İneklerde süt verimi

Mrb arkadaşlar ben 9×1 Balık Kılçığı sağimhane odası yaptım 1 yıldır verim alamadım ineklerim süt verimini cogaltamadim.Alıstı alışacak derken 1 yıl oldu eskiden sagim yaparken ineği bağlar karşına yem döker sagim yapardık inek südünü kolay indirirdi sütleri iyi olurdu balık kılçığı sisteminde yemini dışarda yiyor.Sagim sırasında yemediği için strese giriyor galiba başından böyle bir olay geçen bilgi sahibi olan varmı yorumlarınızı bekliyorum

Resimler ve ekler

• 20200318_183837.jpg
    20200318_183837.jpg
    5 MB · Görüntüleme: 132
  • 20200318_183826.jpg
    20200318_183826.jpg
    4.1 MB · Görüntüleme: 106
  • 20200318_183854.jpg
    20200318_183854.jpg
    3.4 MB · Görüntüleme: 99
  • 20200318_183850.jpg
    20200318_183850.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 91
  • 20200318_184148.jpg
    20200318_184148.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 93
Mrb arkadaşlar ben 9×1 Balık Kılçığı sağimhane odası yaptım 1 yıldır verim alamadım ineklerim süt verimini cogaltamadim.Alıstı alışacak derken 1 yıl oldu eskiden sagim yaparken ineği bağlar karşına yem döker sagim yapardık inek südünü kolay indirirdi sütleri iyi olurdu balık kılçığı sisteminde yemini dışarda yiyor.Sagim sırasında yemediği için strese giriyor galiba başından böyle bir olay geçen bilgi sahibi olan varmı yorumlarınızı bekliyorum
Sağıma girmeden mi yemliyorsun? Hayvanlar sağımla yem arasında bir ilişki kurmuş olabilir mi?

• Beğen
Tepkiler: soner2222
bu işi bilmiyorum.
ama gördüğüm şeyi paylaşayım.
lely sağım ünitesinde sağım yapılırken o hayvanı süt verimine göre önüne otomatik yem konuyor.
yerli yapım sağımhanelerde de yem dökülür. ineğin süt verimi artığını veteriner hekimden duymuştum.
Balık kılçığı sisteminde karşına yem dökemezsin ben çok araştırdım böyle bir sistem görmedim benimde amacım karşına yemliği nasıl yapmak 9 inek beraber giriyor 30 dakika içerde kalıyor yemi sağlıklı bir şekilde nasıl satılırken verebilirim

Balık kılçığı sisteminde karşına yem dökemezsin ben çok araştırdım böyle bir sistem görmedim benimde amacım karşına yemliği nasıl yapmak 9 inek beraber giriyor 30 dakika içerde kalıyor yemi sağlıklı bir şekilde nasıl satılırken verebilirim
Vitamin kovası gibi hayvanın hoşuna gidebilecek bi şeyler yalama imkanı olsa hayvan istekli gelir belkide.

duvara veya borularının oraya bir tava yerleştirebilirsin.
Dediğin gibi yapacam kardeşim karşısındaki demirlerin üzerine kapakli yem oluğu yaptıracağım içini yemle dolduracağım sütlü hayvanlar 10 dakika sütü az olanlar 5 dakika yiyecek sonra oluğu kapatacagim sütlü ve sütsüz olarak gruplar halinde içeri girecekler

• Beğen
Tepkiler: soner2222
Birşey diyemedim konu hakkinda
Bu balık kılciğı sagim sistemi , sağım işini kolaylaştırmak ve daha çabuk kaliteli temiz sağım için tercih ediliyor avantajları böyle
Ama burada yan tesiri öne çıkıyor
Alışkanlıklarini değiştirmek zordur hayvanlarin
Kıyaslama yaparken herşeyi iyi düşünmek gerek gözden kaçan diğer konular olabilir

Bu balık kılciğı sagim sistemi , sağım işini kolaylaştırmak ve daha çabuk kaliteli temiz sağım için tercih ediliyor avantajları böyle
Kıyaslama yaparken herşeyi iyi düşünmek gerek gözden kaçan diğer konular olabilir

leyl hollanda sistemi,
60 hayvan için bir padok var, hayvan kendisi istediği zaman giriyor,
sistem günlük süt verimini, sütteki yağ protein oranını bilgisayara kayıt ediyor. o hayvan 6 saatden önce oraya giremiyor. günlük yem ihtiyacı üçe bölünerek sağım anında veriliyor. kaba yem içerisinde keşif yem dökülmüyor.
aynı zamanda kızgınlık ölçümüde yapılıyor.

Aynen abi hepside doğru

leyl hollanda sistemi,
60 hayvan için bir padok var, hayvan kendisi istediği zaman giriyor,
sistem günlük süt verimini, sütteki yağ protein oranını bilgisayara kayıt ediyor. o hayvan 6 saatden önce oraya giremiyor. günlük yem ihtiyacı üçe bölünerek sağım anında veriliyor. kaba yem içerisinde keşif yem dökülmüyor.
aynı zamanda kızgınlık ölçümüde yapılıyor.
Bende kesif yemi ayrı veriyorum
Kilit sisteminde sağım yapiyorum , sut yemi verip önüne ayni anda sağiyorum
Kaba yemi karma yapıp başka yerde veriyorum
Dedigin robotlu sistemde herşey kayıt altinda dengeli
Bu arkadaşın sorununda gözden kaçan birşey var yeni sisteminde bence
Mesela sınıflandırma yada sağım vakti yada sağımın uzun sürmesi gibi

• Beğen
Tepkiler: h.ilerigiden

büyük baş hayvancılık hakkında bilgim olmadığını ilk mesajda yazdım.
gördüğüm ve duyduğum sağılırken yem verildiği zaman süt verimin arttığını duydum. lely sisteminide bilgi olsun diye yazdım.

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Arkadaşlar abiler işin aslı şöyle süt inekleri süt sağım zamanı ses yahut yem verme gibi tepkiler ile oksitosin hormonu salgılar ve bu hormon meme bezlerini kasılmasını sağlayarak sütünü akıtmadınız sağlar ve sağım kolaylaşır daha doğal ifadeyle buzağısı için sütünü bırakır hale geliyor bu doğada buzağının emerken annesinin meme bezlerine kafa atması ile gerçekleşiyor bizlerde genelde sağım esnasında yem verip sardığımız için bir hayvan oksitosin salgılayıp sütünü indiriyor bu süre 5-10 dk arasında olup biter bu yüzden sağım sistemi değişikliği biraz dengeleri bozmuş olabilir sağım hanenin duvar ile boşluğu olsaydı bi yemlik yapman ii olurdu

Sağım vaktim 12 saate bir eşit abi sagim 9 inek girer içeri 2 makina ile 4 sağılır 30 dakika sürer bence sorun sagilirken yem istiyor hayvan dikkatini yeme vermeli

Arkadaşlar abiler işin aslı şöyle süt inekleri süt sağım zamanı ses yahut yem verme gibi tepkiler ile oksitosin hormonu salgılar ve bu hormon meme bezlerini kasılmasını sağlayarak sütünü akıtmadınız sağlar ve sağım kolaylaşır daha doğal ifadeyle buzağısı için sütünü bırakır hale geliyor bu doğada buzağının emerken annesinin meme bezlerine kafa atması ile gerçekleşiyor bizlerde genelde sağım esnasında yem verip sardığımız için bir hayvan oksitosin salgılayıp sütünü indiriyor bu süre 5-10 dk arasında olup biter bu yüzden sağım sistemi değişikliği biraz dengeleri bozmuş olabilir sağım hanenin duvar ile boşluğu olsaydı bi yemlik yapman ii olurdu
Aynen abi sagilirken yem yemeli karşına kapaklı oluk yaptırıyorum

• Beğen
Tepkiler: oktayagaya

Ertuğrul un dediği gibi hayvan yem ile sağım arasında bağlantı kurmuş. Okuldayken araştırma çiftliğinde sağım hanede hayvan durunca karşısına gelecek şekilde küçük yemlikler vardı ama kullanmıyorlardı. Bir defa sormuştuk olumsuz yönünü anlatmıştı hocalarımız ama hatırlayamadım. Birkaç gün dışarıdan oksitosin uygulasan alışırlar mı bilemedim bazen bazı hayvanlar sütünü vermez oksitosin le alırız ama ileri gebelerde falan tehlikeli olabilir.

anladığım kadarıyla 9*1 sağım yerinde 2 adet hayvan sağabiliyorsunuz. Totalde buda 30 dk gibi bir süreye denk geliyor yanlış anlamadıysam.
Şayet böyleyse ben bunun büyük kısmını strese bağlarım. Çünkü inekler sağım sistemine girdiklerinde daha doğrusu sağım makinasının sesini duyduktan belirli süre içinde (45-60 saniye içinde) Oksitosin hormonunu salgılamaya başlar. Zaten meme başlarından sütün kendiliğinden aktığını fark edersiniz. İşte bu evrede tüm ineklerde sağım başlıkları takılmalıdır, takılmadığı taktirde strese girer ve sütünün indirmemeye başlar. 30 dakika inekleri sağım alanında tutmak çok uzun bir süredir. Tavsiye edilen 7-8 dakikadır (5-10 dk). Mümkün olabildiğince daha çok hayvanı daha kısa sürede sağmaya bakın veya hayvanları 4 er 4er içeriye alıp denemenizi tavsiye ederim.
Yurtdışında aile işletmelerinde sağım sırasında genelde 200-300 gr kadar kesif yem atılır. Böylelikle hayvanlar severek sağıma geliyor ve sorunsuz bir şekilde sağılabiliyor.