Kaç saatte, motor yağı değişimi motor ömrünü uzatır?

Ynt: Kaç saatte, motor yağı değişimi motor ömrünü uzatır?

normal koşullarda motor üreticisinin dediği saatte değiştirmek lazım daha önce değişim bir fayda sağlayacağını düşünmüyorum. yağ ömrü yakıt ile dogrudan ilgilidir yağın görevi silindir içindeki yağlamayı sağlamak,sogutmaya yardımcı olmak ve oluşan kurumları temizlemektir,şimdi kullanılan eurodizel lerdeki kükürt oranı eski kırsal mazota göre 140 kat azalmıştır dolayısıyla kükürtün yanmasıyla oluşan yağı ve silindir kenarlarını bozan maddeler çok ciddi orandan azalmış bulunmakta,biz eskiden mf 240 ın yağını 100 saatte değiştirirdik şimdi 200 saatte zaten fabrikanın tavsiyesi de o şekilde ,3060 ise 250 satte kitabına göredeğiştiriyorum

nabolant link=topic=61512.msg694542#msg694542 date=1359577403' Alıntı:
normal koşullarda motor üreticisinin dediği saatte değiştirmek lazım daha önce değişim bir fayda sağlayacağını düşünmüyorum. yağ ömrü yakıt ile dogrudan ilgilidir yağın görevi silindir içindeki yağlamayı sağlamak,sogutmaya yardımcı olmak ve oluşan kurumları temizlemektir,şimdi kullanılan eurodizel lerdeki kükürt oranı eski kırsal mazota göre 140 kat azalmıştır dolayısıyla kükürtün yanmasıyla oluşan yağı ve silindir kenarlarını bozan maddeler çok ciddi orandan azalmış bulunmakta,biz eskiden mf 240 ın yağını 100 saatte değiştirirdik şimdi 200 saatte zaten fabrikanın tavsiyesi de o şekilde ,3060 ise 250 satte kitabına göredeğiştiriyorum
abi 3060ın kitabında yağ değişim aralığı her koşulda 250 saatmi?

nabolant link=topic=61512.msg694552#msg694552 date=1359578373' Alıntı:
senin için kitaba tekrar baktım herhangi bir koşul yazılmamış 2 ayrı yerde motor yağını 250 saatte bir değiştirin yazıyor
eyvallah abi sağol benim 3.070in kitabı elimde değil net olarak bilmiyodum kaç saatte değiştiğini..

hayır buna gerek yok yeni üretilen yağlar farklıdır yağın rengi sekli değişti diye ömrü bitmiş olmaz
motora konulan yağ 20 saat sonra siyah olması özelliğini kaybettiğini göstermez motor içindeki kurumlardan rengi değişir ve olağan bir şeydir.
Fiat 66S serisi yağı karartmaz, 200 saatte yağ değişir.
Maxxum ve Puma serisi de motor yağını karartmaz.
Traktörde bu özellik beğenilir.
MF 285 S , Shell Rimula 20W50 motor yağı 250 saatte değişir , 300 saate kadarda eksilme yaptığını görmedik.
Kurumları motor yağına veren motorlar fazla tutulmaz.
JD motorların yağ yakma huyları vardır, motor yağı azaldıkça tamamlamak ister, motor ömrünün uzatılması için gerekir.

• Beğen
Tepkiler: Yunus sarı