İlk mahsül ayçiçek

Ynt: İlk mahsül ayçiçek

Aşağıdaki işlem sırasına göre geçen yıl buğday olan tarla için icar hariç maliyet yaklaşık 100 tl olarak çıkıyor. Yerleri tava getirmek için 2 kez kultuvator ve tirmik yaptık.

1-Kasım ayında sürüm
2- kultuvator
3- tirmik
4-kultuvator
5-tirmik
6-ekim ( tohum + gübre )
7- zirai ilaç
8-ara sürme
9- biçim

hesap yanlış sadece tohum maliyeti 400gr x50=20 tl 15 sürüm +5tlikileme+2 kez kultivatör+10 2tırmık+8tl 10 tl ekim+15 insan capası+25kilo taban sgübresi+30tl+5tl tabana iaç+15tl hasat bunlar en düşükten hesaplandı icar hariç bem yanlış hesaplamadysam 158 tl bir dekar maliyeti

Düzgun bir mal cikarticam diyorsan, maliyet analizini de dogru yapiyorsan, dekara 100 tl ' yi geçer. Ciddi sekilde gecer.

Burda önemli olan kısım icar maliyeti. Su an bizim bölgede dekarı 50 liradan yer zor bulunuyor. hadi bulundu diyelim:

50 icar
40 mazot (ilk surum, tiller, kultivator, ekim, ara capa, mahsul nakliyesi vs. tüm işçilikler)
20 tohum.

Daha şimdiden 110 tuttu.

Hani gübre? Hani ilaç? Hani biçim?

Hepsinden önemlisi de sizin işçiliğiniz. Dikkat ettim, yukarıdaki hesapların hiçbirisinde işçi maliyeti yok. Cogu kisi de koymuyor. Zaten ısımız bu diyor.

Oysa bu kisi, bu işi yapmayıp, baska bir yerde çalışsa, aylık 1500-2000 belki de 3000 lira maaş alacak!..

Yada söyle duşunun:
Altına traktör, arkasına ekipman, deposuna mazot koyduğun bir işçiye, bunları yaptırmak için ne kadar vermek gerekir?

Peki traktörün yıpranması? 10.000 saatte bir traktör gördüğünüzde 'bu ekmegini yemiş' demiyor musunuz?

Diyorsunuz..

Sizin kullandığınız onbinlerce liralık traktörde bu mahsulü yetsitirmek için ufak ufak da olsa ekmegini yemiş olmuyor mu?

Gecen bir istatistik okumuştum. 100 dekar arazi işleyen bir çiftçinin yıllık traktör maliyeti minimum 4.500 lira!..

Hesaba kattınız mı?

Peki ekipmanların alımı ve bakım/onarım masrafları?

Bir pnömatik 4 sirali 13 bin olmuş.. Uyandırayım. En saglamini 12-13 sene kullanabiliyorsunuz.

Senelik 1000 lira maliyet demek.

Hesaplayaniniz var mı hiç?

Amerikadaki Ciftci maliyetini hesaplariken bunları da katar. Katması da gerekli. Katması zorunlu.

Katmadigi taktirden büyüyemez, hatta küçülür çünkü.

Millet olarak düşük maliyet yapma konusunda zaafiyetimiz var.

Aslinda zaafiyet degil. Ananevi olarak kanaatkar bir toplum olmamizdan kaynaklaniyor.

Bunu asmadan bir yere gelmemiz zor. Kapital bir dünyada yasıyoruz.

Özet:
Ayçiçeği tarımının dekar maliyeti 100 lirayı kesinlikle gecer.

Sevgili Yılmaz kardeşim,

Oncelikle maliyeti icar hariç olarak belirttim. Bu maliyetlerin içine amortisman, traktör bakım onarım gibi maliyetleri koymadim.

Ortalama 100 donum yer eksen, yıllık 1.000 tl olan mibzer maliyeti de donum başına 10 tl eder.

Yıllık 3.000 tl traktör genel gideriniz olsa 200 dönüm yer eksenuz donum başına 15 tl eder.

Kendi işimizi kendimiz yaptigimiz sofor ve ya isci calistirmadigimiz icin işçilik maliyeti eklemedim. Bu durum baska arkadaşlar için farklı olabilir.

Ayrıca amacım maliyeti olduğundan düşük gösterip çok kazandığımızi göstermek değildi. Amacım ürettiğimiz ürünün ithal ürünlerle rekabet konusunda giderek gerilediğini gostermekti.

sebazios link=topic=77011.msg910775#msg910775 date=1407788148' Alıntı:
Düzgun bir mal cikarticam diyorsan, maliyet analizini de dogru yapiyorsan, dekara 100 tl ' yi geçer. Ciddi sekilde gecer.

Burda önemli olan kısım icar maliyeti. Su an bizim bölgede dekarı 50 liradan yer zor bulunuyor. hadi bulundu diyelim:

50 icar
40 mazot (ilk surum, tiller, kultivator, ekim, ara capa, mahsul nakliyesi vs. tüm işçilikler)
20 tohum.

Daha şimdiden 110 tuttu.

Hani gübre? Hani ilaç? Hani biçim?

Hepsinden önemlisi de sizin işçiliğiniz. Dikkat ettim, yukarıdaki hesapların hiçbirisinde işçi maliyeti yok. Cogu kisi de koymuyor. Zaten ısımız bu diyor.

Oysa bu kisi, bu işi yapmayıp, baska bir yerde çalışsa, aylık 1500-2000 belki de 3000 lira maaş alacak!..

Yada söyle duşunun:
Altına traktör, arkasına ekipman, deposuna mazot koyduğun bir işçiye, bunları yaptırmak için ne kadar vermek gerekir?

Peki traktörün yıpranması? 10.000 saatte bir traktör gördüğünüzde 'bu ekmegini yemiş' demiyor musunuz?

Diyorsunuz..

Sizin kullandığınız onbinlerce liralık traktörde bu mahsulü yetsitirmek için ufak ufak da olsa ekmegini yemiş olmuyor mu?

Gecen bir istatistik okumuştum. 100 dekar arazi işleyen bir çiftçinin yıllık traktör maliyeti minimum 4.500 lira!..

Hesaba kattınız mı?

Peki ekipmanların alımı ve bakım/onarım masrafları?

Bir pnömatik 4 sirali 13 bin olmuş.. Uyandırayım. En saglamini 12-13 sene kullanabiliyorsunuz.

Senelik 1000 lira maliyet demek.

Hesaplayaniniz var mı hiç?

Amerikadaki Ciftci maliyetini hesaplariken bunları da katar. Katması da gerekli. Katması zorunlu.

Katmadigi taktirden büyüyemez, hatta küçülür çünkü.

Millet olarak düşük maliyet yapma konusunda zaafiyetimiz var.

Aslinda zaafiyet degil. Ananevi olarak kanaatkar bir toplum olmamizdan kaynaklaniyor.

Bunu asmadan bir yere gelmemiz zor. Kapital bir dünyada yasıyoruz.

Özet:
Ayçiçeği tarımının dekar maliyeti 100 lirayı kesinlikle gecer.

valla kardeş belki olamsı gereken maliyet hesabı budur fakat biz buşekilde maliyet hesabı yaparsak kafayı yeriz tarlaları satıp bu işi bırakırız
ben yinede aklıma gelen masrafları yazayım 1 dekar ayçiçegi için
tarla icar olmamak ve sulanmamak şartıyla yazıyorum
1 defa pulluk sürümü 10lira
2 defa kazayagı 10lira
1 defa goble 5 lira
1 defa tapan 2lira
ekim 2-3 lira
tohum (600gram 30 lira)
taban gübrasi 20kg 25lira
zirai ilaçlar 10 lira
yaprak gübreleri net rakam aklımda degil 10-15 lira civarı
2defa ara çapa 5lira
biçim 14 lira
toplamda 128-129 lira falan çıkıyor
işçilik maliyetini katmadım hesaba ve bazı rakamları yuvarlak söyledim küsüratlı olmasın diye :)
ayrıca bu yazdıgım rakamlar traktör ve ekipmanlar kendimin oldugu için yani ekstra bir ücret vermedigim için bu şekilde yoksa diyelimki piyasaya çalışan birine tarlamı pullukla sürdürsem 20-25 lira dekarı veya piyasaya ekim yapan birine ektirsem dekarını 7-8 liraya ekiyorlar
en asgari bu şelilde bir maliyet çıkıyor
biizm burda birinci ürün ne ekersen ek tarlayı icar almak istesen kimse 100den aşagı tarla vermez tarla ovada suluysa direk 250 lira icarı kuruysa normalde 100lira
buyüzden mümkün oldugu kadar icar ekmemeye çalışıyorum
normade üst gübresi atsam 25lira falan daha artar bu maliyet ama gerek yok üst gübreye yaprak gübresi bile bazen gerek olmuyor

wallace22 link=topic=77011.msg910779#msg910779 date=1407788935' Alıntı:
Sevgili Yılmaz kardeşim,

Oncelikle maliyeti icar hariç olarak belirttim. Bu maliyetlerin içine amortisman, traktör bakım onarım gibi maliyetleri koymadim.

Ortalama 100 donum yer eksen, yıllık 1.000 tl olan mibzer maliyeti de donum başına 10 tl eder.

Yıllık 3.000 tl traktör genel gideriniz olsa 200 dönüm yer eksenuz donum başına 15 tl eder.

Kendi işimizi kendimiz yaptigimiz sofor ve ya isci calistirmadigimiz icin işçilik maliyeti eklemedim. Bu durum baska arkadaşlar için farklı olabilir.

Ayrıca amacım maliyeti olduğundan düşük gösterip çok kazandığımızi göstermek değildi. Amacım ürettiğimiz ürünün ithal ürünlerle rekabet konusunda giderek gerilediğini gostermekti.

Estağfirullah.

Öncelikle yazım (inşallah) kırıcı anlaşılmamıştır diye umuyorum. Aksine forumda vakıf ve liyakatli insanlarla konuşmayı, tartışmayı çok seven biri olarak üslubunuz çok hoşuma gitti. Özellikle belirtmek istedim.

Ekipman, traktör ve genel maliyetlerin hesaplanmasında yanılmak istenmiyorsa hesaplama yöntemi şöyle olmalı.

Elinizde bulunan bir tarla, şahsınıza ait olduğunda icar vermiyorsunuz. Bu doğru.

Ama tarla bir üretim elemanı olduğu için, belirli bir yatırım bedeli var. Bu yatırımın sırf maliki olduğunuz için dahi size belirli bir getirisi olmak zorunda.

Şöyle anlatayım.

200 dekar tarlaya sahipseniz ve çiftçilik yapmazsanız ne kazanırsınız?

1-) Icar. Senelik hiç elinizi taşın altına sokmadan 10.000 ile 20.000 lira arasında kira geliriniz olur.
2-) Traktör ihtiyacınız yok. Dolayısı ile binlerce lira para cebinizde kalacak. Bu 200 dekar yer işleyen birinin senelik 4500 lira salt traktör maliyeti olduğu düşünülünce bu para cebinizde kalır. Ünü sadece traktörü satın alma maliyetinizdir. Bakım onarım içimde değil. 80 hp sıfır bir traktör 80.000 lira. 15 yıl kullandığınızda fiyatı üçte birine düşüyor. (Burdan senelik maliyetini düşünün)
3-) Ekipman ihtiyacınız yok. Bu tutar genelde traktörün yarısı kadardır. Pulluk, kültivatör, çizel, kova, tapan, tırmık, mibzer, havalı, ara çapa, rotovatör vs. Tüm ekipmanlar içinde. Yıllık ortalama 2750 lira diyebiliriz. (Iyimser bir rakam) Bu para da cebinizde kaldı.
4-) Traktör ve ekipmanların, tekerlek yıpranması, bakım-onarım, bıçak, pim, uç, vs gibi sarf malzemeleri. Yıllık en az 1000 lira. (Traktöre 4 adet radyal lastik 7.000 lira, ordan pay biçin)
5-) Artık çiftçilik yapmadığınız için, çiftçiliğe harcadığınız tüm emeği başka bir işe aktarabilirsiniz. Imkan ve kalifiyelik durmunuza göre, farklı bir işte çalıştığınızda alacağınız parayı da bu hesaba ekleyin. Ben, farklı bir işletmede şoförlük yada çobanlık yapabileceğinizi farzederek piyasa için düşük bir ücret olabilecek 1500 lira rakamını yazıyorum. Daha iyi bir iş bulabilirseniz fiyatı arttırın. Yıllık 18.000 lira.
6-) Ücretli çalışan olduğunuz için sigorta bedelinizi de kendiniz yatırmak zorunda değilsiniz artık. Aylık 420, yıllık 5000 lira cebinizde.
----------------------------
Yıllık toplam
En az: 41.250 tl
En çok: 51.250 tl

Buyrun burdan yakın..

İşin özü maliyet analizi böyle yapılır. Emekte, iş gücü de, yatırım aracı da bir maliyettir.

Tohum, mazot ve gübreyi hesapladınız. Üzerine yukarıdaki maliyeti de eklediniz.

İşte maliyet hesaplama.

Sayın sebazios, bu hesapla ilgili bir kaç sorum olacak.

Öncelikle tarla için icar geliri yazmışsını, bu geliri kesin görmek doğru mu? Tarlayı her yıl icara verebileceğimizin garantisi var mı? Traktör ve ekipman masrafı demişsiniz, bunları elbette hesaba katmak lazım ama bu ekipmanların maliyetini hangi iş için ne kadar kullanıldıklarına göre hesaplamak gerekir sanırsam. Birde işçilik masrafı konusu var, çiftçilik yapmasak çalışsak kazanacağımız maaşı çiftçilik masrafı olarak görmek doğru mu?

Soruları şundan soruyorum, bu hesaba göre kişi çiftçilik yapmayıp tarlayı adam tutup ektirip biçtirse kendisi de bir yerde çalışsa daha karlı olur gibi gözüküyor.

Mehmet Tolga link=topic=77011.msg909991#msg909991 date=1407518308' Alıntı:
Arkadaşlar şu an yurt dışından 40 yağ ayçiçek 480 dolara ithal ediliyor. Eylül teslimatı 405 dolara bağlantı yapılıyor(yurt dışında da üretim iyiymiş) Bu malın 183 dolarda gümrük vergisi var. Kısaca harmanda 40 yağ ithal ayçiçek yaklaşık 600 dolar/ton civarı olacak. Bu da ayçiçeğin tonunun iç piyasada da yaklaşık 1200 TL olacağını göstermektedir. Bu rakamın altında yurt dışı temin dahi mümkün değilken yağ açığımız ortadayken bu rakamın altında fiyat teşebbüslerinin suni olacağını düşünüyorum
evet öngörülerin tam tamına doğru çıktı.şuan ayçiçek fiyatı 40 yağ oranı için 1200TL .ben 1300Tl olur diye umuyordum bu sene ama en azından verim iyi olacak inşallah ve yağ oranıda yüksek gelirse yine 1300leri bulacak gibi.her puan 20 artıyor diye duydum.45 yağ oranı 1300 gibi hesap çıkıyor kabaca