İneğim hasta ne olmuş olabilir ?

23.04.2014
2,767
1
2,150
edirne

Arkadaşlar ineğim doğumdan 3-4gun önce istahsizlandi 10gun oldu yemiyor günlük bir kilo ot 1kiloda kırma yiyiyor mide dönmesinden supelendik baytar yok diyor ketoz diyor son 3gundur 2ser tane serum veriyoruz düzelme yok bir kaç gün daha yemesse gidecek Sizce ne olmuş olabilir ne yapmalıyım

Ketozis hayvanın kuru dönemde bağladığı yağı, doğumdan sonra süt üretmek için yeterli enerjiyi alamadığı zaman, yakarak enerji, su ve keton maddeye dönüştürmesi, bu madde karaciğerde depolanamayacak hale geldiğinde kandaki miktarının artması sonucu ortaya çıkar. Mantığa bakıldığında doğumdan önce olmaması gerekir ama veteriner hekim daha iyi bilir. Hayvanın yaşı, Süt verimi, kuru dönem beslemesi, vücut kondisyon unu bilirsek tahmin daha kolay olur. Fakat hekim arkadaş hayvanın başında teşhis koyuyor, biz burdan senin söylediklerinle tahmin yürütüyoruz mantıklı olan hekimi dinlemen. Mikrobiyal bir hastalık olmasın( meme, ciğer..)?

Ketozis hayvanın kuru dönemde bağladığı yağı, doğumdan sonra süt üretmek için yeterli enerjiyi alamadığı zaman, yakarak enerji, su ve keton maddeye dönüştürmesi, bu madde karaciğerde depolanamayacak hale geldiğinde kandaki miktarının artması sonucu ortaya çıkar. Mantığa bakıldığında doğumdan önce olmaması gerekir ama veteriner hekim daha iyi bilir. Hayvanın yaşı, Süt verimi, kuru dönem beslemesi, vücut kondisyon unu bilirsek tahmin daha kolay olur. Fakat hekim arkadaş hayvanın başında teşhis koyuyor, biz burdan senin söylediklerinle tahmin yürütüyoruz mantıklı olan hekimi dinlemen. Mikrobiyal bir hastalık olmasın( meme, ciğer..)?
İnegim düve ilkine buzagladi fogumdan 3-4gun önce yeme içmeyi kestiği için sütü 10litreyi geçmedi kuru dönemde fazla beslenmiş olabilir amA kullandıgimiz onca ilaca rağmen düzelmiyor bir türlü

Hayvan, üşütmüşte olabilir.
Doğumdan sonra hayvanın sırtı kilimle kapatılır.
Hayvana ılık su verilebilir.
Hayvanda mıknatıs var mı?
Bazen de ip, poşet v.s. yiyip ön işkembe tıkalı olabiliyor.
Rahim iltihabı olabilir.
Doğumdan bir hafta sonra ilaçlama yapılır.
Üşüme olsa o kadar ilacla yer herhalde mide işkembe ile alakalı olabilir dün ekmek mayası icirdim ayçiçeği yağı icirdim midesi şişti hemen
Rahimden kaynaklı olabilir ? Veteriner hekim çok deneyimli biri ben mide dönmesinden subheleniyorum ama veteriner her gün geliyor Dinliyor yok diyor

Kuru dönemde nasıl yemleme yaptin kilo aldimi hayvan bu sorular önemli ketozis için
Meme hastalığı olabilirmi onuda iyi kontrol etmek gerek
Kötüye giderse hic üzülme kestir
Kuru dönemde fazla beslenmiş olabilir amA 10gundur tedavi uyguluyoruz ketoz olsa düzelir di her hâlde meme hastalığı yok serum etkisiyle bir gun birşeyler yiyiyor sonra midesi şişiyor 10gun içinde gelen 3, veteriner ilki ketoz dedi ikinci mide dönmesi dedi şimdi gelen deneyimli biri mide dönmesi ameliyatı yapan biri oda mide dönmesi yok diyor ketoz diyor

Deneyimli arkadaşlar tahmin yürürsün diye yazıyorum ne olmuş olabilir hayvana bu gelen 3.baytar birincisi ketoz dedi ikincisi mide dönmesi olabilir dedi üçüncüsü deneyimli bir veteriner mide dönmesi ameliyatı yapabilen mide dönmesi yok dedi ketoz olsa 10gunluk tedavi de düzelir diye tamin ediyorum

Kuru dönemde nasıl yemleme yaptin kilo aldimi hayvan bu sorular önemli ketozis için
Meme hastalığı olabilirmi onuda iyi kontrol etmek gerek
Kötüye giderse hic üzülme kestir
Bana kalsa hemen kestirecemde babam inatla iyileştirme ye calisiyor veteriner de elden Çıkar demedi Hergun serum takıyoruz bir düzelme yok kötüye gidiyor sorun Bence ketoz değil ama ne olabilir fikir yurutelim diye yazıyorum

aile işletmesinde-süt çiftliklerinde en az iki bölme olmalı. biri sağılanlar için. biri sağılmayanlar için. sağılmayan hayvanlara verilen rasyon sağılan ineklere verilen rasyondan farklı olur. lütfen öğrenin. yazık 1 inek 20-25 bin lira. buzağılamadan 2 ay önce ineklere, düvelere verilen rasyonları-yemleri öğrenin derim.
geçmiş olsun...
bu vaka muhtemelen karaciğer yağlanması-klinik ketoz.
bu durumu yaşayan hayvanların;
süt verimi az...
süt felci, yavru zarlarının atılmaması, metrit, mide dönmesi, yaşarlar
gebe kalmama, dölveriminde sıkıntı,
aşırı zayıflama görülür...
sonuç verimsiz, kazançsız hayvancılık...

kuruya çıkarılan inekler ne aşırı zayıf, ne ve aşırı yağlı(şişman) olmamalı.
ineklerin kondüsyonu inekler kuruya çıkarılmadan önceki 1-2 ayda ayarlanmalı...
aşırı zayıf ineklere mısır silajı, arpa-mısır takviyesi yapılmalı...
şişman, yağlı inekler kuru ot-saman verilerek zayıflatılmalı...
ineklerin 1 kondüsyon puanı zayıflatılması ya da şişmanlaması için,
ineklerin 45-50 kg ağırlık kazanması ya da ağırlık kaybetmesi gerekir...
bunun içinde 1-2 aylık bir diye gerekir...
buzağılamaya 1 hafta kaldı zaman, ineğin kondisyonunu bakarak ineğin muhtemel bir sıkıntı yaşayıp yaşamayacağı anlaşılabilir...

bilgi amaçlı verildi...
sorumluluk kullananda...

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Üşüme olsa o kadar ilacla yer herhalde mide işkembe ile alakalı olabilir dün ekmek mayası icirdim ayçiçeği yağı icirdim midesi şişti hemen
Rahimden kaynaklı olabilir ? Veteriner hekim çok deneyimli biri ben mide dönmesinden subheleniyorum ama veteriner her gün geliyor Dinliyor yok diyor
Karaciğer yağlanması olup inek aşırı zayıflamaya başlar.
Benzer vaka başımıza geldi.
İneği toprak olan bahçeye salma bırakıp , 25 kg paketi olan sindirim düzenleyici toz katkıdan sabah-akşam birer çay bardağı toz kullanıp 6 ay devam ettik ama hayvanda, rahimde hava problemi olduğundan inek boş kaldı, kasaba verdik gitti.