Inekler kizginliga gelmiyor

Iki tane inegim 6 ay once dogum yapti üç aydir kizginliga gelmiyor
Arpa-bugday kirmasini kepegi ve fabrika yemini karistirip veriyoruz veterinerden kizginlik ignesi aldim yaptim 50 cc ade min yaptim hala kizmiyorlar ne yapmaliyiz

Iki tane inegim 6 ay once dogum yapti üç aydir kizginliga gelmiyor
Arpa-bugday kirmasini kepegi ve fabrika yemini karistirip veriyoruz veterinerden kizginlik ignesi aldim yaptim 50 cc ade min yaptim hala kizmiyorlar ne yapmaliyiz
rahimde iltihap gibi bir sağlık sorunu yok sanırım.
rasyonu buraya yazdığınıza göre yemlemede bir eksiklik şüpheniz var.
kuru ot olarak ne veriyorsunuz arpa samanı yonca bunlardanda verseniz iyi olur. yonca yiyen hayvanlar biraz daha erken kızgınlık gösterir.
beslenmede eksiklik var ise rasyonu iyileştirince bir ay daha bekletebilirler.
birde hayvanlar bir gıda eksikliği yaşadığında soğuktanda etkilenmeye başlarlar.

Rahimde iltihap falan hicbir sorun yok ot olarak arpa yulaf fig karisimi ot yiyorlar zaten 7-8ay meradalar ic parazit hapi yutturdum kirmizi yalama tasi aldim kaya tuzu aldim hala bisey yok tarim krediden aldigimiz 14 proteinli yem kullaniyoruz

14 protein yem sut yemi degilki besi yemi, bunu birde arpa ve bugdayla karistirinca protein 12 lere falan dusmustur. Yonca da yok, kaba yemin protein oranida dusuk. Ayrica besi yeminin vitamin mineral karisimi ile sut yemininki farklidir. Galiba silajda kullanmiyorsunuz. Tahminim rasyonda hem protein hem enerji dusuk, duzgun bir rasyonla kizginliga geliceguni dusunuyorum. Sut yemini en az 19 protein secin verdiginiz kepek yerine yemi arttirin. Kaba yeminde duzelmesi gerek en azindan 2-3 kg yonca girin ve misir silajida eklerseniz hayvan toparlar gibi geliyor

• Beğen
Tepkiler: Akbayrak-51

14 protein yem sut yemi degilki besi yemi, bunu birde arpa ve bugdayla karistirinca protein 12 lere falan dusmustur. Yonca da yok, kaba yemin protein oranida dusuk. Ayrica besi yeminin vitamin mineral karisimi ile sut yemininki farklidir. Galiba silajda kullanmiyorsunuz. Tahminim rasyonda hem protein hem enerji dusuk, duzgun bir rasyonla kizginliga geliceguni dusunuyorum. Sut yemini en az 19 protein secin verdiginiz kepek yerine yemi arttirin. Kaba yeminde duzelmesi gerek en azindan 2-3 kg yonca girin ve misir silajida eklerseniz hayvan toparlar gibi geliyor
hocam yonca az verdiğimiz her yıl kızgınlık sorunu yaşadık.
ineğin sağmal dönemi meradan yeşil bulup beslendiğinde kuru yonca takviyesi yoksa kızgınlık çok geçe kalıyordu.
babam bu durum oluştuğunda bu senede inekleri güğüme döktük derdi.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
ustam veteriner getirme şansın yokmu bu şekilde çözüm bulmak çok zor beslenme diğerlerinde bu yıl sorun olmadı seneye buzağılar kedi yavrusu gibi ufak ve cansız doğabilir. ineklerin foto varmı ırk olarak nedir şöyle keyifleri yerindemi hani bi keyifsiz hayvana ademin vurup gebeleştirmek doğru olmaz

5 inek simental 1 tane holstain var kizginliga gelmeyenin biri holstain biri simental bizim koyde slaj bulunmaz yoncada 1 kiside 5 donum bir yer var senede 3 kere anca bicebiliyor onlarin ikiside yagisa denk geliyor islsniyor balyaci zaten yok zor sartlar altinda ugrasiyoruz veteriber 30 km uzakta var ama ineklerde hic akinti istahsizlik falan yok keyifleri gayet yerinde

• Beğen
Tepkiler: babasultan40
e178cce840997ad1c86f8def8079d41e.jpg
62d91c49f0c59dc6c77b3f2a8e91e73d.jpg
4cc951309c8d56cf7a175977d41be6d0.jpg

Buzagilar inekler bunlar bu kadar fotograf var bu sekilde merada otluyorlar

e178cce840997ad1c86f8def8079d41e.jpg
62d91c49f0c59dc6c77b3f2a8e91e73d.jpg
4cc951309c8d56cf7a175977d41be6d0.jpg

Buzagilar inekler bunlar bu kadar fotograf var bu sekilde merada otluyorlar
usta sen protein durumuyla ilgili önerileri yabana atma ineklerin konu komşunun yerli hayvanlarından daha fazla süte yükleniyordur buzağılar çok diri görünüyor bölgenize gayet iyi buzağılar ama ineklere sütyemi ver protein alsınlar hala yeşil meraya çıkıyolarsa biraz daha kuru ot olarak verebildiklerini o iki ineğe fazlalaştır süt verimi yüksek hayvanlar yemde eksiklik oldumu bunu yapar beşi yapmaz biri yapar inekler olması gerekenden eksiği var gibi duruyor bu hayvanlar yerli ırklar gibi değiller verimden fazla kesmez kendi bedeninden fedakarlık eder bi abimiz yazmıştı kalsiyum eksikliğini kendi kemiklerinden telafi edeni var.
besleme sorunları bir yılda hemen sorun olmaz o yorgunluk hayvanın üçüncü buzağıda damızlıktan düşmesine neden olabilir ev azından iki inek için protein değeri yüksek tecrübeli abilerin dediği yemi al

• Beğen
Tepkiler: babasultan40
usta sen protein durumuyla ilgili önerileri yabana atma ineklerin konu komşunun yerli hayvanlarından daha fazla süte yükleniyordur buzağılar çok diri görünüyor bölgenize gayet iyi buzağılar ama ineklere sütyemi ver protein alsınlar hala yeşil meraya çıkıyolarsa biraz daha kuru ot olarak verebildiklerini o iki ineğe fazlalaştır süt verimi yüksek hayvanlar yemde eksiklik oldumu bunu yapar beşi yapmaz biri yapar inekler olması gerekenden eksiği var gibi duruyor bu hayvanlar yerli ırklar gibi değiller verimden fazla kesmez kendi bedeninden fedakarlık eder bi abimiz yazmıştı kalsiyum eksikliğini kendi kemiklerinden telafi edeni var.
besleme sorunları bir yılda hemen sorun olmaz o yorgunluk hayvanın üçüncü buzağıda damızlıktan düşmesine neden olabilir ev azından iki inek için protein değeri yüksek tecrübeli abilerin dediği yemi al
Heh yazacaksaniz soyle yazin tesekkur ediyorum Ilhan Mkp bey size
yok silaj olmazsa boyle olur yok bugdaygil baklagil yemi verilmezse sonuc bu olur diyolar sanki dalga gecer gibi asagilar gibi yok kardesim silajim yoncam yok bende isterim inegime silaj yonca vermeyi ama yok ne yapalim bizde boyle idare ediyoruz

Heh yazacaksaniz soyle yazin tesekkur ediyorum Ilhan Mkp bey size
yok silaj olmazsa boyle olur yok bugdaygil baklagil yemi verilmezse sonuc bu olur diyolar sanki dalga gecer gibi asagilar gibi yok kardesim silajim yoncam yok bende isterim inegime silaj yonca vermeyi ama yok ne yapalim bizde boyle idare ediyoruz

5 kg kepek içine bir su bardağı tuz ,ıslatılarak karıştırılır, hayvana yedirilir, bir denemekte fayda var.
https://www.ciftciyik.com/Kizginlik-Arttirici-Ogursek-Tozu-Libido-Powder-1-kg,PR-5175.html
libido-icerik-640x399_min.jpg

Hayvanda kalsiyum ve iz mineral eksikliği var sanırım.
Veteriner muayenesine ihtiyaç var.Kolay gelsin.

• Beğen
Tepkiler: Orhan yozgat