İkinci ürün mısır ve damlama toplama

Hidrolik ile calısyor. Herbir rulo yaklasık 6000-7000 mt sarıyor.

Resimler ve ekler

• image.jpeg
    image.jpeg
    2.4 MB · Görüntüleme: 201
  • image.jpeg
    image.jpeg
    2.6 MB · Görüntüleme: 172
  • image.jpeg
    image.jpeg
    1.8 MB · Görüntüleme: 190
  • image.jpeg
    image.jpeg
    2.3 MB · Görüntüleme: 187
  • image.jpeg
    image.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 194
  • Beğen
Tepkiler: Aspir ve ismail_17
Mrb. Ünsal Bey ,öncelikle paylasim icin tesekkürler, size bir sorum olacak bu kadar yatirim ne kadar zamanda kendini amorti ediyor malum ürün fiyatlari ve masraflar ortada
yani uzun lafin kisasi tavsiye edermisiniz sulamada böyle bir tesisat kurmayi

• Beğen
Tepkiler: mehmeterkan42
Merhabalar
Oncelikle benim bulundugum yerde elektrik pahalı o yuzden 1 litre suyu bile dikkatli kullanmaya calıyorum. 1000 dekar arazim var 2 yıldır salma sulama yapmadım. ( center pivot, toprakaltı ve toprakustu damla sulama, ve sprinkler sulama) kullanıyorum. Benim amacım işcilik maliyeti, enerji maliyeti , birim alanda daha az su kullanarak daha fazla verim almak
Salma sulama yaparken aldıgım verim 900-1000 kg/da civarindaydı. Sulama sistemleri ile 1200-1300 kg/da bandına cıktım. Belki bu yıl daha da uzerine cıkacagım. Cunku bu sistemleri kullana kullana ögreniyorsunuz size en uygun nasıl yarayacagını.
En basit ornek mevcut kuyu suyun 80-100 ton/saat. Salma yaparsanız 130-150 dekar sulayabilirsiniz. Damla sulama ile Aynı su miktarı ile 240-250 dekar alanı sulayabiliyorsunuz. ( benim sartlarımda damla sulama avantajlı oluyor) siz kendi sartlarınıza gore maliyet gelir gider hesaplaması yapıp ortaya koyarsanız daha kolay yatırım planlaması yapabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Aspir
Sulama bitince en kısa sürede topla hortumları, otlar tutup sıkar her geçen gün.

hatta sulama bittiği gibi toprak yaş iken daha iyi olur sanırım.

ot mücadelesini nasıl yapıyorsunuz? ben elümus attım bu yıl . mısırlar büyüyene kadar cok güzeldi. sonra suladıkca damlamadan sulanan yerlerde ot çıkmaya başladı. damlamadan falan ilaç veren var mı mısıra?

hatta sulama bittiği gibi toprak yaş iken daha iyi olur sanırım.

ot mücadelesini nasıl yapıyorsunuz? ben elümus attım bu yıl . mısırlar büyüyene kadar cok güzeldi. sonra suladıkca damlamadan sulanan yerlerde ot çıkmaya başladı. damlamadan falan ilaç veren var mı mısıra?
Yaş iken kuruya göre zor oluyor. Sulamadan 3-4 gün sonra azcik çeksin toprak. Uçlarındaki düğümü çöz, çekerken suyu da akmış olur.
Hortum diplerindeki otlar benim de sorun oldu, damlamadan ot mücadelesi yapılabiliyor mu ben de merak ediyorum.