İnce teker avantajmı dezavantajmı ?

Bu lastikler özel işler için ancak aynı traktörde balon lastik ile normal lastik takılsa normal olanında patinajın daha az olacağı kanaatindeyim.Basınçtan dolayı.Üçüncü sıra çizel ayağından ziyade iki sıra yapılıp daha geniş olsa daha iyi olabilir.Ekipman ne kadar geride olursa güç isteğide o kadar artar.

Bilimsel olarak ele almak gerekirse;lastik genişligi arttıkça (basınç düşürmekte buna dahil) daha çok tutunma olur ve patinaj biraz daha azalır.
Yalnız videoda ki lastikler ağır toprak işlemesinden ziyade hububata ilaç+gübre atmak ve sebzecilik tarımı içindir.

ince tekerlek varsa bana göre şöyle kullanılmalı. ki ben öyle kullanıyorum.

çift sürüleceği dönem kalın tekerlerle kullanıyorum. pamuklarım çıktığı zaman ara işlemesi ve ilaçlama için ince tekerleği koyuyorum. yani ilaç vb için süper tavsiye ederim

Sıra arasına girilmesi gereken veya ilaç gübre işi yoksa ince teker kesinlikle israf ben 2 tip lastiğide kullandım aynı modellerde ince teker çekişide komforuda düşürüyor bide ekimde falan ince teker çok gömülüyo traktörün izi kapanmayabiliyor..

Bilimsel olarak ele almak gerekirse;lastik genişligi arttıkça (basınç düşürmekte buna dahil) daha çok tutunma olur ve patinaj biraz daha azalır.
Yalnız videoda ki lastikler ağır toprak işlemesinden ziyade hububata ilaç+gübre atmak ve sebzecilik tarımı içindir.
Basınçtan kastım lastik hava basıncı değil traktörün yere uyguladığı basınçtı.Şöyle örnek vereyim iki tane td 90 birinde balon teker diğerinde normal teker olsun bunlar çekişmede normal teker balon tekeri çeker.Nedeni ise dar olan teker kapladığı alandan dolayı traktör yere daha fazla ağırlık bindirdiği için çekişide artacaktır.Zaten çekişmelerde genelde ağır olan alıyor.Normal tekerden kastım videodaki tekerler değil.

Basınçtan kastım lastik hava basıncı değil traktörün yere uyguladığı basınçtı.Şöyle örnek vereyim iki tane td 90 birinde balon teker diğerinde normal teker olsun bunlar çekişmede normal teker balon tekeri çeker.Nedeni ise dar olan teker kapladığı alandan dolayı traktör yere daha fazla ağırlık bindirdiği için çekişide artacaktır.Zaten çekişmelerde genelde ağır olan alıyor.Normal tekerden kastım videodaki tekerler değil.

Lastik tabanı ne kadar geniş olursa yerle arasındaki sürtünme kuvveti büyüyeceğinden çekiş artar.
Zaten bu konu ile ilgili vardı bir video 2 tane 70 hp aynı model tümosan biri ince diğeri kalın lastik.kalın olan çekiyodu.

Lastik tabanı ne kadar geniş olursa yerle arasındaki sürtünme kuvveti büyüyeceğinden çekiş artar.
Zaten bu konu ile ilgili vardı bir video 2 tane 70 hp aynı model tümosan biri ince diğeri kalın lastik.kalın olan çekiyodu.
O durumun farkındayım ama şöyle bir durumda var aynı teker ebatına sahip iki traktör birisi 4 ton diğeri 5 ton hangisi yere daha iyi tutunur?Bizim eski 70-56 vardı haloğlunun başak vardı ikiside 70hp aynı pulluk ama başağın patinajı bariz azdı.Tabi başka sebepleride vardır ancak bence en büyük sebeb lastik farkıydı.Bu konuda ertaç şahinin lastik basınç ayarı ile ilgili konuyada bu konu ile ilgili bir deneme yapılabilir diye yazdım.Yukarıda söylediğiniz çekişme sert zeminde ise bi şey diyemem ancak lastik dişlerinin arası toprakla dolan bir çekişmede dar olan daha avantajlı olur kanaatindeyim.

O durumun farkındayım ama şöyle bir durumda var aynı teker ebatına sahip iki traktör birisi 4 ton diğeri 5 ton hangisi yere daha iyi tutunur?Bizim eski 70-56 vardı haloğlunun başak vardı ikiside 70hp aynı pulluk ama başağın patinajı bariz azdı.Tabi başka sebepleride vardır ancak bence en büyük sebeb lastik farkıydı.Bu konuda ertaç şahinin lastik basınç ayarı ile ilgili konuyada bu konu ile ilgili bir deneme yapılabilir diye yazdım.Yukarıda söylediğiniz çekişme sert zeminde ise bi şey diyemem ancak lastik dişlerinin arası toprakla dolan bir çekişmede dar olan daha avantajlı olur kanaatindeyim.
Ben arazide aynı model traktörün hem balon hem ince telerlekli olarak kullandım ince teker her türlü zeminde daha çabuk patiye düşüyor. Hatta öyşe bir hal alıyorki ince telerlekliyken traktörde bayılma sıfor zorlanınca anında patinaja veriyor ama abartılı patinaj traktörün gücünü kullanamıyorsun. Balon tekerde biraz zorlanıyor bayılıyor ama daha iyi iş yapıyor patinaj çok nadir yapıyor bence ilaç gübre dışında ince lastik kullanmaya gerek yok..

Öncelikle bu konuyu farklı açılardan ele almak daha doğru.videoda ki ince tekerler ilaçlama ve ara işlerde kullanılan lastiklerdir.sahibinin arada bu işi çıkmıştır bu lastiklerle bu iş yapmak zorunda kalmıştır.o ayrı.bu lastikler sürüm lastiği değildir.gelelim avantaj konusuna.lastikleri dar ve balon lastik sınıfında değerlendirirsek bu tutunma payıyla ilgili bir olay.daha geniş daha çok tutunur ve bi okadar da kuvvet ister.ancak artık çiftçeker traktor oranı arttığı için dar lastiklerin avantajı daha çoktur.örneğin ben dar lastikli jx100 le trakya şartlarında istediğim işi yapabiliyorum.çiftçeker olduğu için daha iyi tutnuyor ve dar lastik avantajıyla traktörü yormuyor.bunun yanında patinaj ve tutunamama gibi sorunlar yaşamıyorum ama balon lastik olsaydı,genişlik artacağı için motor şanzıman ve aktarma organlarını daha çok yormuş olurdu.nekadar genişlik okadar kuvvet ihtiyacı.bu yuzden balon lastiğin minimal de olsa yakıt farkı olur