Jant ve lastik ebatı değişikliği

Selamünaleyküm arkadaşlar. 2023 model başak 2075 bk plus modelini aldım. Arka lastik ebatım 16.9.30 önler ise 11.2.24 ön lastik ebatını 20 jant olarak değiştirmek istiyorum şanzıman uyumu açısından en uygun lastik ebatı hangisidir? Şimdiden tşklr

Selamünaleyküm arkadaşlar. 2023 model başak 2075 bk plus modelini aldım. Arka lastik ebatım 16.9.30 önler ise 11.2.24 ön lastik ebatını 20 jant olarak değiştirmek istiyorum şanzıman uyumu açısından en uygun lastik ebatı hangisidir? Şimdiden tşklr
Önleri 20 inç yapmak gibi bir şansınız yok sadece 24 ebat kullanabilirsiniz. Bence jantlara harcayacağınız parayı kenara koyun çünkü yakında sanayi masrafları için ihtiyacınız olacak.

Aleyküm selam,
Traktörünüz hayırlı olsun.
Allah kaza bela vermeden kullanmak nasip etsin.
20 jant lastiği neden tercih etmek istiyorsunuz.
Lastik ebatları alçak olacağından traktörün önü yere doğru azalacaktır.
Uyumsuzluk olur.

Olmaz diye bişey yok ama maliyetli olur. Ön lastikleri 20 yapacaksanız 12.4.20 lastik takmalısınız arka lastikleride küçültüp 14.9.30 lastik takmalısınız, dahada küçültmek isterseniz önleri 11.2.20 yapıp arkaları 14.9.28 yapabilirsiniz yani arka ön takım olarak değişmeli yoksa yuvarlanma farkları ortaya çıkar ve şanzımana hasar verir, lastikleri yer, motoru zorlar, yakıtı artırır vs… bir sürü olumsuzluk yaşarsınız.

Önleri 20 inç yapmak gibi bir şansınız yok sadece 24 ebat kullanabilirsiniz. Bence jantlara harcayacağınız parayı kenara koyun çünkü yakında sanayi masrafları için ihtiyacınız olacak.
Neden olmasın ki farklı traktör markalarında arka lastik ebatı 16.9.30 iken önler 320.85.20 kullanılıyor şanzımanları ayrı olduğu halde bile

• Beğen
Tepkiler: Alexander
Aleyküm selam,
Traktörünüz hayırlı olsun.
Allah kaza bela vermeden kullanmak nasip etsin.
20 jant lastiği neden tercih etmek istiyorsunuz.
Lastik ebatları alçak olacağından traktörün önü yere doğru azalacaktır.
Uyumsuzluk olur.
Tşklr Amin. Bizim buraları engebeli arazi ve arkalar 16.9.30 olduğundan traktörün önü yüksek duruyor. 7-10 cm civarı önünü alçaltmak istiyorum.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Olmaz diye bişey yok ama maliyetli olur. Ön lastikleri 20 yapacaksanız 12.4.20 lastik takmalısınız arka lastikleride küçültüp 14.9.30 lastik takmalısınız, dahada küçültmek isterseniz önleri 11.2.20 yapıp arkaları 14.9.28 yapabilirsiniz yani arka ön takım olarak değişmeli yoksa yuvarlanma farkları ortaya çıkar ve şanzımana hasar verir, lastikleri yer, motoru zorlar, yakıtı artırır vs… bir sürü olumsuzluk yaşarsınız.
Arka lastik ebatını değiştirmeden önleri değiştirmem lazım. Sizinde yazdığınız gibi 14.9.30 a 12.4.20 kullanıyor bazı markalar ama 16.9.30 olupta 320.85.20 kullanan markalarda var.

Mevcut lastiklerle şanzıman oranı: %73.5, sadece ön lastiklerin 320/85R20 ile değiştirilmesi sonucu elde edilecek oran: %71.3’tür. Değişimden sonra toplamda %2.2’lik bir düşüş gerçekleşecektir. Traktörünüzün bu farka tolerans tanıması hakkında maalesef bilgimiz yoktur. Ancak deneme ile bu gözlemlenebilir😊

• Beğen
Tepkiler: gocabolulu
Ha bu arada unutmadan, eğer siz bu değişimle 7 cm gibi önden yere doğru bir düşüş bekliyorsanız yanılırsınız. Bu değişiklikle traktörün önden yere doğru mesafesi sadece 1.6 cm ya da çapraz eğimle birlikte en fazla 2 cm düşecektir.

• Beğen
Tepkiler: gocabolulu
Arka lastik ebatını değiştirmeden önleri değiştirmem lazım. Sizinde yazdığınız gibi 14.9.30 a 12.4.20 kullanıyor bazı markalar ama 16.9.30 olupta 320.85.20 kullanan markalarda var.
Onun hesapları var arka lastikteki sayıları çarpıyoruz sonra ön lastikteki sayıları çarpıyoruz birbirine bölüyoruz ortaya çıkan sayı katsayımız bu oran dahilinde gerekli değişiklikler yapılır ama sizin belirttiğiniz ebat o oranı yakalamaz.

• Beğen
Tepkiler: sad
Arkadaşlar arka lastikler 16.9r30 ise 11.2r24 tekerden 20 jant ölçüye geçemezsiniz diye yazanlar var arkadaşlar.neden geçemezsin.on lastikler 13.6r20 olur bu kadar basit .

16.9r30----11.2r24----13.6r20
14.9r30----9.5r24 -----12.4r20
Arkadaşın 20 jant takma amacı küçük lastik takarak traktörün ön yüksekliğini düşürmek. Olmaz diyenler bunu kastediyor. 13.6 20 olur sadece geniş lastik takmış olur. Tekerleğin jantla birlikte toplam çapı aynı kalması gerekir arka değişmeyecekse.