İLVE İLÇENİZDEKİTARIMSAL DESTEKLERDEN ZIRAAT BANKASI KESİNTİ ORANLARI %KAÇ ACABA

Ynt: İLVE İLÇENİZDEKİTARIMSAL DESTEKLERDEN ZIRAAT BANKASI KESİNTİ ORANLARI %KAÇ ACABA

Hakan TOKSOY link=topic=63569.msg715304#msg715304 date=1362768396' Alıntı:
Yaşadığımız olumsuzlukları saygı ve hukuk çerçevesinde vs. mücadele de varım.
Mücaedele etmek zorundayız.
Bakın bir taraftan bu yazıyı yazarken bir taraftan da, Bereket TV de Malik KAMBUR beyin Uzman Görüşü programını dinliyorum.
Tarımsal Mekanizasyon Destekleri program yapılıyor.
Maalesef Ankara Valiliğinin Genelgesi de Tarımsal Mekanizasyon Desteklerine aykırı.
Genelge ile, Destek verilen balya makinaları kullanılmaz hale geliyor.
Bizler uygulayıcı olarak sıkıntımızı dile getirmez isek,
Kim getirecek?
haklısın hakan bey bu gibi eksiklikler gündeme getirilip hesap sorulmazsa sonuçta kaybeden gene bizler oluruz..

Ynt: İLVE İLÇENİZDEKİTARIMSAL DESTEKLERDEN ZIRAAT BANKASI KESİNTİ ORANLARI %KAÇ ACABA

konuyu açan arkadaşa teşekkürler. bende bimer e yazacağım. dünyanın hiç bir ülkesinde bankalar bu kadar zengin değil. şu durumda en çok para kazanan vatandaşı soyan sektör bankalar. her köşeye bir şube açtılar.
bankamatik kurdular. faiz hariç 32 kalem ücret kesintisi var.

HER ŞEY PARA
Komisyonun tespitlerine göre bankaların tüketiciden aldığı faiz dışı ücretler şöyle:
*Kredi kartı yıllık aidat ücreti
*Hesap işletim ücreti
*İşlemsizlik ücreti
*Dosya masrafı
*Komisyon ücreti
*Hayat sigortası ücreti
*Sigorta bedelleri
*Katkı payı
*Ekspertiz ücreti
*İpotek tesis ücreti
*İpotek ücreti
*İlave peşin komisyon
*Havale ücretleri
*EFT ücretleri
*Döviz transfer ücretleri
*ATM’den nakit çekim masrafı
*Bakiye görüntüleme ücreti
*Mevduat araştırma ücreti
*Dekont ücreti Ekstre ücreti
*Telefon-faks-posta ücreti
*SMS-mail ücreti
*Şifre gönderim ücreti
*Menkul kıymet bakım ücreti
*Rehin-haciz kaldırma ücreti
*Nakit avans komisyonu
*Diğer şubedeki döviz tevdiat hesabından para çekme ücreti
*Asıl kart bedeli
*Harcama vaadi ihlal ücreti
*Arşivden belge çıkarma ücreti
*’Kredi kartı borcu yoktur’ yazısı alma ücreti
*Kiralık kasa ziyareti ücreti

bir kaçtanede ben ekliyeyim.

- mazot desteği kesintisi,
- gübre desteği kesintisi,
- sertifikalı tohum desteği kesintisi
- ürün desteği kesintisi,
en son olarakta
........sormada ver parası kesintisi.

Hakan TOKSOY link=topic=63569.msg714493#msg714493 date=1362646409' Alıntı:
Dilekçe taslağı hazırlamaya çalıştım.

…………… ZİRAAT BANKASI ŞUBESİNE
…………….

……………………….. Hesap nolu çiftçilik/hayvancılık yapan müşterinizim. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının (ÇKS) Çiftçi Kayıt Sistemine tabi bizlere, Bankanız aracılığıyla mazot, gübre, toprak tahlili vs. çeşitli destekleme ödemeleri yapılmaktadır.
Ancak, köyümüzde/mahallemizde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ilan edilen askı ilan cetvellerindeki rakam ile Bankanız tarafından bizlere ödenen rakam arasında farklılıklar oluşmaktadır.
Bankanız olarak kesinti miktarlarının % kaç uygulandığının, 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına dair Kanuna göre tarafıma bilgi verilmesi hususunda;
Bilgilerinizi ve gereğini arz ederim.

.… / …. /2013

Adı – Soyadı

Adres:

Telefon:

T.C. Kimlik No:

13.03.2013 tarihinde dilekçemi Ziraat Bankası Şubesine verdim.
Maalesef, İlçe Tarım ile Ziraat Bankası Şubesi arasında defalarca git gel yaptım.
İlçe Tarım, kesintinin Ziraat Bankasından kaynaklandığını söylüyor.
Ziraat Bankası, Tarım Bakanlığından gelen rakamı hesaba geçiyoruz diyor.
Bereket TV de Uzman Görüşü programı yapımcısı Malik KAMBUR bey ile Berket TV ye giderek bu konu hakkında görüşmem oldu.
Askı ilan cetvelini ve bankamatikten aldığım hesap özetini kendisine verdim.
Dilekçeme verilecek cevaba göre de;
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına ve Ziraat Bankası Genel Müdürlüğüne konuyu ileteceğim.

18 Mart 2013 Pazartesi günü;
Ankara Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne giderek,
İl Müdür Yardımcısına,
Ziraat Bankasının desteklemelerdeki kesintisini ilettim.
Kesintinin yüksek olmasına çok şaşırdı.
Dilekçe ile İlçe Tarıma veya İl Tarıma başvuru yapmamı söyledi.

Hakan TOKSOY link=topic=63569.msg721833#msg721833 date=1363814164' Alıntı:
18 Mart 2013 Pazartesi günü;
Ankara Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne giderek,
İl Müdür Yardımcısına,
Ziraat Bankasının desteklemelerdeki kesintisini ilettim.
Kesintinin yüksek olmasına çok şaşırdı.
Dilekçe ile İlçe Tarıma veya İl Tarıma başvuru yapmamı söyledi.
banka dilekçeye cevap vermedi galiba,
konuyu takip ve merak ediyorum.
tşkkrlr...

bereket. link=topic=63569.msg721840#msg721840 date=1363814645' Alıntı:
banka dilekçeye cevap vermedi galiba,
konuyu takip ve merak ediyorum.
tşkkrlr...

Bankaya dilekçemi, 13.03.2013 günü vermiştim.
3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına dair Kanuna göre;
30 günlük süre içerisinde cevap vermek zorundalar.
Beklemekten başka yapacak bir şey yok.

Ziraat Bankası Şubesine vermiş olduğum dilekçeye cevap henüz gelmedi.
Ziraat Bankası Genel Müdürlüğüne de aşağıdaki mailimi attım.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının (ÇKS) Çiftçi Kayıt Sistemine tabi çiftçilere, Bankanız aracılığıyla mazot, gübre, toprak tahlili vs. çeşitli destekleme ödemeleri yapılmaktadır.
Ancak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ilan edilen askı ilan cetvellerindeki rakam ile Bankanız tarafından ödenen rakam arasında farklılıklar oluşmaktadır.
Bankanız olarak kesinti miktarlarının % kaç uygulandığının ve dayanağının, Bilgi Edinme Kanununa göre tarafıma ivedilikle bilgi verilmesi hususunda;
Bilgilerinizi ve gereğini arz ederim.

Ziraat Bankası Şubesinden gelecek cevap ile,
Ziraat Bankası Genel Müdürlüğünden gelecek cevabı karşılaştıracağım.

(tpazarlama@ziraatbank.com.tr) adresine de bir e posta gönder ben 2010 yılında bir şikayetimi bildirmiştim bana cevap vermeye çalışmışlardı.

Ziraat Bankası Genel Müdürlüğüne;
Atmış olduğum mailin akibetini telefon ile araştırma imkanım oldu.
Telefon ile aldığım cevap;
Kesintinin Gelir Vergisi Kanunu gereği olduğu söylendi.
Ziraat Bankası Gelir Vergisi keserek;
Maliye Bakanlığına aktarıyormuş.

Ben de biraz araştırdım ama işlerin yoğunluğundan buraya yazmak mümkün olmadı.Ben Hakan Bey kadar hangi kanun ne gerekle kestiğini öğrenemedim ama emekli bir Ziraat Bankası Şube Müdürü kesintinin yasal dayanağının bulunduğunu,maalesef devlet izin verdiği sürece yapacak birşey olmadığını söyledi.

Ziraat Bankası Genel Müdürlüğünün cevabi maili.

Sayın HAKAN TOKSOY,

İlgi: 22.03.2013 ve 5555_BYS13021068 sayılı bildiriminiz.

İlgide belirtilen isteğiniz ile ilgili olarak yapılan değerlendirme sonucunda,

Bilindiği üzere, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun “Vergi Tevkifatı” başlığını taşıyan 94. Maddesinde ; kamu idare ve müesseseleri, iktisadi kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadi işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazançlarını bilanço veya zirai işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar .” hükmü yer almaktadır.

Bankamızın Sorumluluğu, yaptığı ödemelerden bu tevkifat oranlarını belirleyen 93/5148 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’nın eki Kararda belirtilen oranlarda vergi tevkifatı yapmaktır.

Bu itibarla, Muhtelif Bakanlar Kurulu Kararları ve Bunlara ilişkin olarak yayımlanan uygulama Tebliğleri Kapsamında Bankamız aracılığı ile gerçek kişilere yapılan tarımsal destekleme ödemelerinden 193 sayılı gelir vergisi Kanunu 53. ve 94/11 maddelerinde yer alan hükümlere istinaden muhtelif oranlarda (%2 veya %4) oranlarında gelir vergisi kesintisi yapılarak yasal süresi içerisinde çiftçi/üreticiler adına ilgili vergi dairelerine ilgili Şubelerimizce ödenmektedir.

Konuyu bilgilerinize sunar, esenlikler dileriz.

Saygılarımızla
T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş.

Ziraat Bankasının cevabına göre;
Devlet;
Bir taraftan çiftçiye destek verecek,
Bir tafaftan da verdiğinin bir kısmını, gelir vergisi diye alacak.
Ondan sonra çıkıp;
Bağıra bağıra şu kadar karşılıksız destek verdik,
Bu kadar karşılıksız destek verdik.
Mazot alırsın vergisini ödersin, Buğday satarsın stopajı bilmem nesi kesintisi.
Bunun adı türübünlere oynamaktan başka bir şey değil.

http://www.sutbirlik.com/mevzuat/gelir-vergisi.html

http://www.konyavdb.gov.tr/userfiles/extra/gelir%20%F6zelge%20pdfleri/2009-973%20GVK.pdf

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar çiftçiden alınan vergilerin yapılan destekten fazla olduğunu belirtti. Çiftçinin sadece motorine ödediği verginin bir yılda aldığı desteğe yakın olduğunu söyledi. Bayraktar, çiftçilere karşılıksız verildiği belirtilen desteklerden de yüzde 4 stopaj kesintisi yapıldığını açıkladı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar hiçbir tarımsal girdide çiftçilere özel oran uygulanmadığını, bu durumun tarımsal verimliliği düşürdüğünü belirterek gelirinden fazla vergi ödeyen çiftçilerin olduğunu söyledi.

Destekten yüzde 4 kesiliyor

Bayraktar yaptığı açıklamada küçük işletme sahibi bir çiftçinin ürününü satarken yüzde 1 ile 4 arasında değişen oranlarda stopaj vergisi (gelir vergisi) verdiğini söyledi. Belirli bir işletme büyüklüğünün üzerindeki işletmeye sahip çiftçinin ise artan oranlı, gerçek usulde gelir vergisine (yüzde 15, yüzde 20, yüzde 27 ve yüzde 35) tabii olduğunu belirten Bayraktar, çiftçilere karşılıksız verildiği belirtilen tarımsal desteklerden de yüzde 4 stopaj kesintisi yapıldığının altını çizdi.

Aldığı desteği motorine veriyor

Çiftçinin tarımsal üretimde temel girdi olarak kullandığı elektrik, gübre, mazot, ilaç ve makine ekipmanı vergisini tüketici seviyesinde ödediğine dikkat çeken Bayraktar, “Motorine yüzde 30 Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), yüzde 18 Katma Değer Vergisi (KDV) veriyor. Ülkemizde tüketilen motorinin dörtte birini (3,5 milyar litre) kullanıyor ve sadece bu üründe bütçeden bir yılda aldığı toplam desteğe yakın, 6,5 milyar lira vergi ödüyor. Gübre ve elektrikte de yüzde 18 vergi veriyor. Bütün tarımsal girdilerde çiftçi için hiçbir özel oran uygulanmıyor” şeklinde konuştu.

Tarımda verimliliği düşürüyor

Türk çiftçisinin, mali açıdan kendini çevirmekte zorlandığı için özel bankalardan yüksek faizli kredi kullandığını, bunun yanı sıra yüksek vergiler uygulanan gübre, mazot, elektrik gibi girdileri yeterince kullanamadığını belirten Bayraktar, bunun da tarımda verimliliği çok olumsuz bir şekilde etkileyerek, hem çiftçiye hem de ülkeye büyük zarar verdiğine dikkat çekti.

Vergi peşin veriliyor

Çiftçinin aldığı destekten çok daha fazlasını verdiğini, vergisini vermeyen bir sosyal kesim olmadıklarını bildiren Bayraktar, “Gelirinden fazla vergi veren çiftçi var. Zarar etse bile çiftçi vergisini ödüyor. Zaten malını satarken vergisi peşin kesildiği için karına zararına bakılmıyor. Vergiyi peşin veriyor” dedi.

Sizlere avrupadaki vergi sisteminden bahsedeyim..
Butun ciftciler,ciftlikler, birer tarim sirketi olarak kabul ediliyor..Girdiler icin odenen kdv, satilan urun icin alinan kdv den cikarilip hesaplama yapiliyor..
Aslinda oldukca basit bir sistem..
Aldiginizdan daha fazla kdv odemisseniz vergi dairesi aradaki farki size oduyor..Siz daha fazla almissaniz siz oduyorsunuz..
Kar etmisseniz gelir vergisi oduyorsunuz,zarar etmisseniz vergi mergi haliyle yok..

http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1079&uid=HwgnWdbjSui087su&type=bkk

GELİR VERGİSİ KANUNUNUN 94 ÜNCÜ MADDESİNE İLİŞKİN

11. Çiftçilerden satın alınan ziraî mahsuller ve hizmetler için yapılan ödemelerden;

a) Hayvanlar ve bunların mahsulleri ile kara ve su avcılığı mahsulleri için,

i) Ticaret borsalarında tescil ettirilerek satın alınanlar için % 1,

ii) (i) alt bendi dışında kalanlar için % 2,

b) Diğer ziraî mahsuller için,

i) Ticaret borsalarında tescil ettirilerek satın alınan zirai mahsuller için % 2,

ii) (i) alt bendi dışında kalanlar için % 4,

c) Ziraî faaliyet kapsamında ifa edilen hizmetler için,

i) Orman idaresine veya orman idaresine karşı taahhütte bulunan kurumlara yapılan ormanların ağaçlandırılması, bakımı, kesimi, ürünlerin toplanması, taşınması ve benzeri hizmetler için % 2,

ii) Diğer hizmetler için % 4,

d) Çiftçilere yapılan doğrudan gelir desteği ve alternatif ürün ödemeleri için % 0,

94-11-d bendi net bir ifadeyle % 0 olarak belirtiyor.
Yorum sizlerin.

Neredeyse bankalar aracılığıyla aldığımız bütün desteklerden kesintiler yapılıyor bu yıl %50 ekipman hibesi ödemelerinden %4 oranında kesinti yapıldı.
Osman Musaogullari link=topic=63569.msg732632#msg732632 date=1366054781' Alıntı:
Sizlere avrupadaki vergi sisteminden bahsedeyim..
Butun ciftciler,ciftlikler, birer tarim sirketi olarak kabul ediliyor..Girdiler icin odenen kdv, satilan urun icin alinan kdv den cikarilip hesaplama yapiliyor..
Aslinda oldukca basit bir sistem..
Aldiginizdan daha fazla kdv odemisseniz vergi dairesi aradaki farki size oduyor..Siz daha fazla almissaniz siz oduyorsunuz..
Kar etmisseniz gelir vergisi oduyorsunuz,zarar etmisseniz vergi mergi haliyle yok..
Abi burada tam anlamadığım tarım ve hayvancılıkla uğraşıyorum hayvancılık işletmem çiflik olarak görünüyor verdiğim sütten %8 KDV alıyorum bunuda muhasebeden harcamalarımı fatura ediyorum yapılan harcamaların vergi oranları gelen %8 kdv den fazlaysa KDV bende kalıyor ama azsa KDV yi maliyye yatırmak zorundayım ama! tarımla alakalı ürün satışlarının hiç birinden KDV iadesi almıyorum oradi çifçiler sattıkları mallardan kdv iadesimi alıyorlar?