İthal Traktörlere %21 Gümrük Vergisi

Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin dışındaki ülkelerden ithal edilecek traktörlere ciddi bir gümrük vergisi gelmiş. Pazarda ne olur ne biter; kim batar kim çıkar bilemem ama bence iyi olmuş. Yerli üretim güçlensin, kaliteli avrupa traktörler kullanılsın ülkede. Çin malı, Hint malı traktörler ucuz maaliyetle pazarın içine etmişlerdi zaten. Çiftçi artık düzgün traktöre binsin.

http://m.dunya.com/ekonomi/traktor-ithalatina-yuzde-21-ilave-gumruk-vergisi-haberi-346185

Beyler kusura bakmayın rekabet in olmadığı yerde erkubt tumosan new holland bizlere daha fazla cakacaktir açık ve net.Zaten 3 firmada benim gözümde leş yiyiciler. Sürekli millete giydirme derdindeler nerden kissak da daha fazla kar etsek diye düşünüyorlar.Hiçbiri çiftçinin umrunda değil. Fiyatlarda çok yuksek ve garanti hizmetleri berbat. Almayın aldırmayın diyorum ikinci el ithal alın keyfinize bakin.

Bir doğruyla iki yanlış getiriyorlar. İtal traktör vergisini arttırıp yerli traktör e sıkı takip getirmeli kar marjlarını kontrol edip kalite standartlarını arttıracak zorunluluk koymalılar. Aksi halde hint Çin yasağı diger tüm traktörler zam getirir. Tek çare yerli kaliteli konforlu aynı zamanda faiş siz traktör üretmek