1 yaşında olmasına rağmen boya sorunları yaşadık ve bu durumu firmaya ilettik.
Kendileri bizimle ilgilendi ayrıca kendi kullanım hastamızın dolayı mibzer sandığınız arkadaki tırmık kısmını yamulttuk.Sandik kısmı tamamen değişeceğini söyledi ve garanti kapsamına sokulacak dedi.
Ama tırmık kısmını ayrıca maliyeti çıkarılacak ve kullanimi hatamdan dolayı ben ödeyeceğim.
Cumhur bey çok çalışkan dürüst ve başarılı bir mühendis.ayrica arge bölümünde yılmaz hocamdan burdan saygı ve selamlar gönderiyorum.
Trakkulup sayfasının en başarılı üyelerinden biriydi

. SEBAZIOZ

Tekrar merhaba, tavsiyeniz ile irtem ile irtibata gectim ve gercekten arge ekibi cok ilgilendi , bizim mibzerimizin kendilerine ait olmadigini (sakalak marka) bildikleri halde destek verdiler. Bu arada benzer konu da Sakalak ile de irtibata gectim ama en ufak ilgi alaka gostermediler.
Irtem den Cumhur bey sagolsun cok ilgilendi. almamiz gereken malzemeleri ve nasil baglanmasi gerektigini tarif etti. asil isi yapan mibzer icerisine koyacaginiz kapasitif sensor yapiyor. Kapasitifi sensorler bir kac turlu sadece metal algilayanlar var ve bir de her turlu cismi algilayan kapasitif sensorler var. Bu sensorden aldik , Hububat mibzerlerinde tohum ayni seviyede bittigi icin birden fazla almaya da gerek yok hatta eger surekli sola dogru donerek ekiyorsaniz mibzerin (arkadan bakinca ) sag tarafina monte etmek daha mantikli cunku biliyorsunuz sag taraf daha cabuk bitiyor. bu sensoru hangi seviyede tohum bittiginde lamba yansin veya alrm calsin istiyorsaniz o seviyede monte etmeniz gerekiyor. daha sonra bu sensorun kablosunu sandigin disina alipo kucuk bir siva ustu buat kutusunda butun devreyi topluyorusnuz bir tane 5 bacakli role isinizi goruyor bir de kablo ustu sigorta koyabilirisniz Traktorden 12 volt kabloyu bagladiktan sonra role ciksiina baglayacaginiz doner lamba veya sesli alarm ile islemi bitiriyorsunuz.

Merhaba, şemayı paylaşabilirseniz çok ikrama geçer.
Buna ek olarak elektronik iz bırakma da düşünüyorum. Teker izine denk gelen gözlere motorla çalışan plastik kayar kapak olacak. Keşke onun da şeması olsa 😁

Reis bana bi göndersen şemayı zahmet olmazsa 5444969866

Merhaba, kullandigimiz sakalak marka bir hububat mibzerimiz var. Bugday sandiklarinin on kisminda cam gostergele var ama bu gostergeler genelde tozlandiginda veya bugdaya attigimiz mantar ilaci temas ettiginde icerisi gorunmuyor. Sandiktaki tohum bitmeye yakin mibzer uzerinde 12 volt ile calisan bir doner lamba dusunuyorum. Bu konuda daha once calisma tapan oldu ise tecrubelerini paylasabilir mi? Bu is icin doner tip silo sensorlari var ama fiyatlari 5,6 bin lira, traktorlerin el freni musurlerine benzer bir musur baglayarak bu isi yapabilacagimi dusunuyorum ama fikir verecek var ise memnun olurum. Kolay gelsin.
Ustam zaten şakalak mibzerde orijinalinde şamandıra var dışarda da göstergesi var ama tohum gübre koyarken kırılma bükülme olur diye bende söktüm

Reis bana bi göndersen şemayı zahmet olmazsa 5444969866
Merhaba, cizim ektedir. aldigimiz sensor NPN normalde kapali (NC) tipindedir. NPN ve NC baglantisi ekteki gibidir , PNP ve NO tipinde sensor alirsaniz baglantida kucuk degisiklikler olacaktir.

Role standart 5 bacakli 15-20 Amper olabilir.

Benim kullandigim sensor bu:

Lamba olarakta kendinden cakarli led lambalar var onlardan aldim, bu lambalar kendinden cakarli oldugu icin daha cok dikkat cekiyor.
Kolay gelsin.

Resimler ve ekler

• mibzer sensor.jpg
    mibzer sensor.jpg
    203.4 KB · Görüntüleme: 20
Ustam zaten şakalak mibzerde orijinalinde şamandıra var dışarda da göstergesi var ama tohum gübre koyarken kırılma bükülme olur diye bende söktüm
Sakalak hala Dede'den kalma yontemlerle samandira koyuyor, elin oglu mibzer sandiginda kac kg tohum kaldiigni hesaplayip operatore goruntuluyor. Bizim beklentimiz tohum bitmeye yakin kucuk bir lamba yansin operator gorsun, her seferinde asagi inip bakmak zorunda kalmasin. Samandirali gostergeler yaniltici, o kadar mibzer uretip satiyorlar ama kendi urettikleri cihazlar icin talepte bulunan ciftcilere dahi en ufak bir geri donus lutfunda bulunmuyorlar. "nasil olsa satiyoruz" kafasi ile rahat hareket ediyorlar. basit bir arge yatirimi yapilmiyor, Dede'min 40 sene once aldigi Sakalak mibzer ile bizim aldigimiz Mibzer arasinda hidrolik piston disinda bir fark yok, biraz kendilerini gelistirmeleri lazim.