Kapalı sistem koyunculuk

100 başlık bir kapalı sistem koyunculuk yapmak istiyorum. Niyetim damızlık üzerine çalışmak erkek kuzuları besleyip büyütüp satmak dişilerle sürüyü büyütmek..
Hedefim 500 başlık dişiye sahip bir sürü
Merada değil kapalı alanda bakmak istiyorum tabiki güneşlenme alanları vs olacak
Kapalı sistem koyunculuk yapan var mı aramızda tecrübelerini paylaşabilir mi..

Mekani yaparken ot mera yönünden uygun yeri seçmek önemli
Kaba yem nekadar yakında olursa maliyet o kadar ucuz
Kapalı da olsa ot mera isletmenin içinde bitişiğinde olursa cok iyi
İhtiyaca göre işletmenin etrafi çit cevrili olursa bu yerler bölme bölme olursa sira ile yedirilir yada bicilirse çok uygun olur ot yönünden

Mekani yaparken ot mera yönünden uygun yeri seçmek önemli
Kaba yem nekadar yakında olursa maliyet o kadar ucuz
Kapalı da olsa ot mera isletmenin içinde bitişiğinde olursa cok iyi
İhtiyaca göre işletmenin etrafi çit cevrili olursa bu yerler bölme bölme olursa sira ile yedirilir yada bicilirse çok uygun olur ot yönünden
İsmail abi sanki benim tarlayı kast ettin
Screenshot_20200303_081335_com.tkgm.parselsorgu.jpg

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
İsmail abi sanki benim tarlayı kast ettin Ekli dosyayı görüntüle 45509
Yolu suyu elektriği olan yer çok avantajlı
Çit cevrili de olmalı İşletmenin oldugu yer
Uygun zamande çevrili yere salınır koyun gerisi kapalı sistemde hazır beslenir
Hazir besleme için yeteri kadar kaba ve kedif yem depolanır
Kaba yemde kaliteli kuru otu önemsiyorum gerçekten hayvanlar için sağlık
Saman yonca silaj ilede denge kurulur ama çok dengeli vermek gerekiyor
Diğer kaba yemleri dengeli veremezsek sütun kivami bozulup kuzuların mayalanmasi bağışıklık kazanmasi sorunu , anaçların topallık gibi bircok sorunu ortaya çıkıyor kapali sistemde
Inektede koyundada kuru ot işini önemsiyorum hele kapalı sistem koyunda kaliteli kuru ot işin bir çok yönden dengesi

selamun aleyküm arkadaşlar kapalı sistem süt koyunculuğu ağırlıklı bir tesis kuruyoruz nasip olursa 250 baş kapasiteli ama şimdilik 50 hayvanla başlanılacak. projemiz hazır burdaki tecrübelerinize dayanarak şunu sormak istiyorum 10 dönüm arazide yapılacak bu iş ağıl içinde ve dışında ne tür makina teçhizata ihtiyacımız olabilir suluk yemlik yem kırma süt sağma makinalarının dışında şimdiden teşekkr ederim

selamun aleyküm arkadaşlar kapalı sistem süt koyunculuğu ağırlıklı bir tesis kuruyoruz nasip olursa 250 baş kapasiteli ama şimdilik 50 hayvanla başlanılacak. projemiz hazır burdaki tecrübelerinize dayanarak şunu sormak istiyorum 10 dönüm arazide yapılacak bu iş ağıl içinde ve dışında ne tür makina teçhizata ihtiyacımız olabilir suluk yemlik yem kırma süt sağma makinalarının dışında şimdiden teşekkr ederim
Canakkale demi isletme neresinde
Yem kirma yazmışın yem karma gerekli