KANOLA SON ÜÇLÜ KARIŞIMIDA ATTIK

Ynt: KANOLA SON ÜÇLÜ KARIŞIMIDA ATTIK

excalibur caravel artoga pioneer 29 çeşitlerdi.ölçmedim ama görünüş olarak excalibur az önde gibiydi.ama ben bu yıl buğdayda da aynı şeyi yaşadım 1-yağış rejimi-sene 2-çiftçi uygulamaları 3-çeşit bence önem sırası bu sekilde gidiyor.çünkü buğdayda da çeşit farkları çok azdı.

ekim sıklığını koyurabilseydik bu yıl rekor olabilirdi ama hafif derin ekim tohumda %30-40 verdi.ekerken metrekarede 75 civarı bitki iyi.ona rağmen kıştan çıkınca iyi yağmur ve bitki besleme ile bu verimler oldu.bilinen en stabil çeşit excalibur.artoga alçak boylu bir çeşit.herkes aşağı yukarı aynı uygulamaları yapıyor ama 1.çiçeklenmede piktor diye bir ilaç var basf ın tr de yok.denedim çok fark yapar.2-timac starter kışa girmeden ve çıkınca 2 uygulama.kullanılmayan yerle müthiş fark yarattı.(aynı starter ayçiçeğinde o etkiyi yapmadı.).taban gübrelerinde de o sonucu alamadım ama starter çok iyi kanolada hatta bor uygulaması dahi o kadar etkili değil.

Pioneer w29 tohumlari dun aldim, excalibur ve caravel de denemelik alacagim. Ekim sikligi ne olmali bu cesidin. Yurtdisi brosurunde metrekarede 35 45 bitki oneriyor. Burdan birisi metrekarede 5 7 bitki yeter diyor. Ekimde 50 tohum atsak, kis sonrasi bu sayida azalma oluyor mu?

GÜRKAN link=topic=74617.msg917644#msg917644 date=1410257949' Alıntı:
Pioneer w29 tohumlari dun aldim, excalibur ve caravel de denemelik alacagim. Ekim sikligi ne olmali bu cesidin. Yurtdisi brosurunde metrekarede 35 45 bitki oneriyor. Burdan birisi metrekarede 5 7 bitki yeter diyor. Ekimde 50 tohum atsak, kis sonrasi bu sayida azalma oluyor mu?

Gürkan, Emin (EMİNELÇİN) ile heredeyse gün aşırı konuşuyoruz kanola hakkında. Kanola tarımınındaki çok küçük nüansların yakalamış. Sözde değil, icraatta da öyle. 395-400 kg ortalama verimi vardı bu yıl. (ÇKS ' de 417kg/da demişti :D).

Emin ' in elinde çok güzel dökümanlar var kanola ile ilgili. Bir kısmını bana yolladı. Nizami okuyorum. Tavsiye ederim.

gürkan hocam 5-7 yeter de kıştan çıkınca yeter belki.ekimde ideal sıklık metrekareye 75 civarı yani senin w 29 26-27 eker sen makinanı ona göre ayarla birde şunu belirteyim iyi bir çıkış yakalarsan diğer otlarda barınamaz. dekara 100 taneden de fazla atma sık ekim sonra yatma yapabiliyor.