İTHAL DAMIZLIK GEBE SİMENTAL

arkadaşlar heskese iyi akşamlar. almanyadan gebe simental fleckvieh getirmeyi düşünüyorum. daha doğrusu getirme arefesindeyim.şuan bütün işlemleri tamamladım ithalatçı firma ile sözleşmemi imzaladım. nasipse ocak sonuna doğru hayvanlarımı seçmeye gideceğim. bu konu hakkında bilgisi olanların fikirlerini almak istedim. fleckviehlerde dikkat etmem gereken noktalar bu hayvanlarda aramam gereken özellikler nelerdir. hangi özelliğe sahip olanların süt verimi daha iyi oluyor. mesela yaptığım araştırmalara göre tüylerde kıvırcıklaşma arttığında ete yatkınlığın olduğu öğrendim. bu tarz sizinde bilgileriniz varsa paylaşabilir misiniz?

• Beğen
Tepkiler: Baykaradag
Iyi aksamlar bnde kooperatifimiz vasıtasıyla 15 tane getirttim mandıranın icine başıboş saldım hepsini birbirlerini emiyorlar genelde bu yüzden iki inegin memeleri kör oldu ilk dikkat etmen gereken bence birbirlerini emme problenlerinin olmaması, iri cüsseli ineklerin süt verimi daha iyi, birde kaburga arası genişliginin önemli oldugunu duydum bildiklerim bukadar iyi aksamlar

• Beğen
Tepkiler: Baykaradag
Çiftçi tv bilinçli hayvancılık programını izlemenizi tavsiye ederim , simental çiftliğinde görsel şekilde tüm detaylarını herkesin anlayabileceği gibi anlatmış , size yardımcı olacaktır .

Simentalde emme ozelligi biraz daha fazla
Bireysel buzagi kulubesi cok onemli bu konuda
Buzagilar dogumdan sonra tek tek olmalı
Birkaç buzagi beraber olursa birbirini emiyorlar
Anneyi emzirmekte bu konuda sıkıntı ileride emme sarununa sebep
Hayvan alinacak yerlerdeki sisteme dikkat edilmeli anneyimi emziriyorlar yada bireysel kulube varmi

• Beğen
Tepkiler: cimeli68
Bizim ahırda bütün hayvanlarda burunsalık var, kimisinde 2 tane takılı genel olarak işe yarıyor.

Aklınızda bulunsun firma seçmediğiniz hayvan gönderebilir. Bize seçmediğimiz 10 tane hayvanı gönderdiler. Bakanlık görevlilerine parayı koklatıp "bu hayvanlar kriterleri karşılamıyor" diye tutanak tutturup başka hayvan yolladılar bize. Hayvan seçerken açık renkli hayvanları tercih edin. Kırmızı baskınlar daha etçi oluyor açık renkler süt ağırlıklı. Ancak şuda var artık süt çok para etmeyecek gibi. Bizim ahırı şuan erkek buzağılar ayakta tutuyor. Geçen yıl buzağı sattıklarımız bu yıl hayvanlar doğmadan sıraya girdiler. 10 günlük erkek buzağıları 4.500 liradan alıyorlar.

Bizim ahırda bütün hayvanlarda burunsalık var, kimisinde 2 tane takılı genel olarak işe yarıyor.

Aklınızda bulunsun firma seçmediğiniz hayvan gönderebilir. Bize seçmediğimiz 10 tane hayvanı gönderdiler. Bakanlık görevlilerine parayı koklatıp "bu hayvanlar kriterleri karşılamıyor" diye tutanak tutturup başka hayvan yolladılar bize. Hayvan seçerken açık renkli hayvanları tercih edin. Kırmızı baskınlar daha etçi oluyor açık renkler süt ağırlıklı. Ancak şuda var artık süt çok para etmeyecek gibi. Bizim ahırı şuan erkek buzağılar ayakta tutuyor. Geçen yıl buzağı sattıklarımız bu yıl hayvanlar doğmadan sıraya girdiler. 10 günlük erkek buzağıları 4.500 liradan alıyorlar.

Firmayla onu baştan konuşmak lazım yoksa sonradan o şekilde hayvanı değiştirilirse pek yapacak bir şeyimin olacağını sanmıyorum. Ben bir de hayvanlarını tarım kredi Koparatifleri'ne bağlı Tareks aracılığı ile getireceğim daha önce tareks ile çalışan yada tareks hakkında bir bilgisi olan var mı acaba !

arkadaşlar heskese iyi akşamlar. almanyadan gebe simental fleckvieh getirmeyi düşünüyorum. daha doğrusu getirme arefesindeyim.şuan bütün işlemleri tamamladım ithalatçı firma ile sözleşmemi imzaladım. nasipse ocak sonuna doğru hayvanlarımı seçmeye gideceğim. bu konu hakkında bilgisi olanların fikirlerini almak istedim. fleckviehlerde dikkat etmem gereken noktalar bu hayvanlarda aramam gereken özellikler nelerdir. hangi özelliğe sahip olanların süt verimi daha iyi oluyor. mesela yaptığım araştırmalara göre tüylerde kıvırcıklaşma arttığında ete yatkınlığın olduğu öğrendim. bu tarz sizinde bilgileriniz varsa paylaşabilir misiniz?
Abi ne oldu getirdinmi

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Simentallerde gebe düve satışı nasıl iyi kazanç vermiyor mu?

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.