Montofon ineğimiz ikiz doğurdu

S.a abilerim 3. doğumunu yapan montofon ineğimiz dişi erkek ikiz buzağıladı, babamla konuştum ikisi de sağlıklı emiyorlar dedi, erkek dana bir 10 15 gün daha geç doğuyor ya bir problem filan olmaz inşallah bilgilendirecek veteriner arkadaş var mıdır bu konuda daha önce başımıza böyle bir şey gelmedi 5-6 sene önce komşunun doğmuştu biri dananın birisi ölü doğmuştu.

Bereketli olsun benimde onceki gun oldu hostein inek simental tohum biri erkek biri disi biri aksam ustu dogdu biri gece dogmus hic beklemiyordum anlamadimda sonunu atarken digerinin ilki geldi ama yoktur diye umursamadim gece bir buzagi daha yapmis
Daha oncede oldu ikiside disi yillarca ineklik yaptılar bana
Ama biri erkek biri disi olunca ureme organlari eksik oluyor damizlik olmaz diye biliyorum bende
Bizim komsuda ucuz var ucude disi inek oldular

• Beğen
Tepkiler: YİGİDO
Bereketli olsun benimde onceki gun oldu hostein inek simental tohum biri erkek biri disi biri aksam ustu dogdu biri gece dogmus hic beklemiyordum anlamadimda sonunu atarken digerinin ilki geldi ama yoktur diye umursamadim gece bir buzagi daha yapmis
Daha oncede oldu ikiside disi yillarca ineklik yaptılar bana
Ama biri erkek biri disi olunca ureme organlari eksik oluyor damizlik olmaz diye biliyorum bende
Bizim komsuda ucuz var ucude disi inek oldular

Çok sağolasın ismail abi bizimkisi doğal tohumlamadan oldu, ikiz duyuyorduk da bu cinsiyet baskılama işi biraz garip geldi abi.

Hocam o konuda babam dürüst tüccardır satmayız, etlik olarak eve filan keseriz
Allah razı olsun.Durust satıcı ve alıcılardan [emoji4] Güzel bir düve idi. Şu an inek olsa 8 ederdi muhtemelen. 2 ye almıştık 1 yaşında iken 1,5 yil bekledi veteriner rahim mi yok dedi yoksa yumurtalık mi yok dedi öyle birşey sonrası kurbanlık oldu

• Beğen
Tepkiler: YİGİDO
Büyükbaşda ikizlik irsi mi yoksa tohumlamadan mi kaynaklı. Çevremde ikiz buzagiya hiç rastlamadım. Bizimde hiç olmadı yaklaşık 20 yıldır uğraşıyoruz bu işle.

Biz ecdadtan beridir küçükbaş - büyükbaş uğraşıyoruz koyunun üçüz kuzuladığını şahit oldum, ama inekte öyle birşey köyde komşuda oldu buzağının eşi ölü doğmuştu, ırsi olduğunu zannetmiyorum hocam ırsi olsa anası da ahırda bağlı aynı boğaya onu da tohumladık olsa o da ikiz olurdu herhalde, yani ırsilik meselesi bizim inekde geçerli değildir. Suni tohumlamalarda olabilir mi olabilir

Bizim iki inek ikiz yaptı. Biri on sene kadar önceydi. İnek doğumdan sonra acemi veteriner yüzünden öldü. iki erkek buzağı yaşadı. Yirmi ay öce yine bir ineğimiz ikiz diş doğum yaptı. Birisini ablama vermiştik gebe değildi galiba ama birisi üç dört aylık gebe. Bizim bölgede ikiz doğumlar biraz daha yoğun görülüyor. Ama ırsilik olayı var gibi görünüyor. Genele aynı insanların hayvanlarında görünüyor.

Bizim iki inek ikiz yaptı. Biri on sene kadar önceydi. İnek doğumdan sonra acemi veteriner yüzünden öldü. iki erkek buzağı yaşadı. Yirmi ay öce yine bir ineğimiz ikiz diş doğum yaptı. Birisini ablama vermiştik gebe değildi galiba ama birisi üç dört aylık gebe. Bizim bölgede ikiz doğumlar biraz daha yoğun görülüyor. Ama ırsilik olayı var gibi görünüyor. Genele aynı insanların hayvanlarında görünüyor.

İnekler evden olma mallar da boğayı dışarıdan almıştık hocam, bizimkisi ilk kez oldu şaşkınız

76f1da6e34266fa5f2084f838e0ecd50.jpg
cf5989388801b2fb6fdcdb132aa694d0.jpg
254d2aa5e845b16ed8fa5bcb0361a561.jpg

İkizler bayağı sağlıklılar yalnız dişi olan besili bi yaban tavşanından biraz daha büyük, erkek normal dana gibi, beslenmede dişi çok uyanık erkek saf birşey, yeni doğan danayı da gece 1 de gardaşımla güç bela doğurttuk ham düveydi ineğin suluğu patlamıştı baktık dana gelmiyor mecburen ineği yatırıp kendimiz doğurttuk şükür o da sağlıklı.

• Beğen
Tepkiler: filizma