Hububatta gümrük vergisi %130 çıkarıldı

valla arpada 10 buğdayda 12 yi geçtik.Aslında bu çiftçinin hakkımı haklkı.Ama ben arpada 8,5 buğdayda 9,5 razıyım.Zaten en düşük fiyatlar bunlar olması gerekir.Geçen sene gübre daha ucuzdu diyenler ben geçen sene 20-20 zn kçk gübresini çuvalını 125 liradan aldım bu sene kasım ayında 600 liradan aldık.Geçen sene üreyi pancardan bir şeyler oldu 800 den 490 a kadar düştü hemen aldık.Bu sene 620 liraya aldım çuvalını.Birtek nitratta geçen seneye göre 30-40 lira fazla idi.Geçen sene ot ilaçlarında maliyetim axiel dar yapraklı ot ilacını 220 liraya alırken bu sene 430 liraya aldım.Aynı şekil hardal ilacındada geçen seneye göre çok zam var.Pas ilacı input geçen sene 400 lira idi bu sene 910 lira litre fiyatı.Diğer pas ilaçlarıda bu kadar zamlandı.Geçen sene tarlaları temmuz ayında yemin ediyorum mazot 33 lira idi o fiyatlara pullk attık.Şimdi 20 lira.Sertfikalı tohum arpa 14 buğday 16 liraya satıldı..Ben anlayamıyorum Hala geçen seneki fiyatlar olur diyen zımbırtıları.adam gibi hesabınızı çıkarın öyle yorum yapın.Geçen seneyle bu sene arasında dünyanın farkı var.Geçen sene solis 90 aldım ikinci el 165.000 tl ye.Bu sene 650-700 e koyuylar.Bu birde fazla pirim yapmayan traktör.New hollandlara diğer ithallere gelen zamları saymıyorum.Traktöre sağlam bir arza yaptıran sanayiden çıkamaz.Sanayi malına çok yüksek zam gelirken çiftçinin malına gıdım gıdım zam geliyorsa burda bir düşünmek lazım.Şu türkiyede hesap kitap yapamayan bildiğin sığır lafım meclisten dışarı çiftçiler var.Devam edelim üretmeye ve ezilmeye.Buğday 6 lira arpa 5 lira samanıda balyası 40 lira.Bedavaya verelim.Birda bu sene kendiden tohum ayırmayan seneye tarlaları ekemez.Azcık tahmin ediyonuz sertfikalı sanayi malı tohumun 20 liralara yaklaşacağına..

Son düzenleme:
enflasyon aldı başını gitti ve yeni açıklandı Nisan enflasyonu, asgari ücret 12 bin lira olacak diyor haberler, emekli maaşlarına seyyanen zam verilecek temmuzda, yani önceden fiyatlar artacak piyasada, temmuzda zamlı maaşlar verilecek.

Önceden fiyatlar artacak derken, seçimden sonra gelecek zamlardan bahsediyorum, temmuza kadar marketler ve sanayi ürünü bilimum tüketim malları zamlanır etiketler değişir raflarda, sonra temmuzda maaşlara zam gelir asgari ücret 12 bin olur, emekli maaşı falan ayar çekerler.

Bu sebepten hububat alım fiyatları 8,5 falan bu rakamlar kurtarmaz çiftçiyi, sen harman yap mahsül sat para eline geçene kadar para pul olur zaten, o hesap 12 açıklanmalı buğday fiyatı, aşağısı zırnık kurtarmaz vesselam.

Ha birde mazot bu gece iniyor seçimden önce alıp koymak lazım ihtiyacı, malum seçim sonrası zamlar sıkıntı olmasın.

Alım fiyatı yok, haa fiyat verdiklerinde çok bişey değişmeyecegini ölçmüşde olabilirler. zamdan bıktık, artık yeni ekonomi modelide görmek istemiyorum, modelimiz kaydıkça kaydı, şakülümüz kaydı daha doğrusu, neyi nasıl yapıcaksın plan bile yapamiyoruz.
olsun olsun, muhteremin birisi değişmeyen tek şey değişimin kendisidir demiş çok doğru demiş, vakti gelince illaki değişecek.

Son viraja girildi

Dün İnce adaylığını çekince borsa bile yükselerek millet ittifakının gelişini fiyatladı yorumları oldu, çiftçi için en önemli ürün olan buğdayda fiyat açıklaması sona saklandı bekleniyor, yaş çay alım fiyatı açıklandı çaya negatif ayrımcılık yapıldığı en çok konuşulan konular. Buğdayda açıklanacak rakamlar çiftçiyi memnun etmeyeceğinden açıklanmasını beklememek gerekirdi esasen, çünkü tarımda yapılan yanlışlar ve ithalatlardan dolayı, birde ıthal ettiğini yarı fiyatına iç tüketime vermekten mütevellit, artık TMO fiyat belirlerken iyi fiyat verecek durumda değil, oy kazandıramaz noktada, bu yüzden seçimden önce fiyat açıklayamadı ses soluk çıkmadı çıkmaz.

Son düzenleme:
Zaten seçim sonrası herşeyin fiyatlanması nasıl olacak kimbilir.Fakat bolluk yöneteceklermiş ya yönetenler, ne varsa bütün kış aldı getirdiler dışardan,getirdikleriyle oluşan bolluğu nasıl yönetecekleri belli, enflasyon artmıyor diye yarı fiyataına piyasaya sürmeye devam edeceklerdir başka ne olacak? iç piyasaya üretim yapanlar ne yapacak? Tek bellirsizlik burada.