karkas oranı?

merhaba arkadaşlar, besicilik yapan arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim, esk veya kasap lara satış yapan arkadaşlar, esk yağsız karkas fiyatı veriyor, simental ırkı 400kg lık canlı ağırlık 500kg lık canlı ağırlık 600kg lık canlı ağırlığı olanlarda yağsız karkas oranları ne seviyededir acaba? kasap ların alım politikası nasıldır? siz esk ya mı satış yapıyorsunuz yoksa kasaplara mı? işin satış kısmı ile ilgili deneyimlerini paylaşabilecek arkadaşlar varsa çok sevinirim

cevabınız için teşekkürler, benim öğrenmek istediğim canlı ağırlık ile yağsız karkas arasında ki orantı, tabi hayvan ırkına ve besleme şekline göre farklılıklar olacaktır ama yaptığım araştırmalarda bazı kaynaklarda 500kg canlı ağırlık ve simental ırkı için karkas oranından %60 lar seviyesinde bahsederken bazı kaynaklarda çok daha düşük geçiyor. sizin tecrübelerinize göre simental 500kg canlı ağırlıktan yaklaşık kaç kg yağsız karkas çıkar? yaptığınız son kesimlerden örnekler verebilir misiniz, örneğin 450kg canlı ağırlıktan x kg yağsız karkas çıktı ve kg mı şu fiyattan sattım, 500kg lık canlı ağırlıktan şu kadar yağsız karkas çıktı şeklinde?

Ben besi işi tam olarak yapmiyorum
Biraz alaca hostein birkaç simental montofon melez ineklerim var
Erkekler kendi buzgilarimiz bazen et ırkı tohum kullaniyoruz
Bazen kesime kadar bakıyoruz erkekleri bazen besicilere canli satiyorum
Randuman olayi en iyi benim tecrubeme göre Sarole en kötü bizim hosteinler
Ama biz süt işi ağırlikli olduğumuz icin hostein bizde fazla
Besici arkadaşlar umarim görürler birşeyler yazarlar

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
paylaşımınız için teşekkürler, Rabbim bereketli kazançlar nasip etsin, besicilik yapan arkadaşlardan da paylaşım yapan olursa sevinirim, besi işine girmeyi düşünüyoruz, şuana kadar besiyle ilgili bilgiler üzerine yoğunlaştık ama bu işin son noktası satış, bu konuda bir bilgiye sahip değiliz, esk alım fiyatları açıklamış kaliteye göre ama bu fiyatlar kdv dahil fiyatlar mıdır, tüccar yağsız karkas alım fiyatları esk ya göre daha düşük ya da yüksek midir? bir de dediğim gibi yaklaşık olarak yağsız karkas oranları nasıldır? insan ister istemez bazı yazıları okuyunca tedirgin oluyor, 500kg canlı hayvanı kesip budayıp kuş kadar bir ağırlığa ödeme yapılıyorsa tabi kimse bu işi yapamaz, ama işletmenin devam edebilirliği açısından yaklaşık bir oran bulup ona göre hesap yaparak karar vermek lazım, bilgili arkadaşların paylaşımlarını bekliyorum, teşekkürler

bu işi ankara da yapmayı planlıyorum, sincan esk ile gidip görüşeceğim uygun zamanda, ordan aldığım bilgileri de paylaşırım, besi yapan arkadaşlar karkası esk ya mı yoksa kasap-tüccara mı satış yapıyorsunuz?

Kardesim merhaba, Karkas randiman oranin iyi ciksin istiyorsan minimum 550 kg'da kestirmen gerekir. 550 kg da hayvanin simental veya irk bir hayvansa %55'i gecersin. Ama Kars tarfinin kirma hayvaniysa 550 kg'da %2-3 duser. 450 kg'da bicaga vermek mantikli olmaz her turlu besici kaybeder. Ayakta vermek daha mantikli. Ama en iyisi kesinlikle 600 kg ve ustu kesimler. Simental ise %58-60 seviyesini bulursun. Belcika mavisi ise bu rakam %65 leri gecer.
Ozetleyecek olursak 550 kg'in altinda ayakta pazarlik yapip vermen en mantiklisi. 550 kg ve ustunde kesime gonderebilirsin.

teşekkürler kobet bilgiler için, dediğin gibi 550kg ın optimum seviye olduğunu gösteren araştırmalar var, iyi bir ırk için %55 esk nın ya da tüccarların alım yaptığı yağsız karkas randumanı değil mi?

Tabi hiç başlamadiysaniz bu işe
Benim yazacaklarım şöyle tabi fiyat çok önemli ama maliyet var birde
Bazi besicilerin dana kendisi yetistiriyor yemi kendi üretiyor bazıları satın alıyor bu maliyet açısından çok farklı
Ben uzun süredir hayvancilik yapiyorum en zor zamanlardan daha zor günler ekonomik yönden
Babadan dededen kalma işletme hayvan arazi olduğu halde zorlanıyoruz
Enerji ucuzken herşeyi satın alan besici birşeyler kazaniyordu su an çok zor herşeyi satın alan besici nin kazanması

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı

aslında bir çok farklı şekilde araştırma yaptım, süt-kurbanlık-buzağı üretimi yapıp satmak-besicilik şeklinde. en güzeli süt ile eş zamanlı olarak buzağı üretimi gibi geldi ama gerek yüksek sermaye istemesi gerekse tecrübenin çok olmasından dolayı onu ilerde uzun vadede yapılabilir olarak rafa kaldırdım, hayvanları otlatıp yem maliyetlerini düşürebileceğim bir konumda olsaydım kurbanlık ve buzağı işi mantıklı gelebilirdi ama şuan en mantıklısı yaklaşık 6 aylık dönemlerde besi işi yapmak diye düşünüyorum, nakit gücü ile hayvanların toplu alımı ve yem de dönemine göre uygun fiyatlı yemleri kullanarak kendi rasyonumuzu belirlersek az da olsa maliyetleri aşağıya çekebiliriz gibi geliyor. her şeyi araştırdım ama satış kısmına hiç bakmamıştım :) bu konuda tecrübelerini paylaşabilecek arkadaşlar olursa çok sevinirim. üye olmadan önce sizinde bir çok yazınızı okudum ismail bey, bilginizi diğer arkadaşlarla paylaştığınız için teşekkürler, bu arada ben hesaplarımı günlük canlı ağırlığı artışı 1,5kg üzerinden yapıyorum, besicilikte genelde kabul gören (doğru bir yemleme ile tabi ki) bu sanırım, başka sayfalarda arkadaşın biri arpa, yonca ve arpamix karışımı ile 2kg aldırdığını iddaa etmiş (gerçi verdiği tabloya göre günlük tüketilen kuru madde miktarı %1,5-2 lerde idi sanırım) besici arkadaşlar sizde durum nedir?

bu işi ankara da yapmayı planlıyorum, sincan esk ile gidip görüşeceğim uygun zamanda, ordan aldığım bilgileri de paylaşırım, besi yapan arkadaşlar karkası esk ya mı yoksa kasap-tüccara mı satış yapıyorsunuz?

Bende Ankarada yapıyorum bu işi hem besicilik hemde ATB ET Borsasında kesim yapıyoruz. Ankara da yağlı kesim yapılır %80-%90 olarak Ankara besisi yağlı çıkar hatta yemler bile Ankara da yağlı rasyon olarak ayarlanır. Yağsız kesim Kırşehirden kesiyoruz. Ama ESK mal çıkarıcam dersen her dönem kesim yapmıyor esk dönemini iyi yakalamanız lazım ve kesim yaptıktan sonra ödemelerinin önü açıktır genelde kesim den 4-5 ay sonra ödeme alabilirsiniz şans meselası birazda tabi :)

• Beğen
Tepkiler: ebay06
Esk ya bu sene Ankara Polatlı besicileri olarak yığıldık. Yaklaşık ödemesi 70-90 gün sürdü. Ve sakın ama sakın Esk ya güvenip besi işine girmeyin. Esk şans denk gelirse olur gelmezse sıkıntı. Kesim sırasının gelmesi bile 25 gün sürdü ilk gün kayıt olanlardanız.

• Beğen
Tepkiler: ebay06