İRTEM 22 Sıra Gübreli Balta Ayak- TD80D-ve-Tritikale Tohumları. :)

Ynt: İRTEM 22 Sıra Gübreli Balta Ayak- TD80D-ve-Tritikale Tohumları. :)

Kolay gelsin aynı mibzerden bendede var bu sene aldım fakat bazı sorunları var.
-Tohum ve gübre boruları sürekli çıkıyor
-Önüne ayçiçeği sapı yığıyor
-Birde çok hassas tohum atıyo dediler ama abartıkları kadar hassas olmadığını gördük.

Bu sorunlar sizdede varsa özellikle bu boru çıkma olayına çözüm bulabildinizmi?

Hocam hayirli ugurlu olsun ben de bu sene babama mibzeri degirtirelim demistim sag olsun 17 ayak samzimansiz altayoglu mibzerimizi verip yerine yine 17 ayak sanzimanli altayoglu mibzer aldi gonlumde hep irtem vardi lakin satici altayoglu vermis sizden togum dislilerinin resmini ve makinanizda tohum ve gubreyi karistiran karistirici mevcutmu birde 20 kg gubre yada togum atmak istedigimizde tohum gubre ayarini kaca getirince atiyor tesekkur dderim.

sizden cevap gelmeyin biraz arastirma yapayim dedim bayi hububat karisticisi ile 10.000 tl dedi 18 balta ayaklisina itogum ayar cetveli dogrumu olcuyor tek sorum bu

sih1983 link=topic=69305.msg823035#msg823035 date=1389104167' Alıntı:
sizden cevap gelmeyin biraz arastirma yapayim dedim bayi hububat karisticisi ile 10.000 tl dedi 18 balta ayaklisina itogum ayar cetveli dogrumu olcuyor tek sorum bu

bızde bunu kullanıyoruz .ayar cetvelındekı rakamlarla attıgı tohumun kg ı arasında bı alaka yok . yanlıs hatırlamıyorsam bugdayı 20-21 kg atmak ıcın tohum ayarını 45-44 gıbı bı degere getırıyoruz . yenılerde oyledır heralde

la rocky senın konuyu atlamısız bu arada .ırtem ıle bereketlı seneler . TD de cok cekıyo deme gorduk bılader :D

ertac sahın link=topic=69305.msg823036#msg823036 date=1389104979' Alıntı:

bızde bunu kullanıyoruz .ayar cetvelındekı rakamlarla attıgı tohumun kg ı arasında bı alaka yok . yanlıs hatırlamıyorsam bugdayı 20-21 kg atmak ıcın tohum ayarını 45-44 gıbı bı degere getırıyoruz . yenılerde oyledır heralde

la rocky senın konuyu atlamısız bu arada .ırtem ıle bereketlı seneler . TD de cok cekıyo deme gorduk bılader :D

tesekkur ederim bizim makina 17 ayak 6.900 tl ye almistik tohumu 20 kg atmak icin cetveli 75-80 e getirdigimizde atiyor makinanin tohum bolumunde karistirici varmi bizim bogaz dar oldugu icin arpa da bogaza tikaniyor

sih1983 link=topic=69305.msg823061#msg823061 date=1389108776' Alıntı:
tesekkur ederim bizim makina 17 ayak 6.900 tl ye almistik tohumu 20 kg atmak icin cetveli 75-80 e getirdigimizde atiyor makinanin tohum bolumunde karistirici varmi bizim bogaz dar oldugu icin arpa da bogaza tikaniyor
bızde karıstırıcı yok .tıkanma olmadı hıc, zaten bogazın orada cekmelı kapaklar var onları bı kademe daha acabılırsın

sih1983 link=topic=69305.msg823035#msg823035 date=1389104167' Alıntı:

yandaki cetvel sadece referanstır. orda 50 yazıyorsa dekara 50 kg atar diye birşey yok. bu tohumun inceliğine, kalınlığına, düzgün elenmesine vs. bir sürü faktöre bağlıdır.

siyah çekmeli kapakları ekilen tohuma göre yani arpa buğday vs. açıp kapamanız gerekli. makinanın yanda iç tarafında çekmeli bir kol var, çentiklere göre açılıp kapanıyor, ordan tohumun iriliğine göre açıp kapatacaksanız, son olarak rakamların yazdığı tohum ayar cetvelinden hassas ayar yapacaksınız. tam gramı gramına ayar yapmak için, makina genişliğini, teker çapıyla çarpıp, çıkan rakamı 1000 metrakere endeksleyeceksiniz. tam olarak harcanan tohumu böyle bulabilirsiniz.

kabaca tüm ayarlar ortadaysa, yani çekmeli kapaklar normal çekik, yandaki ayar kolu çentiklerin tam ortasındaysa, cetvelde gösteren tohumun yarısı civarını atıyor. yani 40 gösterirse 20 kilo buğday atar. arpada farklı olabilir

hepinize tesekkur ederim bagsettiginiz 0-9 arasi centikli bir ayar var onu bugdayda 3 arpada 5-6 yoncada 1 de tutuyorum makinanin ustunde togum ayar cetveli var tekerleri 20 tur ceviyorum dokulen togumu tarttimmi cikan degerin 1000m2 alana dokulecek listesi mevcut arkadasimda 20li gungor var eskisehir yulafini bile ekiyo tohum karistiricisi oldugu icin birde bugday ve arpayi cetvelde ne gosteriyor ise onu atiyo 20 ye getirdiginde 19-21 kg arasi bugday arpa atiyo acaba irtemde oylemi siz kullanici arkadaslara danisayim istedim

Yorum yapan arkadaşlar teşekkür ediyorum. TD ye laf yok istediğiniz kadar yırtının. :)
Gelelim irtem e.

Bana göre çOkta abartılacak bi makine değil.Çok full bi makine değil tabi orası ayrı. Benim çalıştığım alanların%70 i bayır yerler Arazi taşlı olduğu için balta ayak aldık fakat sağlam olacağını kırılıp yamulmayacağını bilsem tek diskli alırdık.

wood ' unda bahsettiği gibi ayı sorunlar bizdede var. 2 kere gübre hortumu çıkmış yerde duruyor bi sonraki gidip gelişimde farkedip takmıştım bazende yerinden çıkıyor Ama bu çok büyütülecek bişey değil çünkü genelde hep aynı boru yapıyor sanırım bu düzeltilebilir.
Sap toplama olayı tarlaya göre değişiyor. Topladığı tarla dikenli tarlalar oluyor.
Birde gübre gözlerini temizlemesi ölüm. Tohum yataklarına şeffaf plastik kapak yapmışlar tıkandığında ( eğer tohum elenmemiş çok çöplü ise ) açıp kolayca temizlenebiliyor. Fakat gübre eridimi yıkaması dert. Bizim burda hava akşam 5-6 dedimi yumuşayıp çiğimsi düşmeye başlıyor genelde bu yüzden paydos ediyoruz Eğer gübre erirse yıkarken içlerini parmakla temizlemek zorunda kalıyorum zor bela.

Biz tritikale ekiyoruz.Çoğu buğdaydan pek bi farkı yok. dekara 27 kg civarı falan ektik. 40 ile 45 arasında idi. Ama 20 21 kg ekecek olursam tahminim 33-35 civarı falan ayarlardım herhalde.

Mibzeriniz işinizi görüyorsa bence gereği yoktur. Karıştırıcılı mibzer nasıl faydalı bilemiyorum. Çünkü hiç görmedim.Bizim burda % 80 i hala fırfır la ekim yapıyor. Kaldı ki karıştırıcılı mibzer göreyim :)

sagolun hocam karistirici dedigim togum deposunda tohumlarin dokuldugu yerde devamli donen birsey cepelli tohum olursa bogazda birikme yaptirmiyor ben saga sola ucreti karsiliginda ekim yaptigim icin daha tefarruatli bir makina arayisi ndayim beni aydinlattiginiz icin sagolun