Kendi Yaptığımız Tam Otomatik Balya Toplama Romorku

Ynt: Kendi Yaptığımız Tam Otomatik Balya Toplama Romorku

çifçilik zor iş link=topic=80971.msg961457#msg961457 date=1421962831' Alıntı:
35.000 ama bazı hirolik aksamlar çıkma kullanıldı

Türkiye ' de bu aleti yapan, bildiğim 3. kişi (İzmir Tarım ve MTural ' dan sonra) sensin Kamil Abi.

Cidden tebrik ederim. Dışardan ne kadar basit gibi görünse de çok ciddi hesap isteyen bi iş.

Birkaç sorum daha olacak:

1-) Toplama kısmı otomatik mi çalışıyor, yoksa her balya da siz mi çalıştırıyorsunuz?

2-) Ne miktar (kaç derecelik) bir eğime kadar toplama yapabiliyor? Yokuş aşağı inişlerde ön sırada yıkılma oluyor mu?

3-) Kaç balya kapasitesi var?

4-) Bu güne kadar toplam kaç balya toplamıştır?

5-) Balya toplama maliyeti ne civarda? Yani 80 balyayı toplayabilen için kaç liralık mazot yakıyor?

Keşke makinanın boşaltma videosu da olsaydı. Bu makinanın kesinlikle pazarı vardır. Çünkü bir çok yerde balya toplamak için işçi bulmak ciddi bir sıkıntı haline geldi. Ama tabii maliyet önemli.

Helal olsun, vallahi de billahi de helal olsun size. Seri üretimini bekliyoruz.

Bu arada benim de aklımda bir makine var ama, yapılma olasılığı biraz düşük olabilir balya ile ilgili, hem işçi hem de yakıt maliyetini düşürebilecek bir şey. Balya makinesi+bu çeşit bir balya römorku.

Yalnız bir sıkıntı var, PTO ' nun hem balya makinesini hem de bu römorku birden çalıştırabilmesi lazım :D

sebazios link=topic=80971.msg961468#msg961468 date=1421963818' Alıntı:
Türkiye ' de bu aleti yapan, bildiğim 3. kişi (İzmir Tarım ve MTural ' dan sonra) sensin Kamil Abi.

Cidden tebrik ederim. Dışardan ne kadar basit gibi görünse de çok ciddi hesap isteyen bi iş.

Birkaç sorum daha olacak:

1-) Toplama kısmı otomatik mi çalışıyor, yoksa her balya da siz mi çalıştırıyorsunuz?

2-) Ne miktar (kaç derecelik) bir eğime kadar toplama yapabiliyor? Yokuş aşağı inişlerde ön sırada yıkılma oluyor mu?

3-) Kaç balya kapasitesi var?

4-) Bu güne kadar toplam kaç balya toplamıştır?

5-) Balya toplama maliyeti ne civarda? Yani 80 balyayı toplayabilen için kaç liralık mazot yakıyor?
1- hem otamatik ve manuel
2-40 drcede topladı toplarken rampa aşğı ani frende yıkılma oluyor rbazen yüklü yol konumunda istediğin inşi in . yıkılmaz
3- 210 adet kapesite
4- 40 bin tahmini
5- 1 lira yük...60 ku. indirr

helal olsun başarılı bi çalışma ağzım açık izledim desem yeridir.ülkemizde sanayide çok gelişme olacak ancak maddi ve bazı unsurlardan dolayı zehir gibi beyinler yapamıyorlar.ellerinize sağlık.köylünüz olsam sizi ayakta alıkşlardım kamil bey

baybars51 link=topic=80971.msg961470#msg961470 date=1421964330' Alıntı:
Keşke makinanın boşaltma videosu da olsaydı. Bu makinanın kesinlikle pazarı vardır. Çünkü bir çok yerde balya toplamak için işçi bulmak ciddi bir sıkıntı haline geldi. Ama tabii maliyet önemli.
indirmede sıkıntı kesinlikle yok iş yoğunluğundan çekim aklımza gelmedi seneye kısmetse

DeHLiZ link=topic=80971.msg961471#msg961471 date=1421964470' Alıntı:

Bu arada benim de aklımda bir makine var ama, yapılma olasılığı biraz düşük olabilir balya ile ilgili, hem işçi hem de yakıt maliyetini düşürebilecek bir şey. Balya makinesi+bu çeşit bir balya römorku.

Yalnız bir sıkıntı var, PTO ' nun hem balya makinesini hem de bu römorku birden çalıştırabilmesi lazım :D
teşekkür
pozun peşine takacaksan büyük olmamalı güç aktarımını pato dan alma hidro kullan derim

çifçilik zor iş link=topic=80971.msg961476#msg961476 date=1421965217' Alıntı:
indirmede sıkıntı kesinlikle yok iş yoğunluğundan çekim aklımza gelmedi seneye kısmetse

bu makinaların zaafiyetlerinden biri boşaltma esnasında yığının yıkılması. Hatta izmir tarımın makina, reklam çekimi yapılırken bile boşaltma esnasında yıkmıştı yığını. kamerayı kaçırsalar bile farkedildi.

genişliğin 3,20 olması kapasiteyi arttırmış. 7 X 3 X 10 şeklinde yükleme yapıyor.

2 tane sıkıntı olur bu makinada:

1-) şehir içinde ve yolda genişlik sorun yaratabilir. özellikle manevrayı azaltır.

2-) 107 cm ' den daha uzun bağlanan balyalarda genişlemesine sığma sorunu yasanır. balyaların hep bir örnek olması gerekli.

Kamil Abi son soru; toplama ünitesi katlanıyor mu, sabit mi?

çifçilik zor iş link=topic=80971.msg961488#msg961488 date=1421966255' Alıntı:
teşekkür
pozun peşine takacaksan büyük olmamalı güç aktarımını pato dan alma hidro kullan derim

Teknik detaylardan çok anlamam :D Benim aklımda tasarı, yapacak birini bulmak lazım. Ben genelde fikri söylerim, benim makine müh. arkadaş var o da olur ya da olmaz der. Aklımızda 3-4 tane daha bu şekilde tasarım var da, benim düşüncelerin bir kısmına büyük sermaye gerekiyor. Bakalım, duruma göre :)

sebazios link=topic=80971.msg961492#msg961492 date=1421966615' Alıntı:
bu makinaların zaafiyetlerinden biri boşaltma esnasında yığının yıkılması. Hatta izmir tarımın makina, reklam çekimi yapılırken bile boşaltma esnasında yıkmıştı yığını. kamerayı kaçırsalar bile farkedildi.

genişliğin 3,20 olması kapasiteyi arttırmış. 7 X 3 X 10 şeklinde yükleme yapıyor.

1-) şehir içinde ve yolda genişlik sorun yaratabilir. özellikle manevrayı azaltır.

2-) 107 cm ' den daha uzun bağlanan balyalarda genişlemesine sığma sorunu yasanır. balyaların hep bir örnek olması gerekli.

Yılmaz senin dediğin olan Arcusin ' de de var :) Bunun en kesin yolu bence direkt depoya yığmak. Duvara yaslaya yaslaya :) O da zor :)

https://www.youtube.com/watch?v=PzxzEPn_GCs

yılmazım haklısında sen goble ile şehir içindemi butarla için türkiyede sıtandart balya boyları 105 dir şehirler arası kamyonlar daha uzunu yüklemez bu bölgede
evet tabla kakıyor

bizim istediğimiz uzun saç oda kelde bulunmaz.. :)
yıkılma meaelesi bizim standard balyalarin boyutundan dolayı.
arcusinde toplanan balyalar büyük yıkılması zor..
ya onların boyutuna ve teknolojisine geçecez.
yada bizim balyalar başımıza yıkılır arkadaş. :)
makina kusursuz bu kezde balya hacmi küçük kaldı.

çifçilik zor iş link=topic=80971.msg961500#msg961500 date=1421967289' Alıntı:
yılmazım haklısında sen goble ile şehir içindemi butarla için türkiyede sıtandart balya boyları 105 dir şehirler arası kamyonlar daha uzunu yüklemez bu bölgede
evet tabla kakıyor

Abi ne diyelim, Allah güzel günlerde kullanmayı nasip etsin.

Imrendim valla. Balya makinasından çok para kazandırır bu makina.

Hele bir de biçer ile anlaşmalı olacak.

Biç, bağla, topla, taşı, kapıya diz.

Her biri bir kalem gelir..

indirme işinde zamanla ustalaşıyorsun kepçe oparatörü gibi düşün biz ...yıkılma işi bizde 20/1 AMA İLK BAŞLADIĞIMIZDA TAMAMINI YIKLIYORDU

DeHLiZ link=topic=80971.msg961471#msg961471 date=1421964470' Alıntı:

abi balya makinasının ardında bu şeşit bi toplamaya gerek yok bi bant yaparsın sadece gerisi kaldırıp ittiren düzenek yani pto gücüne gerek yok kamil abininde dediği gibi sadece hidromotorla halledersin
en basiti bu
http://youtu.be/j3v6m7qadgE
sen bunu biraz geliştireceksin işte anladığım kadarıyla

helal olsun , senin gibileri nasıl takdir etsem azdır işte üretim budur abidik gubidik değil harbicisi bu tebrik ediyorum abi seni..fendtede kızsana be abii

Bide eklemeden geçemicem.açık ve net arcusini izleye izleye yaptım demişsin bu doğruculuğun için ayrıca tebrik ediyorum seni ellerinden öpüyorum .

Bazılarıı gibi hep kopyalayıp hemde o makinayla alakası yok dememişsin ..