kaç metre yağmurlamanız var kaç adet tabanca markası ne

Ynt: kaç metre yağmurlamanız var kaç adet tabanca markası ne

bu makınadan bendede var ama tek tabancalı 75 borusu var 2 sezon kullandık attık garaja duruyyor
nedenmı ozaman traktorle basardık derın kuyudan
elektrıge gecınce makına kucuk geldı dalgıclar suyu gevmeye başlayınca makına atıl duruma gectı hatta ısteyene uygun fıyattan sata bılırım
75 lık330 m

Borunun üzerine sarıldığı tekerlekli ana gövdeyi tarlanın bir ucuna bırakıyorsunuz, suyu da bu ana gövdedeki girişe basıyorsunuz. sonrasında da borunun uç kısmına bağlı bulunan tekerlekli sulama arabasını traktör ile tarlanın öbür ucuna çekiyorsunuz.bu tekerlekli sulama kısmı da 2 çeşit. bir tanesi açıldığında 50m genişlikteki alanı ıslayabilen kanatlı ve 4 tekerlekli araba, ikincisi ise 50m genişlikte alan ıslayabilen 3 tekerlekli fıskıye (tabanca). sonrasında alete suyu bastığınızda su öncelikle bir şanzuman içinden geçerek boru boyunca kanatlara veya fıskıyeye kadar gidiyor. Şanzumandan geçen su da traktörün sulama arabasını çekmesi esnasında açılan boruyu, yani tamburu geri sarıyor. üzerindeki vana ile sulama arabasının ilerleme hızını ayarlayabiliyorsunuz, dijital ekrandan da açık boru boyunu, saatteki ilerleme hızını ve sulamanın bitiş süresini görebiliyorsunuz. boru tamamen toplandığında makine otomatikman sulamayı kesiyor. birkez kurduktan sonra gerisi çocuk oyuncağı.

ramazanpullu link=topic=10529.msg110203#msg110203 date=1229369012' Alıntı:
teşekkürler
galiba sitedeki arkadaşların pek yağmurlama ile işi yok
bizim 2500 tabanca 5000 tane 2.5 lu ege yıldız mandallı boru var ana borularıda 4lü ve 5 li

5000 tane boru 6 metreden hesaplansa 30000 metre yapar... Km ye çevirsek 30 km yapar.... traktorle 30 km hızla gitsen 1 saat te gidersin bir baştan bir başa...

Hadi bukadarını geçtim 30000 metre boruya su basacak pompa görmedim ben daha....

Allah Bukadarını bizlere nasip etmesin Olanlara da bir bukadar daha versin.. Başa çıkmak kolay değil...

samsunbafra link=topic=10529.msg161616#msg161616 date=1236228495' Alıntı:
5 tane dalgıç pompam var 300 tane boru.60 tane ege yıldız vardı kafalarını kestik mandallı göktepe taktık şimdi hepsi göktepe boruların.bir pompa 15 fıskıyeden fazla çalıştırmıyor ,yağmurlama yaparken iki hat kuruyoruz pompayı durdurmadan diğer hata geçiş yapabiliyoruz.Ana hatları 3 lük kullanıyoruz diğerleri 2.5 lik

Sende ki Dalgıç Pompaları Hasan TOker den mi aldın abi ? Hasan Tokerden 20 beygir 12 kademeli bir adet 3 lük Üstünel Pompa geri kalanı 10 beygirlik 7 tane 2.5 luk şahin pompa... Çeltik için su çekiyorum sondajdan yaklaşık 50 metreden su basıyolar... Saaatte de 300 tondan aşaagı düşmüyo....

Bende şu anda 250 tane boru 4 tane de büyük tabanca var... Büyük tabancadan kastımı sen anlamışsındır... Bir tanesi 4 dönüm yer suluyo...

evet tokerden aldık ,en iyisi yerliolarak şahin pompa.Artık onlarada inşallah gerek kalmayacak yazın ortalarına doğru devlet kanallarına ırmaktan su salınacak,makinalar kanalları temizlemeye başladı dedeli taraftan başlayıp çetinkaya.kuşçular,kaygusuz,emenli,harız.şirin köye doğru gidecek inşallah.Bu dalgıç pompaları çok yakıyor hazır su gibisi varmı.

2.5 lu 3 lü 4 lü hepsi toplam 1200 boru var 500 de fiskiye 4 tekerlekli bi remorku ilaveli doldurcak şekilde ekipmanı var tapa egriboyun gibi pompalar 6 lı elektirkli 6 lı dizellerde var markası arılı hepsi ayrıca ramazan abinin verdigi rakamlar 2008 ait 2 sene icinde bi o kadarda almışlardır en az 8000 olmuştur

1200 felan ortalama 3 lü arılı-ak plas-teknik bakım karışık dal boru var 500 adet ortalama fıskiye tabancası var rainbert-akona (k-30) ana boruları komple yer altına aldık normal 6,5, 5-5 li ana borular boşta

NOT düşüyorum arkadaşlar dikkat:tekniz bakım bir halta yaramaz 75 adet fıskiye seti vardı 150 3 lü dal boru apotlar komple yarıldı 3-4 yılda borularında mandalları bozuldu garantide bebat kabullenmediler bilginize.

hacimmet link=topic=10529.msg259605#msg259605 date=1267998499' Alıntı:
1200 felan ortalama 3 lü arılı-ak plas-teknik bakım karışık dal boru var 500 adet ortalama fıskiye tabancası var rainbert-akona (k-30) ana boruları komple yer altına aldık normal 6,5, 5-5 li ana borular boşta

NOT düşüyorum arkadaşlar dikkat:tekniz bakım bir halta yaramaz 75 adet fıskiye seti vardı 150 3 lü dal boru apotlar komple yarıldı 3-4 yılda borularında mandalları bozuldu garantide bebat kabullenmediler bilginize.
abotların bogazında sorun varsa biz onu vidalı kelepce ile sorunu cözdük

daha yeni aldık sağlam marka faizsiz kredi kullandık 26000 tl lik 750 tana ufak 75lik,100 tane 140lık,450 fisge sutaş olması lazım,200 tane akplas vardı 125lik,180 tanede 75 lik 2.el akplas boruları 1e 1 pimaş 4lükle değiştikpimaşlardan kurtulduk :D ,200 küçük pimaş boru ve100 pimaş fisge var bide bunların ara malzemelerinden var bol miktarda vana tapa vs.

6tane boru römorku 3000tane 5lik 1000 tane 4lük 3000taned0tanee 3lük kelepçeli 5metre arılı boru var 150 tabanbaşından alda gel sinir oluyorum...ca var tabancaların markası cansu marka olması lazım ama bu tabancaların kavallarında kırılma sorunu ile başbaşayız. biraz sert davrandığından çıt kırılıyor sonra koştur tarlanın başından alıp gel tak takıştır sinirimi bozuyorlar... SULAMA YAPMAKTANDA NEFRET EDİYORUM...

Yaklaşık 7000 metre sulama borumuz var.
Kuyu çıkışları 160 lık, ana boru 125 lik, lateraller (dal boruları) 90 lık.
Ağırlıklı Pilsa ve az miktarda Arılı.
Pancar ve mısır çıkış sulaması için Naan 5022 fiskiye (950 lt/saat). 12 x 10 m
Yonca sulaması için Naan 5035 fiskiye (1400 lt/saat). 15 x 10 m
Tritikale sulaması için az miktarda Akona Model 2002 (2000 lt/saat) 15 x 10 m

150 tane mandallı 4 lük. 200 tane 2.5 lik ve 100 tane 3 lük. 140 tane fıskiye.bi kuyu.35 tane fıskiye çalıştırıyor. 4 tanede 35 metre atabilen büyük sulama tabancalarından.

950 den fazla yağmurlama borum var 125 lik 110luk 90lık ve 75 lik olarak . 4/1 arılar 30 tane akplas gerisi esen plastik 310 kullanıma hazır fiskiye 47 tane sade fiskiye 2tane su pompası 35bin mt damlama borusu ve her türlü tesisatı 2 adet 5alıp 4 basan su pompası mevcut 1km uzaklıktaki tarlaya su götürüyoz

ne kadar borumuzun olduğu kaçlık olduğu önemli değil bence
BENCE BU İŞİ YAPARKEN EN İYİ RANDIMANI ALMAK VE BİLİMSEL YAKLAŞMAK GEREKİR BU DA BİLGİYE DAYANIR
konu borular ile sulama yapmak sa boruların kaç inç olduğu taşıdığı suya bağlı olarak ihtiyacımız olan suyu bize kaçlık borunun vereceği hepsinin hesabı vardır
mesela 150 _ 180 m3 arası su isteniyorsa 6' boru uygun olur burda fiskiyelerin ne kadar basınçla çalıştığı ve saatte kaç m3 su attığıda çok önemli buna göre
kaç fıskie çalıştırırız o da belli olur .....
bu konuda ne yazıkki bazı arkadaşlarımız aldanıyorlar bizim polatlıda arkadaşlar pompayı düzeneği kurmuş sulama yapıyorlardı 100 fiskiye bağlamışlar ama fiskiyeler küçük
onlar 2 ton gibi atıyor diye aldanıp pompayı övüyorlardı bende yeni pompa almışım ki benim pompa 2 toluk fiskiyeler çalışırken 90 tane basıyor moralimi bozdular bende fabrikaya telefon açtım misan fabrikasına adem baba çıktı durumu anlattım bana aynen şunu dedi aynı yerde git onların pompayı çıkar seninkini orda dene dedi daha fazla basar emin ol bende önce biraz çekindim ama fiskiyeler canlanıpta toz gibi olunca işin hakkını vermeyi onlara öğrettim birde yeni tip pompa yapmış misan harika bişey herkese tavsiye ederim....

bendede 100 tane 4lük boru bir tane riwer 1 tanede polaris tabanca var ikisi bir kuruşta 12-13 dönüm yer suluyor santrafujde ışıksan çift kademeli

40 dekar yoncalık kuracağım. yağmurlama kurarsam 15 metre atan fıskiyelerle (20- 25 tanesini ) aynı anda çalıştırabilirmiyim? santrafüj traktörle çalışan 5 lik alan 4 lük su basan bir tipte bişey Su bol kanal hemen kenarda. Kafamda kurdurğum sistem çalışırsa bi anda 2o dönüm sulama işi sabit fıskiye sistemiyle halledilebilir gibi geliyo ama pratikte işlermi bilmiyorum çevremdede deneyen yok salma sulama yapmak istemiyorum .Tecrübesi olan arkadaş varsa bilgi versin.. Teşekkürler -Bahadır KIRIMCA-Erbaa tokat